Справа № 620/2652/21 Суддя (судді) першої інстанції: Соломко І.І.
02 листопада 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про відповідність/невідповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника від 19.02.2021 №627 та зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року позов було задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить його скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 06.08.2002, 01.02.2006 в Єдиному державному реєстрі юридичних фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, про що зроблено запис: 2.633 017 0000 001824.
ФОП ОСОБА_1 зареєстрований платником ПДВ, перебуває на обліку в ДПС у Чернігівській області, основним видом економічної діяльності за КВЕД 47.11 є: Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.02.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято рішення №627, зі змісту якого слідує відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, наявна податкова інформація щодо участі у схемах формування та розповсюдження ризикового податкового контролю.
Незгода позивача з таким рішенням контролюючого органу зумовила його звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції, доводам апелянта, та правовому регулюванню спірних питань станом на момент їх виникнення, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Додатками №1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема: п.8 У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Одним з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що закріплені у Додатку 1 до Порядку № 1165, є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 8 Додатку 1).
Додатком 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено типову форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яка містить наступне формулювання: «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.».
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, вимогами Порядку №1165 встановлено певну послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, зі змісту витягу із протоколу Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.02.2021 № 27 слідує, шо в ході проведення аналізу ЄРПН Комісія встановила здійснення ФОП ОСОБА_1 ймовірно ризикових операцій.
ФОП ОСОБА_1 визначено ДПС України в схемах ухилення від оподаткування як «постачальник зустрічного транзиту» за листопад 2018 року на суму ПДВ 656,2 тис. грн, за березень 2019 року на суму ПДВ 328,7 тис. грн, як «транзитер» за грудень 2020 року на суму ПДВ 5416,7 тис. грн (в т.ч. щодо реалізації вищезазначеним ТОВ "АКТІВ ПРОМОУШН" (43195804) та ТОВ "АПІЛАД" (42448225), та із придбання у ТОВ «ТЕДІС» (30622532)).
Так, протягом грудня 2020 - лютого 2021 року ФОП ОСОБА_1 здійснено реалізацію тютюнових виробів на адресу наступних контрагентів:
- ТОВ "АКТІВ ПРОМОУШН"( 43195804, 581.ГУ ДПС у Донецькій області. (Центральний район м. Маріуполь) на загальну сум 13500 тис. грн, в т.ч. ПДВ 2250 тис. грн у кількості 296615 пач. Подальша реалізація тютюнових виробів відсутня, реалізує щебенево-піщана суміш, комплект запчастин для ремонту засувки шиберної та інші зап. частини і будівельні матеріали.
- ТОВ "АПІЛАД" (42448225) на загальну сум 21000,00 тис. грн, в т.ч. ПДВ 3500,00 тис. грн. у кількості 463952 пач. подальша реалізація тютюнових виробів відсутня, виконує вантажно-розвантажувальні роботи, надає послуги з пошуку персоналу, виготовлення наліпки та ін. з 15.12.2020 в реєстрі ризикових (наявні ризикові операції).
- ТОВ ФІРМА "ЕКОПРОМ" (31017242) на загальну сум 4500 тис. грн, в т.ч. ПДВ 750,00 тис. грн у кількості 99124 пач. Подальша реалізація тютюнових виробів відсутня, з березня 2020року податкові накладні щодо реалізації відсутні, з 15.04.2020 в реєстрі ризикових (наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції (зазначено в додатках). Протягом травня 2020 - лютого 2021 років здійснює придбання риби хек тушка, морожена, без голови, без хвоста, молоко згущене незбиране з цукром фас, скумбрія, оселедець, маргарин.
Разом з тим, представником позивача надана інформація з ЄДРПОУ, ліцензійних реєстрів, виданих ліцензій, що стосується контрагентів позивача.
Так, у ТОВ «Актів Промоушин» згідно даних ЄДРПОУ, одним з видів економічної діяльності є: 47.11. Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах. Згідно даних ГУ ДПС у Донецькій області (dn.tax.gov.ua/reestr-vidanih-licenziy), видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за № 05810311202003903 за датою дії з 10.12.2020 по 10.12.2021.
ТОВ «Фірма «Екопром» згідно даних ЄДРПОУ, одним з видів економічної діяльності є: 46.39. Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Згідно даних ГУ ДПС у Дніпропетровській області (dn.tax.gov.ua/reestr-vidanih- licenziy), видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за № 04860311202006828 за датою дії з 28.12.2020 по 28.12.2021.
ТОВ «Апілад» згідно даних ЄДРПОУ, одними з видів економічної діяльності є: 46.39. Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах. Згідно даних ГУ ДПС у Дніпропетровській області (dn.tax.gov.ua/reestr-vidanih- licenziy), видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за №04640311202006469 за датою дії з 11.12.2020 по 11.12.2021.
ТОВ «Шанс» згідно даних ЄДРПОУ, одним з видів економічної діяльності є: 46.21. Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Згідно даних ГУ ДПС у Дніпропетровській області (dn.tax.gov.ua/reestr-vidanih-licenziy), видано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за № 04620311202003691 за датою дії з 21.07.2020 по 21.07.2021.
Таким чином, вказана інформація підтверджує, що тютюнові вироби придбавалися вказаними контрагентами саме для подальшої реалізації.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.02.2021 №627 встановлено відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, із зазначенням що наявна податкова інформація щодо участі у схемах формування та розповсюдження ризикового податкового кредиту.
Колегія суддів звертає увагу, що вказане рішення було прийнято у зв'язку із отриманою в ході аналізу баз даних ДПС України податковою інформацією.
Так, підставою для висновку контролюючого органу про відповідність позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податку стала наявна податкова інформація щодо участі у схемах формування та розповсюдження ризикового податкового кредиту.
При цьому податковим органом в оскаржуваному рішенні не наведено змісту (розшифрування) самої податкової інформації, ризикових операцій та доказів, які б підтверджували вказану інформацію тощо.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності п.п. 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку, це не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.
Аналогійної позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 16 грудня 2020 року по справі № 340/474/20, від 5 січня 2021 року по справі № 640/10988/20, від 5 січня 2021 року по справі № 640/11321/20.
Однак, як вірно встановлено судом першої інстанції, прийняте контролюючим органом рішення про включення позивача до переліку ризикових платників не містить обґрунтованої мотивації підстав та причин віднесення ФОП ОСОБА_1 до ризикових платників податків, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Таким чином, в супереч ч.2 ст.77 КАС України відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено належними та допустимими доказами правомірності віднесення позивача до платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Посилання апелянта на те, що рішення податкового органу про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку не породжує для позивача негативних наслідків, оскільки є лише відображенням певної інформації бази даних контролюючого органу, яка сама по собі не порушує прав платника, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки оскаржуване рішення є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних і це порушує права та охоронювані законом інтереси платника, адже фактично позбавляє можливості позивача належним чином проводити свою господарську діяльність.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що оскаржуване рішення від 19.02.2021 року №627 прийнято ГУ ДПС у Чернігівській області без наявних на те правових підстав суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для скасування спірного індивідуального акту.
Як зазначалося, положеннями п. 6 Порядку зупинення №1165 закріплено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Отже, скасування у судовому порядку рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості є безумовною підставою для виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
При цьому судовою колегією враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 року у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 року у справі №804/14800/14.
За таких обставин колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції про те, що належним і повним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача виключити ФОП ОСОБА_1 з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Посилання апелянта на правову позицію Верховного Суду у справах №480/4006/18, №240/3665/19 колегія суддів теж вважає необґрунтованими з огляду на те, що вказані судові рішення ухвалені за інших фактичних обставин, під час дії норм Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженим постановою КМУ від 21.02.2018 №117, які на час прийняття спірного рішення втратили чинність, оскільки з 01.02.2020 набув чинності Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165, в якому прямо передбачена можливість оскарження рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку у судовому порядку.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позовних вимог.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя: І.В. Федотов
Судді: Н.М. Єгорова
Є.О. Сорочко