02 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 160/5958/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Варварівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Славгородської селищної ради
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року (головуючий суддя: Бондар М.В.) в адміністративній справі № 160/5958/19, розглянутої у в порядку загального позовного провадження
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Варварівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Славгородської селищної ради, 3 особи відділу освіти виконавчого комітету Славгородської селищної ради про застосування заходів реагування,-
Позивач Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі ГУ ДСНС у Дніпропетровській області) звернулось до суду з позовом до відповідача Варварівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Славгородської селищної ради ( далі Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі школи Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Варварівка, вул. Ювілейна, буд.14, до повного усунення порушень;
- встановити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію будівлі школи Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Варварівка, вул. Ювілейна, буд.14, до повного усунення порушень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у ході проведення перевірки відповідача виявлено факти порушення ним законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У відзиві на позов Варварівський заклад загальної середньої освіти просить в позові відмовити, оскільки частково виконав вимоги по усуненню порушень, що встановлені у Акті перевірки.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року позов задоволено, вжито заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі школи Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Варварівка, вул. Ювілейна, буд.14, до повного усунення порушень.
Встановлено спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію будівлі школи Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Варварівка, вул. Ювілейна, буд.14 до повного усунення порушень.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Варварівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення судом норм матеріального права, та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити, та зазначає, що частково усунуті виявлені порушення, для усунення інших порушень приймає відповідні заходи.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст. 2 та ч. 4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення суду першої інстанції відповідає, а вимоги апеляційної скарги є не обґрунтованими з огляду на наступне.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади АРК, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 року визначено, що зазначений орган є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Статтею 2 Закону України «Про пожежну безпеку» визначено, що забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Статтею 66, ч.2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль), шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу №9 від 17.05.2019 року, посвідчення (направлення) №90 від 03.06.2019 року, посадовими особами ГУ ДСНС у Дніпропетровській області в період з 03.06.2019 року по 14.06.2019 року проведено позаплановий захід державного нагляду щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, в ході якої перевірено стан будівлі школи за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, село Варварівка, вул. Ювілейна, буд.1.
За результатами перевірки складено акт від 14.06.2019 року №82, яким встановлено низку порушень, допущених Варварівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів при експлуатації будівлі школи за вищезазначеною адресою, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: 1. Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;
- 2. Посадові особи та працівники не пройшли навчання, протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки;
- 3. Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: не встановлено сертифіковані протипожежні двері з нормованою межею вогнестійкості, що відділятимуть приміщення електрощитової від коридору першого поверху будівлі школи;
- 4. Не обладнано будівлю школи системою протипожежного захисту, а саме: системою пожежної сигналізації відповідно до вимог ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
-5. Не обладнано приміщення електрощитової на першому поверсі будівлі школи системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації;
- 6. Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей;
- 7. Замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання не проводиться 1 раз на 2 роки;
- 8. Захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірка не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд»;
- 9. Не забезпечено працівників об'єкта засобами індивідуального та колективного захисту;
- 10. Навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки, не здійснено;
- 11. Не забезпечено будівлю необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння від зовнішніх джерел водопостачання.
За клопотанням відповідача судом зупинялося провадження у справі для здійснення заходів по усуненню виявлених порушень, та примирення сторін.
Позивачем проведено позапланову перевірку Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, згідно акту від 23.09.2020 року №76 виявлено , що приміщення школи Варварівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме системної протипожежної сигналізації.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відсутність системи протипожежного захисту створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, може призвести до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях.
Оскільки відповідачем не надано доказів повного усунення виявлених порушень у сфері пожежної безпеки та цивільного захисту, зафіксованих в акті позивача №82 від 14.06.2019 року, суд першої інстанції правомірно застосував заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) до повного усунення виявлених порушень.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції у повному обсязі встановлено обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Варварівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Славгородської селищної ради - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року по адміністративній справі № 160/5958/19 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 02 листопада 2021 року, та може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду на протязі 30 діб.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай