28 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 340/3123/20
головуючий суддя І інстанції - Пасічник Ю.П.
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,
суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року в адміністративній справі №340/3123/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2015 та 2016 роки.
- зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2015 та 2016 роки, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України» на кожний рік.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 , звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що незважаючи на чинність пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України, який є таким, що не відповідав Конституції України, позивач мав право на отримання допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Відзив від відповідача на адресу суду не надходив.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .
21.07.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування і виплату допомоги у розмірі 5-ми мінімальних пенсій за віком 2015-2019р., яка передбачена ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. №3-р/2020.
За наслідками вирішення порушеного заявником питання, відповідач листом від 23.07.2020р. надав відповідь про відмову у нарахуванні допомоги у бажаному заявником розмірі у зв'язку із тим, що на підставі ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», допомога виплачується заявнику у розмірі, який визначається КМУ у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Згадане Рішення Конституційного Суду змін до цієї норми не вносило і нового порядку нарахування допомоги не встановлює, а тому на момент виплати допомоги управління керується положеннями ПКМУ від 19.02.2020р. №112. Також зазначено, що позивачу виплачено щорічну грошову допомогу до 5 травня: у 2017 році в сумі 1200,00 грн., у 2018 році в сумі 1265,00 грн., у 2019 році в сумі 1295,00 грн., у 2020 році в сумі 1390,00 грн.. У 2015-2016 роках виплату не проведено, оскільки до управління не надходили списки від жодної військової частини або військового комісаріату на виплату щорічної разової допомоги до 5 травня із прізвищем позивача.
Не погодившись з наведеними доводами відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що лише з 27.02.2020 року, положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України вважаються неконституційним, а тому прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) не змінює правових відносин між сторонами, що мали місце у 2015-2016 роках.
Суд апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону № 3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 (набрав чинності 01.01.2008) статтю 12 частину 5 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007.
Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01.01.2015) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31.03.2015, № 141 від 02.03.2016, № 233 від 05.04.2017, № 170 від 14.03.2018, № 237 від 20.03.2019 та № 112 від 19.02.2020, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій. Так, розміри виплати разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій становили: у 2015 році - 875 грн, у 2016 році - 920 грн, у 2017 році - 1200 грн., у 2018 році - 1265 грн, у 2019 році - 1295 грн у 2020 році - 1390 грн.
Приписами п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 147 від 31.03.2015 року «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань» доручено забезпечити подання до 9 квітня 2015 р. органам соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на одержання грошової допомоги:
Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України.
Приписами п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань» доручено забезпечити подання до 1 квітня 2016 р. органам соціального захисту населення таких переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - переліку осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України.
Відтак, зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що грошова допомога до 5 травня виплачувалась відповідним особам у 2015 та 2016 році органами соціального захисту населення на підставі відповідних списків, поданих зокрема Міністерством оборони України.
Як вбачається з матеріалів справи, допомога до 5 травня у 2015 та 2016 році позивачу взагалі не виплачувалась.
Так, ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду від 15.06.2021 року та 06.08.2021 року було зобов'язано Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради надати до суду інформацію та відповідні докази стосовно виплати (не виплати) ОСОБА_1 допомоги до 5 травня за 2015-2016 роки та у разі відсутності такої, надати пояснення стосовно її не проведення з посиланням на відповідні правові приписи.
На виконання вимог наведеної ухвали, Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради було надано пояснення, відповідно до яких виплата позивачу грошової допомоги до 5 травня у 2015-2016 роках не проводилась, оскільки позивач не значився у переліках, наданих для проведення щорічної разової виплати.
Отже, з огляду на вказані обставини справи та припиписи законодавства, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку відносно недопущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2015 та 2016 роки, оскільки в отриманих відповідачем списках, сформованих на виконання приписів постанови Кабінету Міністрів України № 147 від 31.03.2015 року та постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року, позивач, як отримувач грошової допомоги, не значився.
Щодо виплати вказаної допомоги у розмірі, визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 № 1- 247/2018/3393/18), то колегія суддів зазначає, що останнє, відповідно до приписів ст. 152 Конституції України не поширюється на правовідносини, що виникли у 2015 та 2016 роках.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає зміні, шляхом викладення його мотивувальної частини в редакції даної постанови. В іншій частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Частиною 4 ст. 317 КАС України визначено, що зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Керуючись ст. ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року в адміністративній справі №340/3123/20 - змінити, виклавши текст його мотивувальної частини в редакції даної постанови.
В іншій частині рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 року в адміністративній справі №340/3123/20 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя О.М. Панченко
суддя В.Є. Чередниченко