04 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/7419/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Кондратенко О.В.,
за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача Торбеєва М.О., представника відповідача Гнипа В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування пункту 3 розпорядження голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 22.06.2021 № 85-в «Про ОСОБА_1 ».
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено наступне.
Згідно частин першої, другої статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Однією із гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у статті 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
В силу вимог статті 4 Закону України «Про державну службу» державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів, зокрема:
- верховенства права - забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави;
- доброчесності - спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів та відмова державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень;
- забезпечення рівного доступу до державної служби - заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження;
- стабільності - призначення державних службовців безстроково, крім випадків, визначених законом, незалежність персонального складу державної служби від змін політичного керівництва держави та державних органів.
В судовому засіданні встановлено, що заступниками голови Чернігівської обласної державної адміністрації Жанною Шерстюк та ОСОБА_2 здійснювались неодноразові виклики ОСОБА_1 до обласної державної адміністрації, де пропонувалось звільнити займану посаду та висловлювались погрози, що проти нього будуть порушені чергові дисциплінарні провадження.
Даний факт підтверджується показами свідка ОСОБА_1 .
Тобто, посадовими особами Чернігівської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 та ОСОБА_2 вчинено тиск на ОСОБА_1 з метою примушення його до звільнення, що свідчить про грубе порушення законодавства про працю.
На думку суду, така поведінка ОСОБА_4 та ОСОБА_5 як державних службовців суперечить загальним принципам, встановленим для останніх. Крім того, вчинення подібних дій призводить до встановлення негативної суспільної думки стосовно державних службовців, які, у відповідності до своїх службових обов'язків, повинні дотримуватись законодавства України, в тому числі щодо морально-етичних принципів.
Зазначені обставини вказують, що своїми діями, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 грубо порушили вимоги законодавства, що формують зміст права на працю і його гарантії.
Частиною першою статті 172 Кримінального кодексу України установлено, що незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв'язку з повідомленням ним як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також інше грубе порушення законодавства про працю караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.
У відповідності до вимог частини першої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк (частина дев'ята статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, суд вважає, що є підстави для направлення Головному управлінню Національної поліції в Чернігівській області окремої ухвали для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
Керуючись ст.ст. 249, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Постановити окрему ухвалу в справі № 620/7419/21.
2. Направити окрему ухвалу Головному управлінню Національної поліції в Чернігівській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
3. Не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали письмово проінформувати Чернігівський окружний адміністративний суд про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04 листопада 2021 року.
Суддя Н.М. Баргаміна