Рішення від 03.11.2021 по справі 620/7870/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/7870/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Кондратенко О.В.,

за участю представника позивача Пуценко Т.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки» про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки», в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить суд зобов'язати відповідача в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери 244, 158, 946, 701791, 791, 6728, 5310, 39721, 881, 629, що знаходяться за адресою м. Чернігів, вул. Попова, буд. 18.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову у зв'язку з отриманням дозволів на крани заводські номери 235428, 18241, відсутністю у нього кранів заводські номери 39721, 0747 та зупиненням роботи інших кранів.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що видані відповідачем накази про консервацію мостових кранів не підтверджують усунення виявлених порушень, оскільки можуть бути скасовані та безперешкодно експлуатуватись. Вказує, що посилання відповідача на відсутність кранів заводські номери 39721, 0747 суперечить акту перевірки, який був підписаний керівником відповідача без зауважень.

Відповідачем подано відповідь на відзив, яку суд розцінює як заперечення, в яких вказав наголосив на відсутності у відповідача вантажопідіймальних механізмів з заводськими номерами № 39721, № 0747.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 31.08.2021 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження; ухвалою суду від 22.10.2021 продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 06.05.2021 № 714-Н та направлення на проведення перевірки від 06.05.2021 № 384 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області в період з 11.05.2021 по 17.05.2021 проведено планову перевірку Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки» щодо дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, про що складено акт від 17.05.2021 № 05-03/393 (а.с. 9-21).

Так, за результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, зокрема, ті які створюють загрозу життю та здоров'ю людей були зазначені в рядках 43, 47 акту перевірки, а саме:

- підприємством не отриманий дозвіл на експлуатацію вантажопідіймальних кранів заводський номер № 158, № 946, № 752, № 701791, № 791, № 6728, № 235428, № 5310, № 39721;

- вантажопідіймальним кранам, заводські номери № 244, № 158, № 946, № 752, № 701791, № 791, № 6728, № 235428, № 5310, № 39721, № 881, № 629, № 18241, № 0747 не проведені відповідні технічні огляди.

В подальшому, Управлінням Держпраці у Чернігівській області за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці складено акт від 27.09.2021 № 05-03/733ПЗ, згідно якого встановлено (а.с. 86-91):

- не отримання підприємством дозволів на експлуатацію вантажопідіймальних кранів заводський номер № 158, № 946, № 752, № 701791, № 791, № 6728, № 5310, № 39721;

- вантажопідіймальним кранам, заводські номери № 244, № 158, № 946, № 752, № 701791, № 791, № 6728, № 881, № 629 не проведені відповідні технічні огляди.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно частини третьої статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Також, згідно статті 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Згідно пункту 3 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956, суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки відповідно до вимог цього Порядку.

В силу пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається, зокрема, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77.

З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що підставою для застосування заходу реагування є, зокрема, недотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, як зазначалось та встановлено судом, слугувало виявлення на об'єкті перевірки Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки» порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, що зафіксовані в акті перевірки 17.05.2021 № 05-03/393.

Під час проведення позивачем планової перевірки були встановлені та зафіксовані в акті перевірки порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а за результатами проведеної позапланової перевірки встановлено, що виявлені порушення не були повністю усунуті.

Так, відповідач не надав доказів усунення порушень, встановлених в акті перевірки від 27.09.2021 № 05-03/733ПЗ щодо отримання підприємством дозволів на експлуатацію вантажопідіймальних кранів заводський номер № 158, № 946, № 701791, № 791, № 6728, № 5310 та проведення відповідних технічних оглядів вантажопідіймальних кранів, заводські номери № 244, № 158, № 946, № 701791, № 791, № 6728, № 881, № 629.

Надані суду накази про консервацію мостових кранів та акти про консервацію мостових кранів (а.с. 41-58) не спростовують встановлені порушення Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання та не є доказами проведення часткового та повного технічного огляду вантажопідіймальних кранів, отримання дозволу їх експлуатацію.

Суд вважає, що відповідач, проводячи свою господарську діяльність до усунення встановлених порушень, оскільки як встановлено з матеріалів справи та не заперечувалось учасниками справи, вантажопідіймальні крани знаходяться в місці здійснення господарської діяльності відповідача, створюють об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які відповідно до положень статті 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків, що, в свою чергу, є підставою для зобов'язання відповідача в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери 244, 158, 946, 701791, 791, 6728, 5310, 881, 629, що знаходяться за адресою м. Чернігів, вул. Попова, буд. 18.

Отже, застосування зазначених заходів реагування в даному випадку є саме тим заходом, що направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та не порушує принципу пропорційності.

При цьому зупинення експлуатації обладнання є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю об'єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а період їх дії залежить безпосередньо від волі суб'єкта господарювання та факту усунення виявлених порушень.

Разом з тим, відповідачем було надано суду журнал обліку обладнання та перелік вантажопідіймального обладнання, згідно яких у відповідача відсутній вантажопідіймальний кран з заводським номером № 39821 (а.с. 118-123), а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки» про зобов'язання вчинити певні дії необхідно задовольнити частково.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДПРОУ 39779238) до Приватного акціонерного товариства «Завод металоконструкцій та металооснастки» (вул. Попова, 18, м. Чернігів, 14001, код ЄДРПОУ 01267930) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Завод металоконструкцій та металооснастки» в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво): експлуатацію вантажопідіймальних кранів, заводські номери 244, 158, 946, 701791, 791, 6728, 5310, 881, 629, що знаходяться за адресою м. Чернігів, вул. Попова, буд. 18.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.11.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна