Рішення від 03.11.2021 по справі 620/10409/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/10409/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації нежитлової будівлі учбового корпусу № 1, нежитлової будівлі учбового корпусу № 2, нежитлової будівлі учбового корпусу № 3, нежитлової будівлі їдальні Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, за адресою: вул. Космонавтів, 2, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Відповідачем надано до суду відзив на позов в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Кодексом цивільного захисту України не визначені, отже, віднесення позивачем вищевказаних порушень до зазначеної категорії є його суб'єктивною оцінкою, а тому в кожному окремому випадку позивач має визначати чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання. Саме наявність загрози безпосередньо життю і здоров'ю людей, а не загрози виникнення пожежі, є обов'язковою умовою для застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації будівлі. Отже, враховуючи недоведеність позивачем загрози саме безпосередньо життю і здоров'ю людей, а не загрози виникнення пожежі, відсутність законодавчо врегульованого порядку скасування таких заходів реагування, який би гарантував відповідачу можливість відновлення своєї діяльності, відповідач вважає такі вимоги безпідставними.

У поданій до суду відповіді на відзив позивач просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 04.06.2021 № 4-304, яке видано на підставі наказу від 04.06.2021 № 86, провідним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Прилуцького районного управління Головного управління ДСНС України у Чернігівській області Усенко В.М. проведено позапланову перевірку Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області щодо додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на об'єкті за адресою: вул. Космонавтів, 2, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область (а.с. 35-37).

За результатами проведення позапланового заходу складено акт щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 19.07.2021 № 339 (а.с. 9-20).

Як вбачається з вказаного акту, під час проведення перевірки були встановлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а саме:

- нежитлова будівля (учбовий корпус № 1), нежитлова будівля (учбовий корпус № 2), нежитлова будівля (учбовий корпус № 3), нежитлова будівля (їдальня) не обладнані системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), чим порушено пункт 1.2 глави І розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 7.5 табл. А. 1 дод. А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- нежитлова будівля (учбовий корпус № 1), нежитлова будівля (учбовий корпус № 2), нежитлова будівля (учбовий корпус № 3), нежитлова будівля (їдальня) не обладнані системою протипожежного захисту (системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку руху), чим порушено пункт 1.2. глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, пункт 5.3 табл. Б.1 дод. Б ДБН В. 2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- дерев'яні елементи горищних покриттів нежитлової будівлі (учбовий корпус № 1), нежитлової будівлі (учбовий корпус № 2), нежитлової будівлі (учбовий корпус № 3), нежитлової будівлі (їдальня) не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено пункт 2.5 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- нежитлова будівля (учбовий корпус № 1), нежитлова будівля (учбовий корпус № 2), нежитлова будівля (учбовий корпус № 3), нежитлова будівля (їдальня) не захищені від прямих Попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено пункт 1.21 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 1) в коридорі опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо горючості, займистості, димоутворювальної здатності та токсичності продуктів горіння, чим порушено пункт 2.17 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 1), нежитловій будівлі (учбовий корпус № 2), нежитловій будівлі (учбовий корпус № 3), нежитловій будівлі (їдальня) шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, чим порушено пункт 2.31 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 1) в кабінеті будови, технічного обслуговування автомобілів, правил дорожнього руху і безпеки водіння, актовому залі вимикачі та електророзетки встановлені на горючі основи, чим порушено пункт 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 1), нежитловій будівлі (учбовий корпус № 2) у приміщеннях електричні проводи прокладені по горючим основам (конструкціям), чим порушено пункт 1.12 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 1) двері на шляху евакуації з актового залу відчиняються не в напрямку виходу з будівлі, чим порушено пункт 2.27 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 2) в коридорі, кабінеті будови та експлуатації тракторів вимикачі та електророзетки встановлені на горючі основи, чим порушено пункт 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 3) в приміщеннях для обслуговування автомобілів вимикачі та електророзетки встановлені на горючі основи, чим порушено пункт 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (учбовий корпус № 3) в приміщеннях для обслуговування автомобілів, коридорі електричні проводи прокладені по горючим основам (конструкціям), чим порушено пункт 1.12 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (їдальня) у приміщенні обідньої зали вимикач встановлений на горючу основу, чим порушено пункт 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- у нежитловій будівлі (їдальня) в тамбурі електричні проводи прокладені по горючим основам (конструкціям), чим порушено пункт 1.12 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні;

- пожежний щит на території об'єкта не укомплектований відповідно до норм належності, а саме: вогнегасниками - 3 піт., ящиком з піском - 1шт., протипожежним покривалом - 1 шт., багром або ломом та гаком - 2 шт., лопатами - 2 шт., сокирами - 2 шт., чим порушено пункт 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні.

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Положеннями частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

У контексті наведеного, вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної та техногенної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Що стосується посилання відповідача на те, що позивачем не доведено реальної загрози життю та здоров'ю людей, а вказано лише на можливість виникнення пожежі, вогню та продуктів горіння, руйнації будівельних конструкцій, то суд зазначає таке.

Відповідно до визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складе газового середовища.

Пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та/або здоров'ю людей виникає як при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, так і за наявності інших порушень но нездійсненню заходів щодо захисту людей від наслідків такого порушення, що підвищують ризик виникнення пожеж та шкідливого впливу небезпечних чинників при пожежі, яка уже виникла.

Поняття «загроза життю та здоров'ю людини» є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, території, майна функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, які мають право звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування з підстав передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України

Таким чином, наділені відповідним рівнем кваліфікації, вказані вище посадові особи здійснюють контроль стану пожежної безпеки на відповідних об'єктах, визначаючи при цьому наявність/відсутність загрози життю та/або здоров'ю людей.

Саме контролюючий орган наділений дискреційними повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, та лише цей орган здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику, а єдиним доказом усунення зафіксованих в акті перевірки порушень є результати повторної перевірки.

Вказані висновки викладені, зокрема у постановах Верховного Суду від 26.06.2019 по справі № 2240/2768/18, від 29.10.2020 по справі № 815/6378/17.

Доказів усунення порушень виявлених під час перевірки відповідачем не надано суду під час розгляду справи.

З огляду на те, що виявленні порушення створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту і пожежної безпеки, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації нежитлової будівлі учбового корпусу № 1, нежитлової будівлі учбового корпусу № 2, нежитлової будівлі учбового корпусу № 3, нежитлової будівлі їдальні Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, за адресою: вул. Космонавтів, 2, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область.

Суд звертає увагу, що відповідач має право після усунення порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (просп. Миру, буд 190-А, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 38590042) до Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Космонавтів, 2, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область, 17523, код ЄДРПОУ 25622174) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, експлуатації нежитлової будівлі учбового корпусу № 1, нежитлової будівлі учбового корпусу № 2, нежитлової будівлі учбового корпусу № 3, нежитлової будівлі їдальні Малодівицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, за адресою: вул. Космонавтів, 2, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.11.2021.

Суддя В.О. Непочатих