Рішення від 29.10.2021 по справі 580/6366/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року справа № 580/6366/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області, про визнання протиправними і скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 №7580707.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно оскаржуваним рішенням накладено на позивача штраф у сумі 17000 грн. за зберігання алкогольного напою - горілки у скляній пляшці об'ємом 0,5 л, виробництва ПП «Олександрія Преміум», яка маркована підробленими марками акцизного податку, оскільки позивачем офіційно придбано вказано горілку у постачальника згідно накладної №УТ-1111008 від 11.11.2020, яка містила марку акцизного податку, тому позивач була переконана в тому, що вказана горілка може мати будь-які ознаки фальсифікації акцизної марки. Також зазначено, що фактична перевірки господарської одиниці кафе-бар, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , проведено 25.11.2020, однак позивач у період з 24.11.2020 по 07.12.2020 перебувала на амбулаторному лікуванні, тому вважає, що податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 №7580707 є протиправним та підлягає до скасування.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки під час фактичної перевірки кафе-бар, де здійснює господарську діяльність позивач, встановлено факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, чим порушено вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», тому вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 25.11.2020 посадовими особами ГУ ДПС у Черкаській області проведено фактичну перевірку кафе-бару, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 . Результати перевірки оформлені актом від 03.12.2020 №477/23/23/07/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено факт зберігання за місцем фактичного провадження діяльності позивача алкогольного напою - горілки у скляній пляшці об'ємом 0,5 л, виробництва ПП «Олександрія Преміум», що маркована маркою акцизного податку з ознаками ймовірної фальсифікації за реквізитами АВ ЛГП 11 АААШ 078385 06/19 ставка 25,392 грн.

25.11.2020 посадовими особами ГУ ДПС у Черкаській області знято залишки товарних запасів, зокрема, горілки у скляній пляшці об'ємом 0,5 л, виробництва ПП «Олександрія Преміум», що маркована маркою акцизного податку з ознаками ймовірної фальсифікації за реквізитами АВ ЛГП 11 АААШ 078385 06/19 ставка 25,392 грн., у ФОП ОСОБА_1 за місцем провадження підприємницької діяльності у кафе-барі, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено акт від 25.11.2020.

Головне управління ДПС у Черкаській області супровідним листом від 11.12.2020 №32157/23-00-07-0714 направлено, зокрема, марку акцизного податку з ознаками ймовірної фальсифікації за реквізитами АВ ЛГП 11 АААШ 078385 06/19 ставка 25,392 грн., на експертизу на предмет встановлення автентичності до Управління державної політики у сфері пробірного контролю, документів суворої звітності Міністерства фінансів України.

Актом експертизи марок акцизного податку для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва від 14.01.2021 №005-01-21 Управління державної політики у сфері пробірного контролю, документів суворої звітності Міністерства фінансів України встановлено, що надана на дослідження марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв з реквізитами: АВ ЛГП 11 АААШ 078385 06/19 ставка 25,392 грн., не відповідає наданим Поліграфкомбінатом «Україна» контрольним примірникам.

02.02.2021 ГУ ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення №№7580707, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. за факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону №481/95 контроль за дотриманням норм цього Закон №481/95 здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

На підставі п. 19-1.1.14 ст. 19 ПК України однією із функцій контролюючого органу є здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням.

Отже, на ГУ ДПС у Черкаській області покладені повноваження контролю у сфері обігу підакцизних товарів і застосування штрафних санкцій за наявності факту порушення суб'єктами господарювання вимог Закону №481/95.

Суд встановив, що відповідач прийняв оскаржуване ППР від 11.02.2021 та застосував до позивача штраф за порушення вимог ч. 4 ст. 11 Закону №481/95.

Зазначена норма передбачає, що виробник може наносити на етикетки додаткову інформацію щодо характеристики продукту. При цьому виробникам тютюнових виробів забороняється наносити на етикетки інформацію, яка може вводити в оману або створювати неправильне враження щодо характеристик тютюнових виробів, їх впливу на здоров'я, включаючи будь-який термін, напис, торговельну марку, зображення, символічний або будь-який інший знак, що прямо чи опосередковано створює помилкове враження про те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші тютюнові вироби, у тому числі включати такі терміни, як «із низьким вмістом смол», «легкі», «супер легкі», «ультра легкі» та їх аналоги іншими мовами.

Етикеточна продукція розробляється товаровиробником алкогольних та тютюнових виробів і повинна відповідати вимогам чинного законодавства про мови (крім додаткової інформації щодо характеристик продукту), не потребує додаткових узгоджень, є промисловою власністю виробника та захищається згідно з чинним законодавством про промислову (інтелектуальну) власність. Власні назви алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначаються їх виробниками і можуть відтворювати зареєстрований чи поданий на реєстрацію знак для товарів і послуг або бути його частиною.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

При цьому алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Встановлені цією статтею вимоги до місткості тари (посуду) не застосовуються до алкогольних напоїв імпортного виробництва.

Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень. Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.

Отже, суб'єктами відповідальності за вказане порушення є не лише виробники, а й розповсюджувачі.

Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону (пункт 228.9 статті 228 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Пунктом 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі - Порядок №790) визначено, що до суб'єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Згідно з п. 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Згідно з п. 1.3.2 Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів, Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ України від 25, 15, 24 листопада 1993 року №98/118/740 (далі - Правила) до бланків документів суворого обліку належать, зокрема марки податкові.

Пункт 8.1. Правил встановлює, що експертиза бланків цінних паперів і документів суворого обліку проводиться на вимогу замовника та за його рахунок. Експертиза проводиться Держзнаком України.

Відповідно до п. 3.1 розділу ІІІ Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (далі - Інструкція), визначено, що експертиза проводиться після подання органом (особою), який (яка) її призначив(ла) (залучив(ла) експерта), матеріалів, оформлених згідно з вимогами процесуального законодавства та цієї Інструкції.

Згідно з п.п. 3.2, 3.3 Інструкції до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об'єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо). У документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об'єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи. У документі про призначення експертизи (залучення експерта) перераховуються всі об'єкти, які направляються на експертне дослідження, із зазначенням точного найменування, кількості, міри ваги, серії та номера (для грошей НБУ та іноземної валюти), інші відмінні індивідуальні ознаки.

Згідно з п.3.6. Інструкції у разі призначення експертизи (залучення експерта) для проведення додаткової або повторної експертизи, крім матеріалів, зазначених у пункті 3.3 цього розділу, до експертної установи (експертові) надаються також висновки попередніх експертиз з усіма додатками (фотознімками, порівняльними зразками тощо), а також додаткові матеріали, що стосуються предмета експертизи, які були зібрані після надання первинного висновку. У разі необхідності проведення додаткової або повторної експертизи у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються мотиви та підстави для її призначення.

Судом встановлено, актом експертизи марок акцизного податку для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва від 14.01.2021 №005-01-21 Управління державної політики у сфері пробірного контролю, документів суворої звітності Міністерства фінансів України встановлено, що надана на дослідження марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв з реквізитами: АВ ЛГП 11 АААШ 078385 06/19 ставка 25,392 грн., не відповідає наданим Поліграфкомбінатом «Україна» контрольним примірникам.

Таким чином, оскільки факт порушення позивачем вимог ч. 4 ст. 11 Закону №481/95-ВР підтверджений у визначений законодавством порядок, тому суд дійшов висновку, що контролюючим органом правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 №7580707, яким до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. за факт зберігання алкогольного напою з підробленою маркою акцизного податку.

Необгурнтованим є посилання позивача на те, що фактична перевірки господарської одиниці кафе-бар, що розташований за адресою: Черкаська обл., Монастирищенський р-н, с. Леськове, вул. Леніна, 7, проведено 25.11.2020, однак позивач у період з 24.11.2020 по 07.12.2020 перебувала на амбулаторному лікуванні - оскільки вищевказана обставина не спростовує факт зберігання позивачем у вказаному кафе-барі алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.

Згідно частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО