Справа № 560/7710/20
04 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участі:секретаря судового засідання Чорна Д.В. представника відповідача Мороз Т.М.
розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області , Державної казначейської служби України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.02.2021, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо виконання постанови Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 про відшкодування ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 500,00 грн. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виконати постанову Хмельницького апеляційного суду від 28 квітня 2020 року у справі № 674/1527/19 та виплатити ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 500 грн. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області щодо ненаправлення відповіді на письмову заяву ОСОБА_1 від 17 липня 2020 року. Зобов'язано Державну казначейську службу України, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за період з 01 вересня 2020 року по момент виконання судового рішення.
Державна казначейська служба України звернулась з заявою про відстрочення виконання рішення суду, посилаючись на те, що існують об'єктивні перешкоди виконанню рішення в частині виплати ОСОБА_1 компенсації за несвоєчасне перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів у розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми 500 грн. за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник заявника вимоги заяви підтримала, покликаючись на те, що через неможливість фактичного виконання рішення суду у відповідній частині, заявником подавались клопотання щодо роз'яснення рішення суду. На даний час у апеляційному адміністративному суді перебувають декілька апеляційних скарг, в процесі розгляду яких може бути вирішене питання належного порядку виконання рішення суду та джерела виплати коштів. Крім того, невирішеним залишається питання судового контролю, відтак відповідач просить відстрочити виконання рішення суду до набрання законної сили рішеннями суду апеляційної інстанції в межах цієї справи.
Позивач в судове засідання не з'явився, заперечення або пояснення стосовно заяви не подавав. Представник іншого відповідача в судове засідання не з'явився, про розгляд заяви повідомлений.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, виходить з такого.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.
Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Під відстроченням виконання рішення суду слід розуміти перерву на певний визначений строк, протягом якої виконання рішення не проводиться у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для відстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Частина 4 цієї ж статті передбачає, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку право вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
На підтвердження факту існування таких обставин заявник повинен подати суду належні та допустимі докази. Відповідно до статті 70 КАС України доказами є дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Зважаючи на це, відстрочення або розстрочення виконання рішення дозволяється у випадках визначених законом та за наявності об'єктивної, однак тимчасової неможливості його виконання.
Судом встановлено, що на цей час у провадженні Сьомого апеляційного адміністративного суду перебувають апеляційні скарги на ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 про визнання поданого Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області Звіту №04-08-10/4666 від 08.07.2021 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі, від 14 вересня 2021 про відмову у роз'ясненні рішення суду, від 20 вересня 2021 про відмову у роз'ясненні рішення суду, від 03 вересня 2021 про визнання поданого звіту таким, що підтверджує часткове виконання рішення суду.
У той же час, оскарження цих ухвал суду не є саме по собі підставою для відстрочення виконання рішення, яке набрало законної сили.
На думку суду, заявником не надані будь-які належні докази на підтвердження заяви про відстрочення виконання рішення суду, відтак суд не може вважати обґрунтованим покликання відповідача на об'єктивну неможливість його виконання. Зважаючи на це, у задоволенні заяви необхідно відмовити
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 04 листопада 2021 року
Головуючий суддя І.С. Козачок