Справа № 560/6357/21
іменем України
04 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.
розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення шостої сесії Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади від 05.02.2021 №10;
- зобов'язати Полонську міську раду Об'єднаної територіальної громади після повторного розгляду заяви ОСОБА_1 надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням сесії Полонської міської ради №10 від 05.02.2021 йому відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки належать до земель загального користування (громадські пасовища).
Позивач вказує, що рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є протиправним, оскільки воно не містить підстав для відмови, встановлених статтею 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить позовні вимоги залишити без задоволення. Зазначає, що пунктом 28 рішення шостої сесії Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади VIII скликання від 05.02.2021 №10 вирішено заяву гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, площею 2,000 га, за рахунок земельних ділянок за кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 або 6823680500:04:006:0049, з метою передачі у приватну власність. Заяву залишено без задоволення в зв'язку з тим, що ці земельні ділянки належать до земель загального користування (громадські пасовища), відповідно до вимог ст.ст.83 та 118 Земельного кодексу України.
Звертає увагу, що п.8 додатку 1 п.1 та пунктом 26 додатку 1 п.1 рішення шістдесят дев'ятої сесії Полонської міської ради 1 скликання від 15.03.2019 №8 Полонській міській раді надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6823680500:04:006:0049, площею 7,3064 га, що знаходиться за межами населених пунктів с.Бражинці Полонського району та земельної ділянки кадастровий номер 6823682000:06:006:0002, площею 7,1049 га, що знаходиться за межами населених пунктів с. Коханівка Полонського району, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із запасу в землі загального користування (громадські пасовища 18.00) для створення громадського пасовища.
Відповідач звертає увагу на позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №461/2132/17, від 31.07.2019 у справі №472/1286/17-ц, від 27.11.2019 у справі №671/464/17, від 22.01.2020 у справі №707/2230/10, а саме: "орган державної влади або орган місцевого самоврядування не має правових підстав для надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку двом різним особам на одну і ту ж земельну ділянку.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що Полонська міська рада не вчинила дій на виконання вказаних рішень протягом двох років, що свідчить про безпідставність посилання на ту обставин, що спірні земельні ділянки належать до земель загального користування. До зазначених рішень міською радою не додано технічної документації/проектів землеустрою, які мали бути виготовлені на виконання рішення сесії №8 від 15.03.2019 та затверджені вказаною сесією 20.05.2021 і відповідали вимогам ст.50 ЗУ "Про землеустрій".
До суду надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач зазначає, що рішення від 15.03.2019 №8 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою має необмежений строк дії. Вказує, що здійснюючи повноваження власника земельної ділянки, при прийнятті рішення одинадцятої сесії Полонської міської ради VIII скликання від 20.05.2021 №11, остання діяла в межах повноважень, у спосіб та відповідно до Конституції та законів України.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 в грудні 2020 року звернувся до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049 з метою подальшої передачі безоплатно у власність
Рішенням шостої сесії VIII скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади від 05.02.2021 №10 "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення" відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, площею 2,000 га, за рахунок земельних ділянок за кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 або 6823680500:04:006:0049, з метою передачі у приватну власність у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки належать до земель загального користування (громадські пасовища).
Рішенням одинадцятої сесії VIII скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади від 20.05.2021 №11 "Про надання у користування, передачу у власність земельних ділянок фізичним та юридичним особам" затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища - код КВЦПЗ 18.00), що розташовані за межами: с.Коханівка Шепетівського району Хмельницької області, площею 7,1049 га, кадастровий номер 6823682000:06:006:0002; с.Бражинці Шепетівського району Хмельницької області, площею 7,3064 га, кадастровий номер 6823680500:04:006:0049. Змінено вид цільового призначення земельних ділянок за кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 і 6823680500:04:006:0049 із земель запасу (код КВЦПЗ 16.00) - в землі загального користування (громадські пасовища - код КВЦПЗ 18.00).
Згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 25.05.2021 НВ-6813874782021 та від 17.06.2021 НВ-6814024232021 загальні відомості про земельну ділянку кадастровий номер 6823680500:04:006:0049, що розташована за межами населених пунктів с.Бражинці Шепетівського району Хмельницької області та про земельну ділянку кадастровий номер 6823682000:06:006:0002, що розташована за межами населених пунктів с.Коханівка Шепетівського району Хмельницької області відносяться до земель загального користування 18.00 (землі будь - якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування); землі сільськогосподарського призначення для створення громадського пасовища; форма власності - комунальна; площа - 7.3064 га та 7.1049 га, державна реєстрація - 18.07.2018 та 19.07.2018, відповідно.
Рішенням 69-ї сесії I скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади від 15.03.2019 №8 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою під пасовища" надано дозвіл Полонській міській раді об'єднаної територіальної громади Полонського району Хмельницької області на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастровий номер 6823680500:04:006:0049 площею 7.3064 га, що розташована за межами населених пунктів с.Бражинці Шепетівського району Хмельницької області; кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 площею 7.1049 га, що розташована за межами населених пунктів с.Коханівка Шепетівського району Хмельницької області) із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для створення громадського пасовища. Розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений нормами Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Згідно з частиною 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, законодавцем встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб'єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначеним у ЗК Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку, або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Як встановив суд, позивач звернувся до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, за рахунок земельних ділянок за кадастровими номерами 6823680500:04:006:0049 (7,3064 га) або 6823682000:06:006:0002 (7.1049 га) які є комунальними землями загального користування, землями сільськогосподарського призначення для створення громадського пасовища.
Досліджуючи зміст оскарженого рішення, суд встановив, що в ньому відсутні посилання на підстави, передбачені статтею 118 ЗК України.
Підставою для відмови позивачу у надані дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало те, що дані земельні ділянки належать до земель загального користування (громадські пасовища).
Відповідач обґрунтовує свою позицію тим, що дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що розташовані за межами с.Бражинці Шепетівського району Хмельницької області, площею 7,3064 га кадастровий номер 6823680500:04:006:0049 та с.Коханівка Шепетівського району Хмельницької області, площею 7,1049 га кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 вже були надані у 2019 році для подальшого виділення земель під громадські пасовища.
Відповідно до архівного витягу №63 від 07.04.2021, який був наданий позивачу на його звернення, рішенням 69-ї сесії 1 скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади від 15 березня 2019 року № 8 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою під пасовища" дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок кадастровий номер 6823680500:04:006:0049 площею 7,3064 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для створення громадського пасовища був наданий виконавчому комітету Полонської міської ради.
У той же час, згідно архівних витягів № 83 та №82 від 18.06.2021, які були надані до суду відповідачем, дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 площею 7,1049 га та 6823680500:04:006:0049 площею 7,3064 га наданий Полонській міській раді. Розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до пунктів 115 та 116 рішення №11 одинадцятої сесії Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади VIII скликання від 20.05.2021 були затверджені проекти землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу у землі загального користування (громадські пасовища).
Суд встановив, що на момент розгляду справи на публічній кадастровій карті земельні ділянки з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 та 6823680500:04:006:0049 є сформованими, належать до земель комунальної власності та мають цільове призначення 18.00 "Землі загального користування для створення громадського пасовища".
У той же час, суду не надані належні докази того, що дані земельні ділянки належали до земель загального користування для створення громадського пасовища станом на час розгляду заяви позивача, що б давало підстави відповідачу покликатись на це як на підставу.
Наявність рішення Полонської міської ради від 15.03.2019 року №8, згідно якого надані дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вище зазначених земельних ділянок, саме по собі не свідчить про зміну правового статусу земельних ділянок.
Посилання відповідача як на підставу для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на раніше наданий дозвіл іншій особі суд вважає безпідставними, оскільки надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не означає, що земельна ділянка виділяється конкретній особі, та не є тотожним поняттю передачі земельної ділянки у власність, а є лише початковою стадією процедури безоплатного одержання у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до статті 118 ЗК України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 ЗК України;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 ЗК України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок. При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування. Крім того, законодавством не визначено такого стану земельної ділянки як її перебування у стані "відведення" та не передбачає відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку із наданням такого дозволу іншій особі.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 05.03.2019 у справі №360/2334/17.
У постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі №320/1177/19 також вказано про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта. При цьому не суттєво, за чиїм замовленням такий проект буде розроблено. Закон не виключає ситуації, коли проекти одночасно розробляються різними замовниками. Стаття 118 ЗК України встановлює вичерпний перелік таких підстав, серед яких відсутня така підстав, як надання дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі на ту ж саму земельну ділянку. Аналіз статей 116, 118 ЗК України вказує на те, що місцева рада не має права визначати пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою на одну й ту ж саму земельну ділянку. У даному випадку надання такого дозволу вказує про відсутність обтяжень щодо бажаної земельної ділянки і ще не означає позитивного рішення місцевої ради про передачу у власність цієї земельної ділянки після виготовлення проекту землеустрою.
За таких обставин суд вважає, що надання відповідачем дозволу на розроблення проекту землеустрою іншим особам не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органу виконавчої влади для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що підстави, якими керувався відповідач, приймаючи оскаржене рішення, не можуть вважатися законними підставами для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Тому оскаржене рішення є протиправним та його слід скасувати.
Суд звертає увагу на те, що питання можливості надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (користування) кільком особам щодо однієї і тієї ж самої земельної ділянки та правових наслідків надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (користування) кільком особам щодо однієї і тієї ж самої земельної ділянки було предметом розгляду Великої палати Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 у справі №688/2908/16-ц.
У цій постанові Велика палата Верховного Суду зазначила, що дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому точно визначити предмет оренди. Отже, цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати в оренду в майбутньому. У постанові від 17.10.2018 у справі №380/624/16-ц Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку. Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступу від цього висновку (пункт 36.4 постанови).
При цьому обов'язок діяти добросовісно поширюється на обидві сторони.
Так, може кваліфікуватися як недобросовісна така поведінка власника земельної ділянки (в особі органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування), коли він необґрунтовано зволікає з наданням дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не повідомляє чи несвоєчасно повідомляє про відмову у наданні дозволу або не наводить вичерпні мотиви такої відмови, надає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду, необґрунтовано зволікає з розглядом проекту землеустрою щодо відведення, безпідставно відмовляє у його затвердженні і у той же час надає дозвіл на розробку проекту землеустрою та затверджує цей проект щодо іншої особи.
З іншого боку, якщо особа, отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, сама зволікає з його розробкою та поданням на затвердження, вона цілком може очікувати, що земельна ділянка буде надана в користування іншій особі. Не вважатиметься добросовісною і поведінка особи, яка отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробила проект та подала його на затвердження, завідомо знаючи про перешкоди у наданні земельної ділянки в оренду.
Виходячи з викладеного Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що неможливо надати єдину універсальну відповідь на питання про те, чи є поведінка органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який надав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кільком особам, правомірною чи неправомірною. Відповідь на це питання залежить від оцінки такої поведінки як добросовісної чи недобросовісної, і така оцінка має здійснюватися у кожній справі окремо виходячи з конкретних обставин справи (пункти 38-41 постанови).
У спірному ж випадку, враховуючи вищевказані правові позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність оскарженого рішення. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі не є правовстановлюючим актом, не вказує про наявність обтяжень щодо бажаної земельної ділянки і ще не означає позитивного рішення місцевої ради про передачу такої у власність. Вказана підстава у ненаданні дозволу свідчить про зловживання своїм обов'язком відповідача надати такий дозвіл у відповідності до вимог закону, чим порушуються права позивача, гарантовані законодавством.
Щодо вимог позивача в частині зобов'язання відповідача після повторного розгляду заяви ОСОБА_1 надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049, суд зазначає наступне.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі по тексту - Закон №280/97-ВР) передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Суд не заперечує право колегіального органу приймати рішення в межах наданих йому повноважень, однак робити це він зобов'язаний з урахуванням вимог та обмежень, встановлених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №545/808/17.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та за результатами розгляду прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 у справі №620/1116/20.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 28 рішення шостої сесії VIII скликання Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади №10 від 05 лютого 2021 року "Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення" в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов'язати Полонську міську раду Полонської міської об'єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002, 6823680500:04:006:0049 з метою подальшої передачі безоплатно у власність та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев'ятсот вісім) грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )
Відповідач:Полонська міська рада Об'єднана територіальна громада (вул. Л.Українки, 113, Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 40220859)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк