Рішення від 03.11.2021 по справі 560/7160/21

Справа № 560/7160/21

РІШЕННЯ

іменем України

03 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Славутської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним, скасування п. 8 та пп. 8.10 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради № 22-6/2021 від 14.05.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Славутської міської ради Хмельницької області, в якому просить визнати протиправними та скасувати п. 8 та пп. 8.10 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади", якими відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування ОСОБА_1 на земельну ділянку площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 .

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірним рішенням Славутська міська рада безпідставно відмовила йому у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність згідно поданих схем із зазначенням бажаного місця розташування у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Генеральному плану міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (казана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови).

Вважає, що у вказаному рішенні, прийнятому з порушенням встановленого Земельним кодексом України місячного строку розгляду клопотання позивача, відсутня вмотивована відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки невідповідність місця розташування земельної ділянки має бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, тощо. Посилання відповідача на Генеральний план та План зонування міста Славути, відповідно до яких вказана територія відноситься до громадської забудови - торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування є необгрунтованими, оскільки містобудівна документація для внесення відповідних змін до Генерального плану міста Славути відсутня.

Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 22 червня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до рішення Славутської міської ради № 14-56/2020 від 16.10.2020 «Про затвердження переліку адміністративних послуг виконавчого комітету Славутської міської ради в новій редакції» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (користування, на умовах особистого строкового сервітуту) відноситься до адміністративної послуги. За нормами ч. 4 ст.10 Закону України «Про адміністративні послуги», у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку. З моменту подачі заяви громадянином ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) було вирішено скликати наступну чергову VI сесію Славутської міської ради та провести пленарне засідання VI чергової сесії Славутської міської ради VIII скликання 14 травня 2021 року о 10-00 годині у великій залі будівлі Славутської міської ради (м. Славута, вул. Соборності,7, 3-й поверх), відповідно до розпорядження міського голови №81/20-21 від 14.04.2021 року. Інших засідань сесій в період з 29.03.2021 року по 14.05.2021 року не проводилось. Водночас, підпунктом 3 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 530 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусноїхвороби» визначено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням короновірусної хвороби, з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Листом № 04-31/553 від 27.04.2021 року позивач повідомлений про те, що його заява стосовно відведення земельної ділянки буде розглянута на найближчому пленарному засіданні Славутської міської ради, яке відбудеться 14.05.2021 року. Зазначає також, що пунктом 8 та п.п.8.10 визначено загальні підстави відмови ОСОБА_1 передбачені частиною 7 статті 118 Земельного Кодексу України та враховуючи норми чинного законодавства конкретизовано, що бажане місце розташування земельної ділянки визначеній в його заяві не відповідає Генеральному плану міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі громадського харчування й побутового обслуговування), Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до торгівельної зони громадської забудови). Вказує, що твердження позивача про те, що рішення було прийнято з порушення строку розгляду відповідної заяви та без мотивованої відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою спростовується самим змістом пункту 8 рішення, а також наступними твердженнями.

Просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 29.03.2021 подав через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Славутської міської ради заяву до Славутської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва індивідуального житлового будинку площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 з наступною передачею земельної ділянки у власність, згідно доданої схеми розташування земельної ділянки. До заяви додав копію паспорта, копію посвідчення учасника бойових дій, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Листом № 04-31/553 від 27.04.2021 року відповідач повідомив позивача про те, що зазначена заява щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку буде розглянута в порядку, визначеному чинним законодавством, на найближчому пленарному засіданні Славутської міської ради, яке відбудеться 14.05.2021 року.

Розглянувши заяву позивача, рішенням від 14 травня 2021 року №22-6/2021 «Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади» (підпункту 8.10 пункту 8) відповідач відмовив йому у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, Генеральному плану міста Славути та Плану зонування міста Славути (вказана територія відноситься до громадської забудови - підприємства торгівлі, громадського харчування й побутового обслуговування).

Вважаючи відмову протиправною позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з частиною першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Приписами частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до статті 59 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом пункту 34 частини першої статті 26 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.

Положеннями частини п'ятої статті 46 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Отже, рішення з питань надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

При цьому, підставою для відмови у наданні такого дозволу є невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

За визначенням частини 1 статті 1 закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Статтею 18 вказаного Закону передбачено, що план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Однією із вимог зонування території, визначених пунктом 5 частини 3 статті 18 закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови.

Частиною 2 статті 5 закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» закріплено, що вимоги містобудівної документації (в тому числі генерального плану та плану зонування населеного пункту) є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.

Отже, земельна ділянка, розташування якої не відповідає вимогам містобудівної документації, не може бути передана у власність на умовах статті 118 Земельного кодексу України.

Підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки площею 1000 кв. м. по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з наступною передачею її безоплатно у власність слугувала невідповідність її цільового призначення, зазначеного позивачем у заяві про наданні дозволу, Генеральному плану міста Славута та Плану зонування території міста Славута.

Генеральний план міста Славути, затверджений рішенням Славутської міської ради від 29.08.2008р. № 3-22/2008, розміщений на офіційному веб-сайті Славутської міської ради.

Рішенням Славутської міської ради 05.04.2013 р. №28-11/2013 затверджений План зонування території міста Славута, який складається з текстової та графічної частини.

Згідно з текстовою частиною Плану зонування в містобудівних регламентах для кожної територіальної зони встановлюються: переважні види використання; супутні види дозволеного використання; допустимі види використання.

Допустимі види використання можуть бути дозволені за умови виконання визначених вимог і отримання спеціальних погоджень з відповідними підрозділами органів виконавчої влади та територіальними спеціально - уповноваженими органами центральних органів виконавчої влади та розробником генерального плану (в разі необхідності).

До переважних видів використання територіальної зони можуть встановлюватися супутні. За відсутності на земельній ділянці переважного виду використання, супутній вид не допускається.

Торгівельні зони (в яку потрапляє бажана земельна ділянка) - Г-5 (сторінка 9 абз.4 текстової частини) призначаються для розташування магазинів, торгівельних центрів, ринків.

Розділом 2 «Переважні і допустимі види забудови в межах функціональних зон» текстової частини Плану зонування території міста Славути, встановлено переважні, супутні та допустимі види використання в межах функціональної зони Г-5 (торгівельної) (ст.68-69).

Зокрема переважні види дозволеного використання: магазини; торгівельні центри; виставкові зали, торговельні палати; ринки.

Супутні види дозволеного використання: підприємства громадського харчування; ательє, майстерні побутової техніки, перукарні, інші об'єкти побу тового сервісу; офіси, контори; банки, відділення банків; відділення зв'язку; телефонні станції; аптеки; тимчасові павільйони різних типів роздрібної торгівлі та обслуговування; будинки та споруди інженерної інфраструктури, що призначені для обслуговування даної зони; автостоянки для тимчасового зберігання автомобілів; громадські туалети.

Допустимі види використання: розміщення пам'ятників; розміщення культових споруд; майданчики для паркування автомобілів; готелі, будинки прийому гостей, центри обслуговування туристів.

Отже, Планом зонування території міста Славута, який є містобудівною документацією, розміщення житлових будинків, господарських будівель і споруд у межах функціональної зони Г-5 (торгівельної) не передбачено.

Зазначена позивачем у заяві земельна ділянка площею 1000 кв.м. по АДРЕСА_1 розташована у торгівельній зоні громадської забудови. Зазначене підтверджується долученою позивачем до заяви схемою бажаного місця розташування та викопіюванням із Генерального плану із зазначенням території, де знаходиться бажана земельна ділянка, наданим відповідачем.

Тому, відмова відповідача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі її у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд є правомірною.

Порушення відповідачем встановленого статтею 118 Земельного кодексу України строку розгляду заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою не може слугувати підставою для визнання протиправним та скасування підпункту 8.10 пункту 8 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади", прийнятого у відповідності до вимог діючого законодавства.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідачем доведена правомірність підпункту 8.10 пункту 8 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади".

Тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Хмельницької області про визнання протиправним та скасування підпункту 8.10 пункту 8 рішення 6 сесії VIII скликання Славутської міської ради №22-6/2021 від 14.05.2021 року "Про розгляд заяв щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою на території Славутської міської територіальної громади» відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Славутська міська рада Хмельницької області (вул. Соборності, 7,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 23563639)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук