02 листопада 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3683/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Херсонської міської ради до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
встановив:
Виконавчий комітет Херсонської міської ради (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправою та скасувати вимогу від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021 "Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією виконавчого комітету Херсонської міської ради".
Ухвалою від 28.07.2021 у справі відкрите загальне позовне провадження, підготовче засідання призначене на 18.08.2021.
Протокольною ухвалою від 18.08.2021 підготовче засідання відкладене на 23.09.2021 за клопотанням представника позивача.
Ухвалою від 23.09.2020 провадження у справі зупинене до 25.10.2021 у зв'язку з клопотаннями учасників справи про надання їм часу для примирення.
Ухвалою від 25.10.2021 провадження у справі поновлене.
22.10.2021 Управління Південного офісу надіслало до суду заяву про примирення сторін, в якій зазначило про скасування вимоги від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021 "Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією виконавчого комітету Херсонської міської ради" на підставі листа від 13.10.2021 № 152120-15/3589-2021 та з урахуванням листа Держаудитслужби України від 30.07.2021 № 002100-18/9693-2021 "Щодо кваліфікації окремих фінансових порушень". Також відповідач зауважив, що сторони повністю врегулювали спір на підставі взаємних поступок, а тому позивач не має претензій до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області.
27.10.2021 виконавчий комітет Херсонської міської ради подав заяву про згоду щодо примирення, в якій, покликаючись на ч. 1 ст. 190 КАС України, зазначив, що сторони досягли примирення, а тому просить затвердити мирову угоду.
Частиною 3 ст. 166 КАС України передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ст. 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
З огляду на наведені норми КАС України, суд розглядає заяву про примирення в порядку письмового провадження.
Так, суд встановив, що 12.07.2021 Управлінням Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області сформована вимога № 152120-14/2280-2021 "Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією виконавчого комітету Херсонської міської ради", відповідно до якої, Південний офіс Держаудитслужби вимагає від виконавчого комітету Херсонської міської ради:
- розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників міської ради, винних у допущених порушеннях;
- забезпечити відшкодування коштів у сумі 6462931,13 грн, які витрачені на нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати, а не в розмірі посадового окладу або забезпечити відшкодування відповідно до норм статтей 130-136 КЗпП України;
- забезпечити дотримання при розрахунку потреби в коштах вимог Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, із змінами, та не допускати в подальшому.
Не погоджуючись із вказаною вимогою, виконавчий комітет Херсонської міської ради звернувся до суду із даним позовом про її скасування.
13.10.2021 Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області листом № 152120-15/3589-2021 повідомило позивача про скасування вимоги від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021 "Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією виконавчого комітету Херсонської міської ради", яка є предметом розгляду в даній справі.
Отже, із наведеного слідує, що вимога Управління від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021, яка є предметом спору в даній справі, скасована відповідачем.
Дана обставина слугувала підставою для звернення сторін до суду із заявою про примирення.
За правилами ст. 190 КАС України сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на підставі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін. Сторони можуть примиритися на умовах, які виходять за межі предмета спору, якщо такі умови примирення не порушують прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб. Умови примирення не можуть суперечити закону або виходити за межі компетенції суб'єкта владних повноважень.
Умови примирення сторони викладають у заяві про примирення сторін. Заява про примирення сторін може бути викладена у формі єдиного документа, підписаного сторонами, або у формі окремих документів: заяви однієї сторони про умови примирення та письмової згоди іншої сторони з умовами примирення.
Умови примирення сторін затверджуються ухвалою суду. Затверджуючи умови примирення сторін, суд цією самою ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Відповідно до ст. 191 КАС України ухвала про затвердження умов примирення виконується сторонами в порядку і строки, які нею визначені.
Ухвала про затвердження умов примирення є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
У разі невиконання ухвали суду про затвердження умов примирення вона може бути подана для її примусового виконання в порядку, визначеному законодавством для виконання судових рішень.
Таким чином, аналіз наведених вище норм КАС України дає підстави для висновку, що факт примирення сторін в адміністративній справі існує у разі, якщо ними подані до суду заяви чи спільна заява про затвердження умов примирення.
Ухвала про затвердження умов примирення є виконавчим документом.
Відтак, суд зауважує, що у заяві про примирення сторони викладають умови примирення, які виникають внаслідок взаємних поступок та передбачають вчинення сторонами певних дій на виконання умов примирення.
Проте, у заявах від 22.10.2021 та від 27.10.2021 сторони не зазначили жодних умов примирення, тому суд вважає, що дані заяви не є заявами про примирення в розумінні статті 190 КАС України, оскільки за своїм змістом не відповідають вимогам цієї статті.
Отже, відсутні підстави для прийняття рішення про затвердження умов примирення.
Натомість суд відмічає, що внаслідок скасування відповідачем вимоги від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021, тобто відсутній предмет спору.
За змістом п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
У суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання вимоги від 12.07.2021 № 152120-14/2280-2021 протиправною.
За таких обставин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, що не суперечить вимогам закону і не порушує прав інших осіб.
Частиною 2 ст. 238 КАС України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до ч. 6 ст. 238 КАС України у випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв'язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Судом встановлено, що виконавчий комітет Херсонської міської ради при зверненні до суду з цим позовом сплатив судовий збір у сумі 2270,00 грн відповідно до платіжного доручення № 1030 від 20.07.2021.
Враховуючи, що провадження у справі закрите на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України в частині позовних вимог, яка не передбачає відмови від позову, суд дійшов висновку про повернення позивачеві сплаченого судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Згідно з наказом голови суду від 27.10.2021 № 05-06/86 головуюча суддя Кисильова О.Й. у період з 29.10.2021 по 01.11.2021 включно перебувала у відпустці, у зв'язку з чим рішення про закриття провадження у справі ухвалене 02.11.2021.
Керуючись ст. ст. 238, 243, 248 КАС України, суд, -
ухвалив:
Відмовити виконавчому комітету Херсонської міської ради та Управлінню Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області у задоволенні заяв про примирення.
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом виконавчого комітету Херсонської міської ради до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській області про визнання протиправною та скасування вимоги.
Повернути виконавчому комітету Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958; 73003, м. Херсон, просп. Ушакова, 37) сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн відповідно до платіжного доручення № 1030 від 20.07.2021.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 108120000