Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
03 листопада 2021 року № 520/22221/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюкова Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Кліменко Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )
до Новобаварської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (вул. Конторська, буд. 90, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 43777645);
Дільничної виборчої комісії №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 (вул. Пермська, буд. 13, м. Харків, 61064)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до владних суб'єктів: Новобаварської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (далі по тексту - відповідач-1, Новобаварська РТВК, тервиборчоком, владний суб'єкт), Дільничної виборчої комісії № 631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 (далі по тексту - відповідач-2, Дільнична виборча комісія, ДВК), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчій дільниці №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області з недотримання вимог положень ч.10 ст.251 та ч.1 ст.253 Виборчого кодексу України;
- зобов'язати Новобаварську районну у місті Харкові територіальну виборчу комісію Харківської області провести повторний перерахунок голосів виборців з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року на виборчій дільниці №631203.
В обґрунтування позову зазначено, що постановою Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області від 25 вересня 2021 року №153 позивача було зареєстровано кандидатом на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.
Відповідачем №1 було складено протокол про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Новобаварського територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, який було складено на підставі протоколу Відповідача №2 - дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області від 31.10.2021 року.
Від довіреної особи позивача позивачу стало відомо, що транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 Виборчого кодексу України, було здійснено з порушенням ч.1 ст. 253 Виборчого кодексу України , а саме не у складі трьох членів комісії, у тому числі голови та заступника, та поліцейського, а меншої кількості, також довіреною особою позивача було виявлено при візуальному огляді наявність ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, зазначеними у частині десятій статті 251 цього Кодексу, про що довіреною особою позивача було складено відповідний акт, який було додатково підписано двома виборцями. Між тим відповідач №1 не перевірив, відповідність транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, було здійснено з порушенням ч.1 ст. 253 Виборчого кодексу України, та не вжив дій передбачених ч.10 ст. 254 Виборчого кодексу України.
Також позивач вважає, що під час перерахунку голосів відданих за інших кандидатів, ці голоси замість цих кандидатів зарахувалися відповідачем №2 за кандидата ОСОБА_2 , що ставить під сумнів результати підрахунку голосів на цій виборчій дільниці.
Враховуючи вищевикладене, позивач зазначив, що на підставі ч.10 ст. 251, ч.1 ст. 253, ч.9, ч.10 ст.254 Виборчого кодексу України підлягає визнанню протиправним та скасуванню протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області від 31.10.2021 року та протокол Новобаварської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Новобаварського територіального виборчого округу від 01.11.2021 року з прийняттям рішення про повторний підрахунок Новобаварською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області голосів виборців на виборчій дільниці №631203.
Позивач та представники відповідачів до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується копіями телефонограм, роздруківок з офіційної електронної адреси.
Будь-яких клопотань як-то: про відкладення розгляду справи, продовження процесуальних строків, встановлених судом, про розгляд справи без участі представників, залучення доказів, виклик свідків тощо, до суду не надходило. Причини неявки до суду не повідомили.
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву. Доказів, витребуваних ухвалою судді від 03.11.2021 Новобаварською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області не надано.
За приписами ч.ч.7-9 ст.80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Згідно ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, враховуючи, що справа належить до окремих категорій термінових адміністративних справ, відповідно до ст. 273 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності позивача та його представників, а також представників відповідачів, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, доводи адміністративного позову та надані сторонами докази, суд дійшов наступного.
Верховна Рада України Постановою від 30 березня 2021 року № 1373-IX “Про призначення позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області” призначила позачергові вибори Харківського міського голови Харківського району Харківської області на неділю, 31 жовтня 2021 року.
Постановою Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області від 02.09.2021 року № 141 оголошено з 11 вересня 2021 року про початок виборчого процесу позачергових виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області, призначених на 31 жовтня 2021 року.
Судом встановлено, що постановою Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області від 25 вересня 2021 року №153 ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року, що підтверджується копією посвідчення №2 від 25.09.2021 р.
Новобаварською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області було складено протокол про підсумки голосування з виборів Харківського міського голови в єдиному одномандатному міському виборчому окрузі у межах Новобаварського територіального виборчого округу від 01.11.2021 року, який було складено на підставі протоколу Дільничної виборчої комісії №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.
Як вбачається з акту про виявлення порушень Виборчого кодексу України б/н від 01.11.2021 року, складеного довіреною особою кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області ОСОБА_1 на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року ОСОБА_3 та підписаними виборцями ОСОБА_4 і ОСОБА_5 : «Цим актом засвідчується, що було виявлено порушення вимог ч. 10 ст. 251, ч. 1 ст. 253, ч. 10 ст. 254 Виборчого кодексу України, а саме: транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, було здійснено дільничної виборчої комісії №631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року з порушенням ч. 1 ст. 253 Виборчого кодексу України, а саме у меншому складі ніж трьох членів комісії та поліцейського, а також при візуальному огляді документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, було виявлено наявність ознак розпечатування пакетів із запакованими документами.».
Як стверджує позивач у позові, Новобаварська районна у місті Харкові територіальна виборча комісія Харківської області не перевірила, відповідність транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 Виборчого кодексу України, у зв?язку з чим здійснено порушенням ч.1 ст. 253 Виборчого кодексу України, та не вжито дій, передбачених ч.10 ст. 254 Виборчого кодексу України.
Крім того, позивач вважає, що під час перерахунку голосів відданих за інших кандидатів, ці голоси замість цих кандидатів зарахувалися відповідачем №2 за кандидата ОСОБА_2 , що ставить під сумнів результати підрахунку голосів на цій виборчій дільниці.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає та регулює Виборчий кодекс України.
Суд відзначає, що приписами ст. 253 Виборчого кодексу України передбачено порядок транспортування і передачі виборчих документів до територіальної виборчої комісії.
Відносно порядку транспортування виборчих документів, частина перша вказаної статті ВКУ встановлює, що воно здійснюється головою або заступником голови дільничної виборчої комісії та іншими двома членами цієї комісії - представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Під час транспортування виборчих документів членами дільничної виборчої комісії їх супроводжують поліцейські, а у разі необхідності, за зверненням територіальної виборчої комісії, - співробітники Служби безпеки України, які повинні забезпечити охорону під час транспортування. Інші члени дільничної виборчої комісії, не зайняті у транспортуванні виборчих документів, кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі за їхнім бажанням можуть також супроводжувати транспортування таких документів. Супроводження таких документів іншими особами забороняється. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією.
Транспортування виборчої документації до відповідних територіальних виборчих комісій здійснюється відразу після складання протоколів про підрахунок голосів виборців з усіх місцевих виборів по всіх виборчих округах, голосування на яких організовувалося дільничною виборчою комісією (ч. 4 ст. 253 ВКУ).
Передача, згідно приписів ч. 5 ст. 253 ВКУ протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інші документи дільничної виборчої комісії, здійснюється відповідній територіальній виборчій комісії на її засіданні членами дільничної виборчої комісії, які здійснювали транспортування виборчої документації відповідно до частини першої цієї статті.
Дослідивши у судовому засіданні акт про виявлення порушень Виборчого кодексу України б/н від 01.11.2021 року, складеного довіреною особою кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області ОСОБА_1 на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року ОСОБА_3 та підписаними виборцями ОСОБА_4 і ОСОБА_5 суд відзначає, що як зазначений акт, так і позовна заява не містить: часу, місця та обставин його складання; способу транспортування Дільничною виборчою комісією № 631203 виборчих документів; переліку та прізвищ осіб, які брали участь у транспортуванні або іншої фіксації певної кількості осіб на початку, під час та після закінчення такого транспортування.
Відносно порядку прийняття та розгляду виборчих документів дільничних виборчих комісій територіальною виборчою комісією, то такий порядок визначений статтею 254 Виборчого кодексу України.
Так, відповідно до ч.1 ст.254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Згідно ч.3 ст.254 Виборчого кодексу України, на засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами (ч. 4 ст. 254 Виборчого кодексу України).
Частиною 5 статті 254 Виборчого кодексу України встановлено, що за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.
За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (ч. 9 ст. 254 Виборчого кодексу України).
Дослідивши у судовому засіданні акт про виявлення порушень Виборчого кодексу України б/н від 01.11.2021 року, складеного довіреною особою кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області ОСОБА_1 на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року ОСОБА_3 та підписаними виборцями ОСОБА_4 і ОСОБА_5 в частині наявності ознак розпечатування пакетів із запакованими документами суд відзначає, що як зазначений акт, так і позовна заява не містить: часу, місця та обставин його складання; часу та місця проведення особами, що склали та підписали означений акт, візуального огляду документів, зазначених у ч. 10 ст. 251 ВКУ. При цьому вказаний акт не міститься інформації про те, де та коли здійснювався вказаним и особами огляд пакетів із запакованими документами і, що саме ці пакети містять документи, які зазначені у ч. 10 ст. 251 ВКУ та перевозяться, передаються або передані Новобаварській районній у місті Харкові територіальній виборчій комісії Харківської області. Також акт не містить конкретизації «ознак розпечатування пакетів»: вони є відкритими, розірваними або пошкодженими в інший спосіб тощо, а також усіх пакетів або їх частини.
До матеріалів справи позивачем також не надано доказів на підтвердження подання ним вказаного акту та скарг відповідно до положень вищезазначеної норми права щодо не перевірки відповідності транспортування документів, зазначений у ч.10 ст.251 Виборчого кодексу України та стосовно порушення ч.1 ст.253 Виборчого кодексу України.
Водночас, на ухвалу суду про витребування доказів від 03.11.2021 року Харківським окружним адміністративним судом надано копії актів про виявлені порушення Виборчого кодексу України по справах, що надійшли до суду 03.11.2021 року за позовом ОСОБА_1 до Новобаварської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області та інших дільничних виборчих комісій: № 520/22196/21 (головуючий суддя Єгупенко В.В.), № 520/22217/21 (головуючий суддя Полях Н.А.), № 520/22203/21 (головуючий суддя Шевченко О.В.), № 520/22215/21 (головуючий суддя Панов М.М.), №520/22225/21 (головуючий суддя Шляхова О.М.), № 520/22195/21 (головуючий суддя Горшкова О.О.), №520/22224/21 (головуючий суддя Зінченко А.В.), №520/22230/21 (головуючий суддя Зоркіна Ю.В.), №520/22194/21 (головуючий суддя Зоркіна Ю.В.), №520/22197/21 (головуючий суддя Тітов О.М.), №520/22208/21 (головуючий суддя Рубан В.В.), № 520/22228/21 (головуючий суддя Рубан В.В.), №520/22231/21 (головуючий суддя Рубан В.В.), №520/22233/21 (головуючий суддя Рубан В.В.), з яких вбачається, що вони є ідентичними з актом про виявлення порушень Виборчого кодексу України б/н від 01.11.2021 року, складеного довіреною особою кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області ОСОБА_1 на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року ОСОБА_3 та підписаними виборцями ОСОБА_4 і ОСОБА_5 та міститься у цій справі, окрім номерів дільничних виборчих комісій.
З урахуванням зазначеного суд критично оцінює обставини можливості складання значної кількості актів про виявлені порушення 01.11.2021 року однією особою під час відправки, транспортування, передачі та виявлення ознак розпечатування виборчих документів з різних дільничних комісій, а також вчинення таких однакових по своєму складу порушень виборчого законодавства усіма дільничними виборчими комісіями у вищеперерахованих справах, в тому числі й відповідачем-2 у цій справі. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.
Згідно ч.1 ст.268 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів в день голосування (день повторного голосування) в такому порядку: 1) сільська, селищна, міська (міста без районного поділу) виборча комісія - на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів встановлює: а) результати голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради - у багатомандатних виборчих округах; б) результати голосування з виборів сільського, селищного, міського голови - у єдиному одномандатному виборчому окрузі; 2) районна в місті виборча комісія (у містах, де утворені районні у місті ради) - на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях встановлює результати голосування з виборів депутатів районної у місті ради; 3) районна виборча комісія на підставі протоколів сільських, селищних, міських виборчих комісій про підсумки голосування встановлює результати голосування з виборів депутатів районної ради у відповідних багатомандатних виборчих округах; 4) міська виборча комісія у місті з районним поділом - на підставі протоколів районних у місті виборчих комісій про підсумки голосування встановлює: а) результати голосування з виборів депутатів міської ради; б) результати голосування з виборів міського голови.
Протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та територіальних виборчих комісій про підсумки голосування приймаються територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, в порядку передбаченому статтею 254 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.268 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія на підставі протоколів, зазначених у частині першій цієї статті (у тому числі протоколів з позначкою "Уточнений"), а в разі проведення повторного підрахунку голосів виборців - на підставі протоколів відповідної територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, не пізніш як на дванадцятий день з дня голосування (а у разі проведення повторного голосування - не пізніш як на п'ятий день з дня повторного голосування) встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах в день виборів (день повторного голосування), про що складає протокол.
До протоколу про результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному, єдиному одномандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів заносяться цифрами такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення територіальної виборчої комісії; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничними виборчими комісіями; 4) кількість виборців, включених до списків виборців; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 6) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях; 7) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 8) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 9) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата; 10) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, який набрав найбільшу кількість голосів виборців, а також відсоток голосів виборців, поданих за нього, у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному виборчому окрузі.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.268 Виборчого кодексу України протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів депутата в багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови складається у двох примірниках. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами виборчої комісії, присутніми на її засіданні, та засвідчується печаткою комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами виборчої комісії. Протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування може виготовлятися за допомогою технічних засобів.
Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні, зобов'язаний підписати протокол про результати голосування з виборів депутатів у багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови. У разі незгоди із встановленими результатами голосування, зафіксованими у протоколі територіальної виборчої комісії, член територіальної виборчої комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу про результати голосування з відповідних місцевих виборів. У разі відсутності у протоколі підпису члена територіальної виборчої комісії напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, як встановлено судом, позивачем до суду не надано належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів на підтвердження того, що транспортування документів, зазначених у ч.10 ст.251 Виборчого кодексу України, було здійснено з порушенням ч.1 ст.253 Виборчого кодексу України, як і не надано доказів на підтвердження наявності ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, зазначеними у ч.10 ст.251 Виборчого кодексу України.
Також суд відзначає, що частиною 9 статті 254 Виборчого кодексу України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
За правилами ч.10 ст.254 Виборчого кодексу України, у разі наявності акта або письмової заяви осіб, зазначених у частині першій статті 253 цього Кодексу, про порушення вимог цього Кодексу під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії - зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами, а також у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії не допускається.
Відповідно до ч. 12 статті 238 ВКУ довірена особа кандидата має право:
1) бути присутньою на засіданнях відповідної територіальної та дільничних виборчих комісій і брати в них участь з правом дорадчого голосу;
2) бути присутньою на виборчій дільниці під час голосування та на засіданні виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців з додержанням установлених цим Кодексом вимог;
3) одержувати у відповідній виборчій комісії посвідчення офіційних спостерігачів від кандидата, чиї інтереси вона представляє;
4) за дорученням кандидата бути розпорядником його власного виборчого фонду;
5) одержувати копії протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці, територіальної виборчої комісії про підсумки голосування та про результати виборів;
6) складати акти, що підписуються особами, які виявили порушення, і виборцями - свідками порушення, та подавати їх до відповідної виборчої комісії з додержанням строків, установлених законом;
7) звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення виявлених порушень;
8) за дорученням кандидата оскаржувати від його імені рішення, дії або бездіяльність відповідної дільничної виборчої комісії, що порушують законні права кандидата, в порядку, передбаченому цим Кодексом;
9) підписувати акти, протоколи, що складаються дільничною, територіальною виборчою комісією з відповідних місцевих виборів, у разі присутності на засіданні виборчої комісії під час їх складання;
10) реалізовувати права, передбачені цим Кодексом для офіційного спостерігача від суб'єкта виборчого процесу;
11) реалізовувати інші права, передбачені цим Кодексом для довірених осіб.
Згідно ч.8 ст.39 Виборчого кодексу України на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців, посадові особи відповідного територіального та регіонального представництва Центральної виборчої комісії, члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на відповідних виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій) - суб'єктів відповідного виборчого процесу, офіційні спостерігачі від кандидатів, партій (організацій партій) (не більше однієї особи від одного кандидата, однієї партії (організації партії), офіційні спостерігачі від громадських організацій, які отримали дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах (не більше ніж двох осіб від однієї громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).
З правового аналізу вказаних норм права вбачається, що реалізація права довіреної особи скласти акт про виявлення порушення Виборчого Кодексу України, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт такого порушення, із зазначенням їхніх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подати його до відповідної виборчої комісії чи до суду - можлива тільки в момент здійснення процесу голосування на виборах.
Таким чином, у випадку виявлення будь-яких порушень виборчого законодавства довіреною особою саме під час підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, останній має керуватись в даному випадку положеннями п. п. 6, 7 ч. 12 ст. 238 ВКУ.
Доказів на підтвердження подання ОСОБА_3 акту про виявлене порушення до відповідачів, звернення із відповідними заявою чи скаргою до виборчої комісії у межах відповідного виборчого округу щодо усунення порушень, які зазначені в акті від 01.11.2021, до матеріалів справи позивачем не надано.
Також суд відзначає, що з зазначених позивачем обґрунтувань не вбачається підстав для здійснення висновку про наявність сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці.
Будь-яких доказів, порушення відповідачами законодавства про вибори суду не надано, а твердження позивача про можливість допущення порушень виборчого законодавства, що базується на припущеннях не може розцінюватись судом як підстава для визнання дій виборчої комісії протиправним чи зобов'язання до проведення повторного підрахунку голосів.
Враховуючи вищенаведене суд вважає позовні вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Позивачем не сплачено судовий збір під час подання позову до суду.
Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положенням пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно частиною 3 статті 6 Закону України “Про судовий збір”, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, тобто по 908, 00 грн. за кожну.
Таким чином, при поданні цього позову з двома вимогами немайнового характеру позивач повинен був сплатити 1816, 00 грн.
Згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати (судовий збір) розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі.
За таких обставин, враховуючи, що заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення, документів на підтвердження звільнення позивача від сплати судового збору суду не надано, суд приходить до висновку про необхідність стягнення судового збору з позивача.
Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 268-273 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новобаварської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області (вул. Конторська, буд. 90, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 43777645), Дільничної виборчої комісії № 631203 з виборів Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31.10.2021 (вул. Пермська, буд. 13, м. Харків, 61064) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 1816, 00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення може бути подана у дводенний строк з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено та проголошено у судовому засіданні 03 листопада 2021 року.
Суддя Бадюков Ю.В.