29 жовтня 2021 року Справа № 480/7694/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/7694/21 за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб (не прийняття відповідного рішення) його заяви від 14.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області;
- зобов'язати Степанівську селищну раду повторно розглянути його заяву від 14.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки (кадастровий номер - 5924786300:01:005:0146) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області та прийняти відповідне рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатом розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, відповідач 12.09.2019 наказом ГУ Держгеокадастру в Сумській області від 13.04.2021 № 18-15671/16-20-СГ. Після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, отримання висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким його погоджено, позивач звернувся до відповідача з заявою від 14.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2 га для ведення особистого селянського господарства та надання земельної ділянки у власність позивачу. Проте на заяву від 14.06.2021 відповідач надав копію витягу із протоколу І пленарного засідання 8 сесії 6 скликання від 14.07.2021, згідно якого рішення радою не прийнято. Тобто, відповідачем не прийнято відповідного рішення про затвердження проекту землеустрою.
Ухвалою суду від 25.08.2021 прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що отримавши заяву позивача стосовно затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,2 га для ведення особистого селянського господарства на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області оскільки відповідач 14.07.2021 на восьмій сесії шостого скликання Степанівської селищної ради розглянув вказане питання, однак за результатами його розгляду селищною радою рішення не прийнято.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Степанівської об'єднаної територіальною громади Сумського району Сумської області.
Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.04.2020 № 18-15671/16-20-СГ позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Степанівської об'єднаної територіальною громади Сумського району Сумської області для ведення особистого селянського господарства.
На замовлення позивача ТОВ "Координат-БС" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивача для ведення особистого селянського господарства на території Степанівської об'єднаної територіальною громади Сумського району Сумської області.
Розроблений проект землеустрою погоджено висновком від 07.12.2020 за № 27204/82-20 головного управління Держгеокадастру у Рівненській області. За змістом вказаного висновку, проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та погоджується.
13.02.2021 відділом у Варвинському районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки та присвоєно кадастровий номер.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 14.06.2021, в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2 га для ведення особистого селянського господарства Степанівської об'єднаної територіальною громади Сумського району Сумської області та надати земельну ділянку у власність позивачу.
Рішенням восьмій сесії шостого скликання Степанівської селищної ради розглянуто вказане питання, однак за результатами його розгляду рішення не прийнято.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно із ч.ч. 7, 8 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частина 9 ст. 118 Земельного кодексу України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
З аналізу вказаних норм вбачається, що процес отримання земельної ділянки у власність передбачає декілька етапів, а саме:
1) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
2) розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;
3) затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Підстав для відмови у затвердженні належним чином погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність дійсно законодавством не передбачено.
Разом з тим ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що за результатами розгляду, зокрема, заяв про затвердження проекту землеустрою, відповідачем повинно прийматися відповідне рішення.
Проте, як зазначалось вище, за наслідком розгляду клопотання позивача щодо затвердження проекту землеустрою, відповідачем рішення не прийнято.
Оскільки клопотання позивача відповідачем було розглянуто, однак рішення про затвердження проекту землеустрою або мотивованого рішення про відмову у затвердженні проетку землеустрою, відповідачем прийнято не було, суд доходить висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, Законом України "Про землеустрій", без дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.
Таким чином, суд визнає, що селищна рада належним чином не розглянула клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою та не прийняла обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Тому суд вважає необхідним зобов'язати Степанівську селищну раду на найближчому пленарному засіданні сесії Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області розглянути клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, що, у свою чергу, буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 від 14.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області.
Зобов'язати Степанівську селищну раду Сумського району Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.06.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки (кадастровий номер - 5924786300:01:005:0146) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності розташованої за межами населених пунктів на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області та прийняти рішення за наслідками її розгляду, передбачене діючим законодавством.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської сільської ради Сумського району на користь ОСОБА_1 908 грн судових витрат.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал