Справа № 420/13995/21
03 листопада 2021 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІС ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІС ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2865094/38970788 від 13 липня 2021 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 15 червня 2021 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну позивача № 15 від 15 червня 2021 р. на суму 739 530,00 грн., в тому числі ПДВ 123 255,00 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.
Ухвалою суду від 11.08.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що від представника відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області до суду надійшов відзив на адміністративний позов, вхід. № ЕП/23282/21 від 31.08.2021 року, до якого додане клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до змісту вказаного клопотання його подано, із посиланням на ч. 3 ст. 12 КАС України, з таких фактичних підстав:
- з огляду на віднесення даної справи до категорії справ, які на даний час є тими що пов'язані з тлумаченням та застосуванням норм законодавства, а також з урахуванням що оскаржуване рішення прийняте за новоприйнятим порядком затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», що вступив в дію з 01.02.2020 року;
- таким чином, з огляду на необхідність встановлення та належного дослідження всіх обставин даної судової справи, що може бути досягнуто лише в рамках проведення відкритих судових засідань за правилами загального позовного провадження, а також у зв'язку з віднесенням даної справи до категорії справ, які можуть бути практикоутворюючими та резонансними, що пов'язані з тлумаченням та застосуванням норм законодавства, рішення по якій може значно вплинути на порядок реєстрації податкових накладних. ГУ ДПС в Одеській області, вважає за необхідне розглядати дану справу в рамках загального провадження.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»;
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З наведених положень КАС України вбачається, що спір у справі № 420/13995/21 не передбачений ч. 4 ст. 12 та ч. 4 ст. 257 КАС України, отже дана справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, представником відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області не зазначено / не конкретизовано / не обґрунтовано, з яких саме підстав (фактичних і юридичних) відповідач вважає дану справу віднесеною до категорії справ, які можуть бути практикоутворюючими та резонансними, що пов'язані з тлумаченням та застосуванням норм законодавства.
Також, як зазначено у самому поданому клопотанні, Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165), вступив в дію з 01.02.2020 року.
Як встановлено судом вище, позивач у позові просить, зокрема, визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2865094/38970788 від 13 липня 2021 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 15 червня 2021 року.
Тобто, спірні правовідносини виникли (15.06.2021 року) та провадження у цій справі відкрите (11.08.2021 року) більше ніж через рік/півтора, відповідно, після набрання чинності Порядком № 1165.
Виходячи з встановленого, вищенаведене обґрунтування клопотання з урахуванням, що оскаржуване рішення прийняте за новоприйнятим Порядком № 1165, - є необґрунтованим та безпідставним.
Жодних інших підстав (фактичних і юридичних) поданого клопотання у ньому не зазначено, в тому числі не зазначено, в якому порядку, встановленому КАС України, його подано.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд вважає подане клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження необґрунтованим, недоведеним та безпідставним, відповідно, таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 981 від 22.09.2021 року) до 31 грудня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 12, 166, 167, 243, 248, 256, 257, 294 КАС України, суд -
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова