Справа № 420/13991/21
03 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну відповідача по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, третя особа - Міністерство соціальної політики України, про визнання протиправними дій, стягнення недоплаченої допомоги,
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 р. в меншому визначеного законодавством розмірі; стягнути з відповідача разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в недоплаченому розмірі - 10 246 грн.
Ухвалою судді від 11.08.21 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
08.09.21 до суду від Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшла заява про заміну відповідача - Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на Кабінет Міністрів України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на виконання постанови КМУ від 08.04.21 № 325 лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та ОДА. Головним розпорядником коштів бюджетної програми, у якій передбачена грошова допомога до 5 травня, є Мінсоцполітики, яке організовує її виплату. Отже відповідача належить замінити на Кабінет Міністрів України.
22.10.21 до суду від Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшла заява про заміну відповідача - Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державно адміністрації.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області на виконання постанови КМУ від 08.04.21 № 325 лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА. Отже порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом, здійснюється у зв'язку із діями / бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування.
13.09.21 до суду від третьої особи - Міністерства соціальної політики України до суду надійшли пояснення щодо позову, в яких останнє просить залучити до участі у справі в якості третьої особи Національну соціальну сервісну службу України, посилаючись на Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затверджене постановою КМУ від 26.08.20 № 783.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вказаних клопотань у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з ч.ч.5-7 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Суд зазначає, що предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Предметом даного спору у справі є бездіяльність Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
У свою чергу, Міністерство соціальної політики України перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Отже, органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є відповідне управління соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) такої особи.
При цьому, в позовній заяві позивачем не заявлено жодних вимог до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА або Кабінету Міністрів України, а тому підстави для заміни відповідача з Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області відсутні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 49 КАС України треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
В світлі зазначеного суд роз'яснює заявнику, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами прямо (для третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги) або опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) стосується прав та інтересів інших осіб. Тому участь у справі третіх осіб є формою захисту їх прав та інтересів, що пов'язані із спірними правовідносинами.
Обов'язковою умовою для вступу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є той факт, що рішення суду впливатиме на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Отже підставою заінтересованості третіх осіб цього виду є їх матеріально-правові відносини з однією із сторін даної справи.
Згідно з постановою КМУ від 26 серпня 2020 р. № 783, утворено Національну соціальну сервісну службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
Згідно з п. 1 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783, Нацсоцслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
Одним з основних завдань Нацсоцслужби є соціальний захист ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби.
Тобто Нацсоцслужба задіяна в реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, зокрема, з питань соціального захисту ветеранів війни, в частині організації виплати їм разової грошової допомоги.
В той же час, як зазначено судом вище, предметом даного спору у справі є бездіяльність Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
Отже вирішення спору між ОСОБА_1 та Управлінням соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області не стосується Національної соціальної сервісної служби України і в межах предмету спору не вирішується питання про її прав, інтересів, свобод чи обов'язків, а тому підстави для її залучення до участі у справі в якості третьої особи відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 48, 49, 243, 248 КАС України, суд,
В задоволенні клопотань Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про його заміну на Кабінет Міністрів України та на Департамент соціальної та сімейної політики Одеської ОДА відмовити.
В задоволенні клопотання Міністерства соціальної політики України про залучення Національної соціальної сервісної служби України до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк