"25" жовтня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1685/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.,
секретар судового засідання Овчар А.С.
розглянувши справу за позовом: Благодійної організації “Продвижение” (вул. Жуковського, 15, кв. 23, м. Одеса, 65026)
до відповідача: Подільської районної ради Одеської області (вул. Соборна, 105, м. Подільськ, Одеська обл., 66300)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Савранської селищної ради Одеської області (вул. Горького, 1, смт Саврань, Савранський район, Одеська обл., 66200)
про визнання рішення протиправним,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Демедюк Ю.Г.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
Благодійна організація “Продвижение” звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача, в якій просить суд визнати рішення Подільської районної ради Одеської області від 26.12.2020 №25-VIII протиправним в частині слів “та нерухоме” у п.2.10. Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Подільського району, які передаються у комунальну власність територіальної громади Савранської селищної ради (додаток 1 до рішення Подільської районної ради Одеської області від 26.12.2020 №25-VIII).
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на те, що на підставі оскаржуваного рішення було безоплатно передано із спільної власності територіальних громад Подільського району до комунальної власності Савранської селищної ради Одеської області, зокрема, нерухоме майно районного методичного кабінету, яке розташоване за адресою: вул. Затишна, 10, сел. Саврань, та яке знаходиться у користуванні позивача відповідно до договору оренди. Як зазначає позивач, відповідач безпідставно розпорядився вказаним нерухомим майном, оскільки це майно належить на праві власності фізичній особі ОСОБА_1 .
У відзиві на позовну заяву (а.с.66-108, т.1) відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, зазначивши, що відповідач, як правонаступник Савранської районної ради, на законних підставах прийняв рішення про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селища Савранського району Одеської області, зокрема, нерухоме майно районного методичного кабінету, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке було придбане відповідно норм чинного, станом на 1979 рік, законодавства у фізичної особи ОСОБА_1 . В частині посилань позивача на те, що він є орендарем вищевказаного приміщення відповідач зауважив, що договір оренди припинив свою дію після 18.12.2017, у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, при цьому в матеріалах справи відсутнє рішення Савранської районної ради про надання згоди позивачу на здійснення поліпшення орендованого майна.
У відповіді на відзив (а.с.59-65, т.1) позивач заперечує пояснення відповідача щодо набуття територіальною громадою права власності на нерухоме майно районного методичного кабінету, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , посилаючись на відповідь ТОВ «Савранське районне бюро технічної інвентаризації» від 24.01.2021 №4, в якій повідомлено, що станом на 01.01.2013 право власності на житловий будинок за вищевказаною адресою зареєстровано саме за ОСОБА_1 . Позивач зауважив, що відповідачем до матеріалів справи долучені докази, які свідчать лише про намір придбати приміщення, натомість жодних правовстановлюючих документів відповідачем не подано. При цьому позивач відзначив, що предметом позову не є спір щодо права власності на об'єкт нерухомості, а в межах цієї справи позивачем оскаржується виключно рішення відповідача в частині здійснення розпорядження майном, яке йому не належить. Крім цього, позивач наголосив на тому, що відносини оренди також не є предметом спору у цій справі, водночас позивач зазначив, що договір в силу вимог Закону є продовженим.
25.10.2021 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи (а.с.161-163, т.1), в яких остання повідомила, що на підставі спірного у цій справі рішення та акту приймання-передачі майна від 01.04.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було зареєстровано право власності Савранської селищної ради на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час розгляду справи по суті у судових засіданнях позивач заявлені до відповідача вимоги в повному обсязі підтримав та просив суд їх задовольнити. Відповідач та третя особа у судові засіданні не з'являлись, при цьому про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.06.2021 позовну заяву Благодійної організації “Продвижение” було залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.
Ухвалою суду від 05.07.2021 позовну заяву Благодійної організації “Продвижение” було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1685/21; ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи; призначено підготовче засідання на "22" липня 2021 о 15:30. Крім цього, вищевказаною ухвалою судом було залучено Савранську селищну раду Одеської області до участі у справі як третю особу. 22 липня 2021 судом у судовому засіданні протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 06 вересня 2021 о 12:00. У судовому засіданні 06 вересня 2021 протокольною ухвалою було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 27 вересня 2021 о 14:00.
27 вересня 2021 судом було протокольно ухвалено оголосити перерву у судовому засіданні до 07 жовтня 2021 о 16:00, а 07.10.2021 - до 25 жовтня 2021 о 14:00. Крім цьому, ухвалами суду від 08.07.2021 та 13.07.2021 судом було відмовлено у задоволенні заяв представника Благодійної організації “Продвижение” про проведення судових засідань в режимі відеоконференції. Між цим, ухвалами суду від 19.07.2021, 01.09.2021 та від 27.09.2021 судом було забезпечено участь Благодійної організації “Продвижение” у судових засіданнях в режимі відео конференції за допомогою системи відеоконференцзв'язку "EаsyCon".
У судовому засіданні 25.10.2021 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи
19.12.2016 між Управлінням освіти, молоді та спорту Савранської районної державної адміністрації (орендодавець) та Благодійною організацією «Фонд розвитку Одеси» (наразі за кодом ЄДРПОУ 38574900 - Благодійна організація «Продвижение») (орендар) було укладено договір оренди комунального майна (а.с.28-31, т.1; далі - договір), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування будівлі колишнього районного методичного кабінету, інвентарний номер 10310001, технічне приміщення (сарай), інвентарний номер 10310002, які знаходяться на балансі орендодавця, вартість якого визначена і становить 36191,00 грн. За умовами п.2.1. договору вступ орендаря у володіння та користування майном настає одночасно із підписанням сторонами договору та акту прийому-передачі вказаного майна. Відповідно до п.2.2. договору передача майна в оренду не спричиняє передачу орендарю права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається територіальна громада сіл, селища району, а орендар володіє і користується ним протягом строку оренди. Згідно з п.9.1. договору він діє з 19.12.2016 до 18.12.2017, строком на 1 рік.
Вищевказаний договір оренди не містить адреси майна, яке передається в оренду. Також, в матеріалах справи відсутній акт прийому-передачі орендованого майна.
Рішенням Савранської районної ради Одеської області від 26.04.2018 №279-VII (а.с. 103-108, т. 1) був затверджений перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, району, управління якими здійснює Савранська районна рада, згідно з додатком, за яким до переліку об'єктів увійшло рухоме та нерухоме майно районного методичного кабінету, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі рішення Подільської районної ради від 22.12.2020 №15-VІII (а.с.84-97, т.1), зокрема, Савранську районну раду Одеської області реорганізовано шляхом приєднання до Подільської районної ради Одеської області та визначено останню, з дня набуття нею повноважень, правонаступником всього майна, прав та обов'язків Савранської районної ради Одеської області.
Далі, 26.12.2020 Подільською районною радою було прийнято рішення №25-VІII (а.с.7-13, 77-83, т.1), яким вирішено, зокрема, передати із спільної власності територіальних громад Подільського району безоплатно до комунальної власності Савранської селищної ради Одеської області у встановленому порядку об'єкти нерухомості відповідно до п.1 цього рішення та усе майно, закріплене за ними відповідно до Додатку №2 (п.3 рішення). Згідно з додатком №1 до вказаного рішення до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Подільського району, які передаються у комунальну власність територіальної громади Савранської селищної ради, було включено, зокрема, рухоме та нерухоме майно районного методичного кабінету (код ЄДРПОУ 36007316, сел. Саврань, вул. Затишна, 10) (п.2.10. додатку №1).
Саме цю редакцію рішення Подільської районної ради від 26.12.2020 № 25-VІІІ в частині п. 2.10 додатку № 1 оскаржує позивач у даній справі.
Водночас, рішенням Подільської районної ради від 27.01.2021 №31-VIIІ було внесено зміни до пунктів 1-5 рішення Подільської районної ради від 26.12.2020 № 25-VІІІ, зокрема, вирішено передати зі спільної власності територіальних громад, сіл, селища Савранського району Одеської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у комунальну власність Савранської селищної територіальної громади Подільського району Одеської області в особі Савранської селищної ради Одеської області об'єкти відповідно до Додатку №1, 2. Згідно з додатком №1 до вказаного рішення до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Савранського району, які передаються у комунальну власність територіальної громади Савранської селищної ради Подільського району Одеської області, було включено, зокрема, рухоме та нерухоме майно районного методичного кабінету (код ЄДРПОУ 36007316, сел. Саврань, вул. Затишна, 10) (п.2.10. додатку №1).
Тобто, в межах цієї справи позивачем оскаржується первісна редакція рішення Подільської районної ради Одеської області від 26.12.2020 №25-VIIІ в частині передачі у комунальну власність територіальної громади Савранської селищної ради нерухомого майна районного методичного кабінету, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
На підтвердження обставини щодо належності вищевказаного майна до приватної власності фізичної особи ОСОБА_1 позивач посилається на відповідь ТОВ «Савранське районне бюро технічної інвентаризації» від 24.01.2021 №4 (а.с.14, т.1), в якій повідомлено, що станом на 01.01.2013 в ТОВ «Савранське РБТІ» зареєстроване право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за фізичною особою ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого Савранською селищною радою 10.05.1979 на підставі рішення від 12.07.1963 №11.
В матеріалах справи відсутні вказані первинні документи: свідоцтво про право власності, видане Савранською селищною радою 10.05.1979; рішення від 12.07.1963 №11.
Відповідач, в свою чергу, на підтвердження відсутності у фізичної особи ОСОБА_1 права власності на це ж майно надав суду: лист Одеського обласного інституту удосконалення вчителів від 17.06.1975 №336 (а.с.98, т.1) щодо виділення додаткових коштів для придбання приміщення у м. Саврань; лист відділу народної освіти Виконкому Одеської обласної ради депутатів трудящих від 23.05.1975 №07-321 (а.с.99, т.1) щодо відсутності заперечень на придбання будівлі за рахунок асигнувань по капітальному ремонту закладів народної освіти району; оціночний акт будівлі від 01.11.1979 та рішення Савранської районної ради народних депутатів від 01.11.1979 №376 про затвердження оціночного акту (а.с.101-102, т.1), яким зокрема приписано Савранському райвно придбати домоволодіння по АДРЕСА_2 , належне на праві особистої власності ОСОБА_1 для розташування в ньому райметодкабінету; наказ Савранського райвідділу народної освіти від 12.11.1979 №367 (а.с.100, т.1) про перерахунок на підставі рішення райвиконкому від 01.11.1979 №376 фізичній особі ОСОБА_1 коштів в рахунок оплати домоволодіння 19000 крб.
В матеріалах справи відсутні платіжні документи про перерахування вказаних коштів, а також документи, посвідчуючі власність Саврайнського равно чи іншого органу від придбання нерухомого майна у ОСОБА_1 .
Також, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо ОСОБА_1 (наявність правосуб'єктності, дата/місце/рік народження, ідентифікаційний номер, місцезнаходження тощо).
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.163, т.1), рішенням державного реєстратора від 06.10.2021 індексний номер:60804672 було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право комунальної власності Савранської селищної ради Одеської області на об'єкт нерухомого майна: громадський будинок з господарчими (допоміжними) будівлями, загальною площею 87,6 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 317 ЦК України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідно з ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з ст. 100 ЦК УРСР, в редакції станом на 1975-1979рр., в особистій власності громадян можуть бути предмети вжитку, особистого споживання, комфорту і підсобного домашнього господарства, жилий будинок і трудові заощадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Згідно з п. 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад. Правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.
Згідно з ст. 23 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», в редакції, станом на 19.12.2016, передача майна в оренду не припиняє права власності на це майно. В разі переходу права власності до інших осіб договір оренди зберігає чинність для нового власника.
Відповідно до ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, зокрема, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
За умовами статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно з ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За умовами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позиція суду
Господарський суд вважає, що позов позивача є необґрунтованим та недоведеним, з огляду на таке.
Як встановлено судом договір оренди від 19.12.2016, поданий позивачем на підтвердження наявності у нього права оренди районного методичного кабінету, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , не містить адреси майна, яке передається в оренду. Також, в матеріалах справи відсутній акт прийому-передачі орендованого майна.
За цих обставин, суд вважає, що позивачем не доведено обставини, що на підставі вказаного договору оренди в користуванні останнього перебуває саме нерухоме майно, яке об'єктом спірного рішення, а відповідно й порушення власних прав спірним рішенням відповідача.
Далі, як встановлено судом в межах цієї справи позивачем оскаржується первісна редакція рішення Подільської районної ради Одеської області від 26.12.2020 №25-VIIІ в частині передачі у комунальну власність територіальної громади Савранської селищної ради нерухомого майна районного методичного кабінету, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , тобто нечинна на даний час, що є окремою підставою для відмови у позові.
Крім цього, позивачем не враховано, що ще 26.04.2018, тобто до прийняття відповідачем спірного рішення, рішенням Савранської районної ради Одеської області №279-VII був затверджений перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, району, управління якими здійснює Савранська районна рада, згідно з додатком, за яким до переліку цих об'єктів увійшло рухоме та нерухоме майно районного методичного кабінету, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні докази та, зокрема, наказ Савранського райвідділу народної освіти від 12.11.1979 №367 про перерахунок на підставі рішення райвиконкому від 01.11.1979 №376 фізичній особі ОСОБА_1 коштів в рахунок оплати домоволодіння, при цьому судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні платіжні документи про перерахування вказаних коштів, а також документи, посвідчуючі власність Саврайнського равно чи іншого органу від придбання нерухомого майна у ОСОБА_1 . Поряд з цим, суд зауважує, що подана позивачем відповідь ТОВ «Савранське районне бюро технічної інвентаризації» від 24.01.2021 №4 актуальна станом на 01.01.2013, а не час прийняття відповідачем спірного рішення. При цьому судом також встановлено, що в матеріалах справи відсутні первинні документи, на які йдеться посилання у цій відповіді, а саме: свідоцтво про право власності, видане Савранською селищною радою 10.05.1979, та рішення від 12.07.1963 №11.
Окремо, суд зауважує, що спірне рішення відповідача безпосередньо не пов'язане з правом оренди майна, а в матеріалах справи відсутні відомості та докази щодо власності ОСОБА_1 чи інших набувачів щодо нерухомого майна районного методичного кабінету, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 26.12.2020, тобто на час прийняття відповідачем спірного рішення, чи оспорення права власності цими особами.
За сукупності вищенаведених обставин, суд вважає, що у позові позивачу слід відмовити.
Розподіл судових витрат
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов позивача не підлягає задоволенню, сплачений позивачем при поданні позову судовий збір в сумі 2270,00 грн слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судовий збір за подання позову покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 04 листопада 2021 р.
Суддя Д.О. Бездоля