Ухвала від 30.09.2021 по справі 501/1613/20

Дата документу 30.09.2021

Справа № 501/1613/20

1-кс/501/875/21

УХВАЛА

30 вересня 2021 року слідчий суддя Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Чорноморську Одеської області клопотання слідчого ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , про арешт майна в кримінальному провадженні №12020160160000266 від 09.04.2020, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Іллічівського міського суду Одеської області надійшло клопотання слідчого ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 про арешт майна в кримінальному провадженні №12020160160000266 від 09.04.2020, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, яке перебуває у власності підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на квартиру АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 , виданого 21.10.2015 Одеським міським управлінням юстиції, шляхом позбавлення права на відчуження даного майна.

Слідчий просить накласти арешт на майно підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову.

Своє клопотання слідчий обґрунтовує наступним.

В провадженні ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області перебуває кримінальне провадження №12020160160000266 від 09.04.2020 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що 01.11.2019 році згідно п. 1 та п. 2 Рішення № 501-VII Чорноморської міської ради Одеської області було створено відділ охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області та затверджено Положення про даний структурний підрозділ (надалі - Положення).

Згідно розділу № 2 Положення до завдань та функції відділу відноситься: п. 2.2. Відповідно до покладених завдань Відділ:

п.п. 2.2.3. У визначених законом випадках Відділ є головним розпорядником бюджетних коштів у галузі охорони здоров'я міста Чорноморська, підпорядкованих комунальних некомерційних підприємств, розпоряджається коштами, які виділяються на їх утримання, контролює ефективне використання підпорядкованими комунальними некомерційними підприємствами фінансових, матеріальних та трудових ресурсів, а також майна, закріпленого за ними. Відділ утримується за рахунок коштів міського бюджету, інших надходжень, які не заборонені законодавством України;

п.п. 2.2.7. У визначених законом випадках та для виконання покладених на нього завдань Відділ, організовує та проводить процедури закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів, укладає договори з підприємствами, установами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання;

п.п. 2.2.8. У разі проведення закупівлі підпорядкованими комунальними некомерційними підприємствами, незалежно від джерела фінансування, Відділ здійснює, до початку процедури закупівлі, перевірку закупівельної ціни (бажаної вартості закупівлі) та кваліфікаційних критеріїв визначених для здійснення такої закупівлі. Підпорядкованим комунальними некомерційним підприємствам забороняється проводити закупівлі без погодження з Відділом розміру закупівельної ціни (бажаної вартості закупівлі) та кваліфікаційних критеріїв визначених для здійснення такої закупівлі;

п.п. 2.2.9. Здійснює моніторинг проведених підпорядкованими комунальними некомерційними підприємствами закупівель;

п.п. 2.2.10. Приймає рішення про передачу підпорядкованому комунальному некомерційному підприємству майна придбаного за бюджетні кошти;

п.п. 2.2.19. Організовує на основі галузевих медичних стандартів контроль за якістю та обсягом медико-санітарної допомоги, що надається підпорядкованими комунальними підприємствами.

У розділі № 3 Положення зазначено функції керівництва та структура відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області

п. 3.1. Відділ охорони здоров'я очолює начальник, який призначається і звільняється з посади Чорноморським міським головою, за поданням міської ради, п. 3.3. Начальник Відділу:

п.п. 3.3.1. Керує діяльністю Відділу, забезпечує реалізацію завдань та функцій, що на нього покладені, діє від його імені без довіреності;

п.п. 3.3.2. Забезпечує виконання покладених на Відділ завдань; п.п. 3.3.4. Представляє Відділ як виконавчий орган Чорноморської міської ради Одеської області у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями й громадянами; п.п. 3.3.6. Затверджує посадові інструкції працівників Відділу; п.п. 3.3.7. Видає накази з основної діяльності, організовує підготовку проектів рішень Чорноморської міської ради Одеської області та її виконавчого комітету, розпоряджень з питань, віднесених до компетенції Відділу, та вносить їх на розгляд міському голові, Чорноморській міській раді Одеської області та її виконавчому комітету;

п.п. 3.3.14.Затверджує кошториси підпорядкованих комунальних підприємств;

В п. 5.1. розділу № 5 Положення зазначено, що відділ несе відповідальність за неналежне виконання покладених на нього завдань відповідно до законодавства України.

18 грудня 2019 року Розпорядженням голови Чорноморської міської ради Одеської області № 125-к «Про переведення» - ОСОБА_6 було переведено на посаду начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області, яка ознайомилась з розпорядженням в той же день.

Згідно Посадових інструкцій начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області на начальника відділу покладенні наступні завдання:

у п. 1.1. розділу № 1 зазначено що ця посадова інструкція визначає статус, посадові обов'язки, завдання, права і відповідальність начальника відділу;

у п. 1.2. розділу № І зазначено, що Начальник відділу є посадовою особою місцевого самоврядування, входить до складу відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради, призначається та звільняється з посади у порядку, передбаченому чинним законодавством України та положенням про відділ, яке затверджене рішенням Чорноморської міської ради від 01.11.2019 №501 -VII;

у п. 1.4. розділу № 1 зазначено, що начальник відділу видає накази, розпорядження, інші внутрішні нормативні акти та документи відділу, здійснює організаційну роботу, спрямовану на реалізацію завдань, покладених на відділ;

у п. 1.5. розділу № 1 зазначено, що на період відсутності (відпустка, тимчасова непрацездатність, відрядження тощо) обов'язки начальника відділу виконує головний спеціаліст відділу, призначений на це відповідним розпорядженням міського голови;

у розділі № 2 зазначено, що начальник відділу має право в межах своїх повноважень та на виконання завдання відділу видавати накази, організовувати контроль за їх виконанням, також одержувати в установленому порядку від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на відділ функцій та завдань.

року Розпорядженням голови Чорноморської міської ради Одеської області № 127-к «Про прийом на роботу» - ОСОБА_5 було прийнято на посаду головного спеціаліста відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради

Одеської області, також даним розпорядженням ОСОБА_5 було присвоєно 13 ранг 6

категорію посадової особи місцевого самоврядування, яка ознайомилась з розпорядженням.

Так, 11.03.2020 року Розпорядженням голови Чорноморської міської ради Одеської області № 86-о «Про надання відпустки без збереження заробітної плати» - ОСОБА_6 (начальнику відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області), було надано відпустку без збереження заробітної плати на 14 календарних днів з 18 по 31 березня 2020 року включно. Згідно ст. 105 КЗиП України, на період відпустки обов'язки начальника відділу охорони здоров'я було покладено на головного спеціаліста ОСОБА_5 .

Таким чином, з урахуванням вищевикладених положень, ч. 3 ст. 18 КК України, з 18.03.2020 по 31.03.2020 ОСОБА_5 , фактично реалізуючи повноваження начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області тимчасово обіймала в органі місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на підставі розпорядження голови Чорноморської міської ради Одеської області № 86-о від 11.03.2020, тобто були службовою особою.

Так, 30.03.2020 виконуючи обов'язки начальника відділу охорони здоров'я ОСОБА_5 підписала доТовір № 03-25/03 з ФОП ОСОБА_7 щодо поставки товару необхідного для запобігання виникнення та поширення, ліквідації спалахів, епідемій та пандемії коронавірусної хвороби (СОУЮ-19), а саме медичних нестерильних тришарових масок.

В подальшому до договору № 03-25/03 від 30.03.2020 року було складено та підписано сторонами специфікацію № 1 згідно, якої назва товару «Маска медична нестерильна тришарова» в кількості 20 000 шт., за ціною однієї одиниці товару 19,00 грн. без ПДВ (загальна вартість партії 380 000 грн.).

Того ж дня сторонами було підписано Заявку на поставку товару № 1 в повному

обсязі.

року посилаючись на видаткову накладну № 2703-1 від 30.03.2020 було сформоване платіжне доручення № 5 від 03.04.2020 року, згідно якого відділ охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області (платник) перерахував на поточний рахунок (ІЗАЗІЗО НОМЕР_2 ) ФОП ОСОБА_7 (отримувач) грошові кошти в розмірі 380 000 грн.

Проте, в ході досудового розслідування було встановлено та підтверджено, що ринкова вартість наданої на дослідження маски, яка була поставлена ФОП ОСОБА_7 до відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області, станом на 30.03.2020 становила 11 гривень 94 копійок, а сума завищення вартості товару, в рамках умов Договору № 03-25/03 від 30.03.2020, який було укладено між ФОП ОСОБА_7 та відділом охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області становить - 141 200 гривень.

Так, відповідно до п. З примітки до ст. 364 КК, істотною шкодою у ст. 367 КК України, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Згідно п.п. 169.1.1. п. 169.1. ст. 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга складає 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.

За ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року складатиме 2102 гривень. Тому, податкова соціальна пільга у 2020 році складатиме (2102 грн. х0,5) =1051 гривень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ці конституційні приписи поширюються на всіх без винятку службових осіб, незалежно від того, чи є вони представниками законодавчої, виконавчої або судової гілок влади, виконують свої службові обов'язки в державному апараті, в органах місцевого самоврядування або об'єднаннях громадян, здійснюють службову діяльність в юридичних особах публічного чи приватного права.

Статтею 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування» визначено повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін, а саме До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

встановлення за узгодженим рішенням відповідних рад порядку використання коштів та іншого майна, що перебувають у спільній власності територіальних громад;

здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету;

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 БК України має бути дотримано принцип ефективності та результативності при складанні та виконанні бюджетів, де усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом, забезпечення ' якісного надання послуг, гарантованих державою, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність укладеного договору № 03-25/03 від 30.03.2020, на підставі якого ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.

Отже, ОСОБА_5 30.03.2020, діючи, як службова особа Чорноморської міської ради Одеської області, неналежним чином виконала обов'язки начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області, через несумлінне ставлення, що виразилось у порушенні п.п. 2.2.3, 2.2.7., 2.2.19., 3.3.4., та 5.1 Положення відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області та розділу № 2 Посадової інструкції начальника відділу охорони здоров'я Чорноморської міської ради Одеської області.

Таким чином, 25 вересня 2021 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за кваліфікуючою ознакою - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.

Як вважає слідчий, з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримала клопотання.

За клопотанням слідчого, відповідно до ч.2 ст.172 КПК України, з метою забезпечення арешту майна розгляд клопотання проведено без виклику власника майна.

Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

Слідчим суддею встановлено, що 25 вересня 2021 року ОСОБА_5 повідомленно про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, за кваліфікуючою ознакою - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.

Так, відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 має у власності наступні об'єкти нерухомого майна:

квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 , виданого 21.10.2015 Одеським міським управлінням юстиції, шляхом позбавлення права на відчуження даного майна.

Згідно ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Відповідно до п.6 ч.2 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

Слідчий суддя вважає, що прокурором в судовому засіданні доведена необхідність накладення арешту на майно підозрюваної з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).

Керуючись ст.ст.110, 131-132, 98, 171-173, 309, 395 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , про арешт майна в кримінальному провадженні №12020160160000266 від 09.04.2020, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - задовольнити.

Накласти арешт на квартиру АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 , виданого 21.10.2015 Одеським міським управлінням юстиції, шляхом позбавлення права на відчуження даного майна.

Копії ухвали надіслати (вручити) слідчому, представнику власника майна, іншим зацікавленим особам.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1