Справа № 495/6684/20
Номер провадження 1-кс/495/2615/2021
29 жовтня 2021 рокум. Білгород-Дністровський
Слідчий суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваної - ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваної - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Білгород-Дністровському клопотання прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у відношенні:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Миколаївка, Білгород-Дністровського району Одеської області, громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України,
28.10.2021 року прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В клопотанні прокурором зазначено, що досудовим розслідуванням встановлено, що в період з січня по лютий 2020 року в м. Білгород-Дністровську (точні дата, час, місце і обставини досудовим розслідуванням не встановлені), до ОСОБА_4 , яка обіймала посаду державної служби категорії «В» - головного спеціаліста - бухгалтера відділу персоніфікованого обліку отримувачів пільг, а з 20.02.2020 - головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської держрайадміністрації, яка відноситься до категорії працівників державного органу, що наділена правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості та є службовою особою, звернулись головні спеціалісти відділу грошових виплат управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської держрайадміністрації ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з пропозицією вчинення низки корисливих злочинів проти власності в сфері надання державної соціальної допомоги населенню України.
Усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, керуючись корисливим мотивом, з метою незаконного збагачення шляхом заволодіння грошовими коштами, які виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям, діючи в особистих інтересах та інтересах невстановлених третіх осіб, розуміючи, що забезпечити отримання таким шляхом незаконного прибутку можливо лише за співучасті інших працівників Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації, ОСОБА_4 надала свою добровільну згоду на вищевказану пропозицію ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Згідно спільного злочинного задуму, заволодіння грошовими коштами державного бюджету вирішено здійснювати шляхом внесення недостовірних відомостей до бази даних «АСОПД» про необхідність призначення і отримання виплат соціальної допомоги окремим мешканцям Білгород-Дністровського району, які раніше перебували на обліку управління соціального захисту населення як отримувачі соціальних допомог - без їх відома та за відсутності законних на те підстав, подальшого лобіювання перед іншими працівниками Управління питань візування проекту рішення про призначення допомоги та затвердження виплатних відомостей на вказаних осіб, оформленням відповідних банківських рахунків та платіжних карток із залученням посадових осіб банківських установ, розташованих на території Білгород-Дністровського району Одеської області, а також організації зняття грошових коштів (переведення в готівку), які надходили на вказані банківські картки у якості соціальної допомоги через мережу банкоматів.
Грубо порушуючи вимоги законодавства, що регламентує порядок призначення, розрахунку та виплати державної соціальної допомоги окремим категоріям населення, зокрема: ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», пунктів 5, 6, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 зі змінами, п. 8,10 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 № 250 та пункту 2.1 розділу 2 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.10.2006 №1098/12972, Положення про Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, положення про відділ бухгалтерського обліку управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації та своїх посадових обов'язків, володіючи достатніми знаннями та досвідом у сфері організації та забезпечення контролю, аналізу та оцінки стану особових справ з питань виплати державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, здійснення підготовки документів для друкування виплатних відомостей, своєчасної і якісної їх перевірки та відправки на поштові відділення звязку або уповноважених установ банків, виконання заходів щодо попередження, виявлення та відновленя зайво виплачених сум державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, перевірки виплатних відомостей та списків до уповноважених банківських установ та підприємств звязку по державним соціальним допомогам, компенсаціям та субсидіям, використовуючи відсутність належного контролю за її діями з боку керівництва Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації, ОСОБА_4 , діючи у злочинній змові з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 поставила собі за злочинну мету незаконно обернути чуже майно, яке перебувало у віданні Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації на свою користь та користь третіх осіб, використовуючи при цьому своє службове становище.
Зокрема, управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації (Одеська область, місто Білгород - Дністровський, вул. Грецька, будинок 24) створено на підставі розпорядження Голови Білгород-Дністровської райдержадміністрації №296/А-2016 від 16.05.2016 «Про затвердження Положення про управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Білгород-Дністровської районної державної адміністрації», яке викладено у новій редакції «Про затвердження Положення про управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації», затвердженій розпорядженням голови Білгород-Дністровської районної державної адміністрації за № 21/А-2020 від 20.01.2020.
До основних завдань Управління відносяться: забезпечення реалізації державної соціальної політики на відповідній території у сфері соціального захисту населення, а саме: призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, організацію соціального обслуговування населення та інше.
Згідно п. 1.3 Положення, управління у своїй діяльності керується законами України, актами Президента України, КМУ, наказами Міністерства соціальної політики, розпорядженнями голови районного державної адміністрації, а також положенням про управління.
До основних завдань управління, згідно пп. 3 п. 1.4. відноситься: призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Управління виконує, серед іншого, такі функції вносить пропозиції щодо проекту відповідного місцевого бюджету (пп. 5 п. 1.5 Положення); забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів (пп. 6 п. 1.5. Положення); забезпечує здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції (пп. 11 п. 1.5. Положення); організовує роботу з укомплектування, зберігання, обліку та використання архівних документів (пп. 19 п. 1.5. Положення); здійснює призначення та виплату державної допомоги сімям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, одноразової матеріальної допомоги інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам та особам, які проживають разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційних виплат фізичним особам, які надають соціальні послуги, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України. Проводить інвентаризацію особових справ і особових рахунків осіб, які одержують соціальну допомогу, субсидії та пільги в установленому законодавством порядку (пп. 27 п. 1.5 Положення); забезпечує ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення (ІАССЗН), Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), інших інформаційних систем та реєстрів, визначених Мінсоцполітики, підтримує єдине інформаційне і телекомунікаційне середовище у складі інформаційної інфраструктури Мінсоцполітики та власний сегмент локальної мережі (пп. 31 п. 1.5. Положення)
Наказом начальника Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації ОСОБА_8 № 10 від 02.03.2020 затверджено «Положення про відділ грошових виплат управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації».
Відповідно до п. 1.1 Положення, відділ грошових виплат є самостійним структурним підрозділом УСЗН, підзвітний і підконтрольний начальнику УСЗН. До функцій відділу, серед іншого, входить: забезпечення правильного і своєчасного прийому документів та опрацювання їх для призначення і перерахунку всіх видів державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, у межах своїх повноважень згідно чинного законодавства (п. 3.1 Положення); забезпечення виконання законодавчої та нормативно-правової бази, що регулює умови і порядок надання державних соціальних допомог та компенсацій, визначених законодавством України (п. 3.2 Положення); проведення розрахунку розмірів усіх видів державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, та визначення термінів їх надання (п. 3.6 Положення); надання громадянам та уповноваженим особам сільрад, у встановленому порядку інформацію про терміни дії призначених субсидій, компенсацій та державних соціальних допомог та розмір їх виплати (п. 3.8 Положення); забезпечення ведення особових справ осіб, які одержують всі види соціальних допомог, компенсацій та субсидій (п. 3.9 Положення); здійснення передачі опрацьованих особових справ разом з реєстром передачі особових справ до відділу бухгалтерського обліку для формування виплати (п. 3.11 Положення).
Наказом начальника Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації ОСОБА_8 № 10 від 02.03.2020 затверджено «Положення про відділ бухгалтерського обліку управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації».
Відповідно до п. 1.1. Положення, відділ бухгалтерського обліку є структурним підрозділом управління, підзвітний і підконтрольний заступнику та начальнику управління. Розділ 2 Положення визначає функції та завдання відділ бухгалтерського обліку управління, до яких відносяться:
- забезпечення у межах своїх повноважень дотримання законодавства про бухгалтерський облік та звітність (п. 2.1. Положення);
- забазпечення контролю за використанням коштів і матеріальних ресурсів, наявністю і рухом майна (п. 2.3. Положення);
- організація первинного та поточного обліку в Управлінні (п. 2.4. Положення);
- здійснення контролю за ходом виплати субсидій, державних соціальних допомог, компенсацій, пільг (п. 2.6. Положення);
- здійснення контролю за правильним використанням коштів (п. 2.8. Положення);
- забезпечення виконання заходів по поверненню переплачених сум субсидій, державних соціальних допомог, компенсацій, пільг згідно чинного законодавства (п. 2.9. Положення);
- підготовка та оформлення банківських та казначейських документів по виплаті щомісячних та одноразових компенсацій і виплат через уповноважені установи банків та підприємства поштового зв'язку в межах укладених договорів (п.. 2.14. Положення);
- забезпечення збереження бухглатрських документів, кошторисів видатків, розрахунків до них, інших документів, а також здачу документів до архіву (п. 2.21. Положення);
Згідно п. 3.7. Положення, відділ, серед іншого, має право вимагати від посадових осіб усунення виявлених недоліків в роботі з питань, що відноситься до компетенції відділу.
20.02.2020 ОСОБА_4 , яка обіймала посаду головного спеціаліста - бухгалтера відділу персоніфікованого обліку отримувачів пільг управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської держрайадміністрації, на підставі наказу начальника управління соціального захисту населення та охорони здоров'я Білгород-Дністровської райдержадміністрації ОСОБА_8 № 10-к переведена на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської держрайадміністрації.
До повноважень головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку управління, згідно посадової інструкції, затвердженої 01.08.2016 начальником управління ОСОБА_9 , входить: організація та забезпечення контролю, аналізу та оцінки стану особових справ з питань виплати державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій (п. 2.1. Інструкції); здійснення своєчасного оформлення операцій по виплаті державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, ведення особових рахунків і документів щодо призначення державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій (п. 2.2. Інструкції); здійснення підготовки документів для друкування виплатних відомостей, своєчасної і якісної їх перевірки та відправки на поштові відділення звязку або уповноважених установ банків (п. 2.4. Інструкції); виконання заходів щодо попередження, виявлення та відновленя зайво виплачених сум державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій (п. 2.5. Інструкції); аналіз виявлених помилок при перевірці документів по виплаті державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій, виправлення їх та наданя рекомендацій щодо усунення та подальшого недопущення виявлених недоліків (п. 2.6. Інструкції); виконання вимог нормативно-правових актів і положень про надання населенню державних соціальних допомог, компенсацій та субсидій (п. 2.12. Інструкції); перевірка виплатних відомостей та списків до уповноважених банківських установ та підприємств звязку по державним соціальним допомогам, компенсаціям та субсидіям (п. 2.16. Інструкції); контроль підготовки документів на виплату субсидій для друку виплатних відомостей, своєчасна і якісна їх перевірка та відправка підприємствам звязку та уповноваженим установам банку (п. 2.19 Інструкції); проведення інвентаризації особових справ громадян спільно з відділом грошових виплат.
Згідно розділу ІV Інструкції, головний спеціаліст бухгалтерського відділу управління несе відповідальність за: неналежне виконання посадових обов'язків, бездіяльність або невикористання наданих прав, невиконання доручень начальника відділу, заступника начальника управліня - начальника відділу грошових виплат, начальника управління соціального захисту населення та охорони здоровя, в межах своєї компетенції; несвоєчасне, неправильне та некоректне введення в компьютерну програму обробки даних всіх даних по виплаті всіх видів соціальних допомог, компенсацій та субсидій, які можуть в подальшому спричинити надмірну виплату державних коштів; невиконання наданих йому прав, обов'язків та повноважень, передбачених посадовою інструкцією.
Таким чином, головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку ОСОБА_4 наділено правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обовязкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості, що відповідно до приписів постанови пленуму Верховного суду України № 5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво», визначає ОСОБА_4 як представника влади.
Також, для здійснення нарахування соціальної допомоги та визначення розміру такої допомоги, між Міністерством соціального захисту населення України та ДП «Інформаційно-обчислювальний центр» за № 1/96 від 16.04.1995 укладено договір на розробку та впровадження електронних програм ASOPD, ЄДАРП, НАШ ДІМ, на виконання якого створено відповідна електрона база автоматизованої системи обробки персональних даних Міністерства соціальної політики України АSOPD, робота та використання якої регулюється Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345; Порядком здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсії органами Пенсійного фонду України, затвердженого Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 10.01.2007 № 4; Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах України» від 05.07.1994.
Зазначена електронна програма повинна встановлюватись у кожному відповідному Управлінні праці та соціального захисту населення органів місцевого самоврядування для здійснення процедури нарахувань, а доступ до неї здійснюється спеціалістами відповідного Управління, використовуючи персональні код та унікальний пароль, порядок використання, зберігання та отримання яких визначається п. 11 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.
При цьому, головним спеціалістом з програмного забезпечення управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації ОСОБА_10 надано право доступу для роботи з спеціалізованим програмним забезпеченням АSOPD під кодом інспектора 21 - головному спеціалісту відділу грошових виплат управління ОСОБА_7 , під кодом інспектора 28 - головному спеціалісту відділу грошових виплат управління ОСОБА_6 , які перебували у злочинній змові з ОСОБА_4 .
В період з лютого 2020 року по жовтень 2020 року, на території Білгород-Дністровського району Одеської області, ОСОБА_4 , діючи за попередньо узгодженим планом з іншими учасниками злочинної змови, в порушення ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», пунктів 5, 6, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 зі змінами, п.8,10 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 №250 та пункту 2.1 розділу 2 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.10.2006 №1098/12972, Положення про Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації, положення про відділ грошових виплат управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації, положення про відділ бухгалтерського обліку управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської райдержадміністрації та своїх посадових обов'язків, протиправно заволоділа коштами державного бюджету, призначеними для виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях та малозабезпеченим сім'ям, за відсутності всіх необхідних документів та підстав для призначення допомоги 11-ти особам, за наступних обставин.
Відповідно до одиннадцяти епізодів, ОСОБА_4 , діючи у злочинній змові з ОСОБА_6 , яка в свою чергу перебувала у злочинній змові з ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , використовуючи службове становище та діючи в порушення вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-III, Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» та Постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми», з червня по жовтень 2020 року заволоділа бюджетними коштами державної соціальної допомоги, які передбачені для отримання пільговими категоріями громадян у сумі 51 269 гривень 42 копійки; з січня по жовтень 2020 року у сумі 184 394 гривень 76 копійок; з лютого по жовтень 2020 року у сумі 256 097 гривень 05 копійок; 192 292 гривень 11 копійок; 116 100 гривень 83 копійки; 97 207 гривень 61 копійок; 85 082 гривень 03 копійки; 91 350 гривень 42 копійки; протягом вересня 2020 року у сумі 21 188 гривень 10 копійок; 28 305 гривень 36 копійок; 24 240 гривень 93 копійки.
Таким чином кримінальним правопорушенням, у якому підозрюється ОСОБА_4 завдано збитків на загальну суму 1 147 528 гривень 06 копійок.
Прокурор вказує, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за ознаками: заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб.
27 жовтня 2021 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб.
Підозра у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 повністю обґрунтовується та підтверджується зібраними на даний час в кримінальному провадженні доказами, а саме: показами свідка начальника першого Білгород-Дністровського відділення АТ «Райффайзен Банк Аваль» ОСОБА_13 ; оглядом бази даних ПТК «АSOПД», Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації; висновком судово економічної експертизи, проведення якої доручено експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Прокурор зазначає, що відповідно до п.4 ч.1 ст. 184 КПК України наявні ризики, зазначені у статті 177 КПК України та з метою досягнення дієвості кримінального провадження та вирішення визначених ст. 2 КПК України завдань по вказаному кримінальному провадженню, проведення досудового розслідування у розумні строки, необхідно застосування запобіжного заходу передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 176, ст. 179 КПК України - застави, не застосування якого дасть можливість підозрюваній: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків; вчинити інше кримінальне правопорушення; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Крім цього прокурор зазначив, що у підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наявні стійкі соціальні зв'язки - підозрювана працює, тобто наявні легальні засоби для існування, крім того, кримінальне правопорушення у якому на теперішній час підозрюється вчинено під час виконання службових обов'язків, що свідчить про можливість вчинити інше кримінальне правопорушення, також перебуваючи на волі та маючи дані всіх свідків підозрювана матиме змогу незаконно впливати на свідків задля уникнення покарання, крім того враховуючи тяжкість інкримінованого їй злочину та покарання, яке буде застосовано до підозрюваної у разі визнання її винною свідчить про можливість переховування від органів досудового розслідування та суду.
За твердженням прокурора, відповідно до п.6 ч.1 ст.186 КПК України запобіжний захід у вигляді застави - полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Прокурор вказує, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину за ч. 3 ст. 191 КК України, санкцією якої передбачено покарання у вигляді обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а тому вважає, що застава у межах вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб не здатна забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків та наявні обґрунтовані підстави для визначення розміру застави, який перевищує вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приймаючи до уваги наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити зазначенні у клопотанні дії, спрямовані на перешкоджання здійсненню досудового розслідування та правосуддю у розумні строки, з урахуванням тяжкості покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваної винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється та те, що вказані обставини обґрунтовують неможливість запобігання зазначеним у клопотанні ризикам, які на даний час існують, та з метою забезпечення виконання покладених на підозрювану процесуальних обов'язків, у зв'язку з чим прокурор просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання в повному обсязі та просив його задовольнити, обрати підозрюваній ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 505 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у сумі 1 146 350 грн.
Підозрювана ОСОБА_4 в судовому засіданні з клопотанням не погодилась в повному обсязі з тих підстав, що ніяких інкримінованих їй діянь не вчиняла та ніяких дій визначенних у клопотанні не здійснювала. Зазначила, що вона раніше не судима, розлучена, має на утриманні двоє дітей у віці десяти та дванадцяти років, працює в Управлінні соціального захисту населення. Просила відмовити в клопотанні у повному обсязі.
Захисник підозрюваної ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні зазначив, що відсутня будь-яка підозра по всім переліченим в клопотанні епізодам та взагалі немає обгрунтованної підозри, а також відсутні виключні обставини для перевищення розміру застави. Просив відмовити у задоволенні клопотання в повному обсязі.
Вивчивши матеріли клопотання, заслухавши думку всіх учасників судового процесу, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів клопотання, Білгород-Дністровською окружною прокуратурою Одеській області розпочато досудове розслідування внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020160240001544 за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.191 Кримінального кодексу України.
27.10.2021 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 Кримінального кодексу України.
Матеріалами справи встановлено, що в діях підозрюваної ОСОБА_4 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 Кримінального кодексу України.
Підозрювана ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, що підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: показами свідка начальника першого Білгород-Дністровського відділення АТ «Райффайзен Банк Аваль» ОСОБА_13 ; оглядом бази даних ПТК «АSOПД», Управління соціального захисту населення Білгород-Дністровської районної державної адміністрації; висновком судово економічної експертизи, проведення якої доручено експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Таким чином, відповідно до ст. 12 КК України підозрювана ОСОБА_4 вчинила тяжкий злочин за ч. 3 ст. 191 КК України, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб, санкцією якої передбачено покарання у вигляді обмеженням волі на строк від трьох до пяти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
За твердженням прокурора, є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити дії, спрямовані на перешкоджання здійсненню досудового розслідування та правосуддю у розумні строки.
З урахуванням тяжкості покарання, а саме максимальне покарання, яке загрожує підозрюваній у разі визнання її винною у вчиненні злочину, передбачене у виді 8 років позбавлення волі; неможливість запобігання зазначеним у клопотанні ризикам, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків; вчинити інше кримінальне правопорушення; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та з метою забезпечення виконання покладених на підозрювану процесуальних обов'язків, прокурор просить застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 505 (п'ятсот пять) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1 146 350 грн. (один мільйон сто сорок шість тисяч триста п'ятдесят), достатнього для забезпечення виконання підозрюваною наступних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.176 КПК України запобіжними заходами є: 1) особисте зобов'язання; 2) особиста порука; 3) застава; 4) домашній арешт; 5) тримання під вартою. Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.
Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, оцінює в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного; майновий стан підозрюваного; наявність судимостей у підозрюваного.
Відповідно до ч.1 ст.182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів угрошовій одиниці України наспеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід увигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ч.5 ст.194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
Так, під час розгляду клопотання та наявними матеріалами справи, слідчим суддею встановлено, що прокурором доведено наявність всіх обставин, передбачених ч.1 ст.194 КПК України, тобто наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України; наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені статтею 177 цього Кодексу та на які вказує прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання вказаним ризикам, зазначеним у клопотанні.
Між тим, слідчий суддя не вбачає виключних обставин, що застава у зазначених межах п.2 ч.5 ст.182 КПК України не здатна забезпечити виконання підозрюваною ОСОБА_4 у тяжкому злочині, передбаченого ч.3 ст.191 КК України, покладених на неї обов'язків.
Крім того, майновий стан підозрюваної ОСОБА_4 не встановлює можливості сплати застави у визначеному прокурором розмірі, а саме у сумі 1 146 350 грн. (один мільйон сто сорок шість тисяч триста п'ятдесят) гривень.
Таким чином, враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити зазначенні у клопотанні дії, спрямовані на перешкоджання здійсненню досудового розслідування та правосуддю у розумні строки, з урахуванням тяжкості покарання, обставин, які обґрунтовують неможливість запобігання зазначеним у клопотанні ризикам, які на даний час існують, та з метою забезпечення виконання покладених на підозрювану процесуальних обов'язків, а також враховуючи майновий і сімейний стан підозрюваної та відсутність виключних обставин, для того, щоб виходити за межі встановленого чинним законодавством розміру застави, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність застосування застави у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, вважаючи, що саме такий розмір застави є достатнім для забезпечення виконання підозрюваною, покладених на неї обов'язків, передбаченних ч.5 ст.194 КПК України.
Керуючись ст.ст. 132, 176-178, 182, 186, 193, 194, 196, 205 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
Клопотання прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у відношенні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Застосувати відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 40 (сорока) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 95 160 ( дев'яносто п'ять сто шістдесят) гривень, достатнього для забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків, передбаченних ч.5 ст.194 КПК України.
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні процесуальні обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора або суду;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована та/або проживає без дозволу слідчого (слідчих групи слідчих), прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи, контактних номерів мобільного телефону;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Визначені обов'язки покладаються на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 60 діб, тобто до 27.12.2021 року включно.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підозрюваний не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Відповідно до ч.ч.8, 10, 11 ст.182 КПК України, у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомленим не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на неї при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч.7 ст.194 КПК України. Застава внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури у даному кримінальному провадженні.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали виготовлено та оголошено 03.11.2021 року о 15:00 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1