490/4169/21 від08.06.2021
нп 3/490/2397/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
Іменем України
08 червня 2021 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Тішко Д.А., розглянувши матеріали, які надійшли про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, номер облікової картки платника податків невідомий, директор КП «ЕлуАвтодоріг», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 4ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі-КупАП),-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 110057 від 25.05.2021р., 27.04.2021р. о 15 годині 00 хвилин в м.Миколаїв, по вул. Бузький Бульвар, 11, ОСОБА_1 , будучи відповідальною посадовою особою за експлуатаційний стан дорожнього покриття недотримався вимог норм та стандартів п.п.3.11; 3.1.2 ДСТУ 3587-97 та Закону України «Про дорожній рух», що стало причиною ДТП з матеріальними збитками за участю т/з «VolvoV40CC», номерний знак НОМЕР_1 ,під керуванням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення разом з матеріалами справи для доопрацювання органу, який їх склав, з наступних підстав.
Правилами ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Склад адміністративного правопорушення -це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. До цих ознак належать: об'єкт; об'єктивна сторона; суб'єкт;суб'єктивна сторона. Відсутність хочаб однієї з ознак означає відсутність складу адміністративного правопорушення в цілому.
Об'єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діяннями і наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
Згідно ст.14 КУпАП - посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків, підлягають посадові особи.
Згідно з Протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ№110057 від 25.05.2021р. зазначено, що ОСОБА_1 є директором КП «ЕлуАвтодоріг», в той же час, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази щодо займання ОСОБА_1 відповідної посади, що є недопустимим.
Виникає питання щодо того, яку ж посаду насправді займав ОСОБА_1 в КП «ЕлуАвтодоріг» на момент вчинення правопорушення, чи дійсно він взагалі займав хоч якусь посаду КП «ЕлуАвтодоріг», якщо так, то чи входило в його посадові обов'язки дотримання вимог п.1.5. ПДР, чи повинен ОСОБА_1 нести відповідальність, передбачену ч.4 ст.140 КУпАП, виходячи з приписів ст.14 КУпАП.
Указані недоліки адміністративного матеріалу унеможливлюють об'єктивний розгляд справи з постановленням законного та обгрунтованого судового рішення.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадженняв адміністративній справі на доопрацювання.
На виконання даної постанови слід усунути недоліки адміністративного протоколу та долучених до нього матеріалів, які є неповними.
Керуючись ст.ст. 14, 256, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.А. Тішко