Справа № 686/20183/21
Провадження № 2/686/5675/21
28 жовтня 2021 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді - Продана Б.Г., при секретарі - Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу №686/20183/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Держави Україна в особі представника - ГУ ДКСУ в Хмельницькій області,
про відшкодування моральної шкоди, завданої невиконанням рішення суду у справі №686/8422/20,
25 серпня 2021 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Держави Україна в особі представника - ГУ ДКСУ в Хмельницькій області, в якому просить стягнути на його користь по 10 000 000 грн. моральної шкоди. Позив мотивує тим, що зазнав моральну шкоду через незаконні дії, а саме: невиконанням рішення суду у справі №686/8422/20 в період з 08.08.2021 року по 25.08.2021 року.
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, позов підтримав в повному обсязі, з підстав зазначених у ньому, просить задоволити.
Представник відповідача, ГУ ДКСУ в Хмельницькій області, в судове засідання подав заяву про слухання справи у його відсутності, проти позову заперечив, вважає його безпідставним та необґрунтованим, просить відмовити в його задоволенні в повному обсязі.
27 серпня 2021 року по справі відкрито провадження.
13.09.2021 року представником відповідача надано відзив на позов, який долучено до матеріалів справи.
21.09.2021 року справу призначено до слухання по суті.
За таких обставин, суд вважає за можливе слухати справу на підставі зібраних доказів.
Вивчивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з позовом до Держави Україна в особі представника - ГУ ДКСУ в Хмельницькій області, про стягнення на його користь 10 000 000 грн. моральної шкоди, заподіяної невиконанням рішення суду у справі №686/8422/20 в період з 08.08.2021 року по 25.08.2021 року.
Позивач вважає, що підставою для задоволення позову про відшкодування моральної шкоди є те, що йому завдана моральна шкода, яка полягає у моральних стражданнях та переживаннях, які позивач переніс під час тривалого очікування на виконання рішення суду та розчаруванні в системі органів державної влади внаслідок їх бездіяльності.
Так, 08.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 05.02.2021 року по справі 686/8422/20 про стягнення з державного бюджету на користь ОСОБА_1 10510 грн. моральної шкоди, завданої бездіяльністю Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.
Відповідно до п.36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, Головне управління Казначейства звернулося до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо надання відповідних документів (відомостей), які можуть бути підставою для зупинення безспірного списання коштів державного бюджету і їх перерахування на рахунок стягувача.
Від Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області надійшла відповідь про відсутність підстав для зупинення виконання рішення Хмельницького міськрайонного суду від 05.10.2020 року по справі 686/8422/20 про стягнення з державного бюджету на користь ОСОБА_1 10510 грн. моральної шкоди.
Відповідно до п. 35 Порядку виконання рішень безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування шкоди, завданої фізичним та юридичним особам здійснюється Державною казначейською службою України.
Враховуючи викладене, листом від 25.02.2021 №04-20-10/1349 Головне управління Казначейства відповідно до п. 37 Порядку виконання рішень, надіслало пакет документів щодо безспірного списання коштів державного бюджету для відшкодування шкоди на користь ОСОБА_2 по справі 686/8422/20 до Державної казначейської служби України.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України на виконання пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України.
Згідно пп. 1 п. 9 VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України установлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету - рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством. Зазначені рішення передаються до Казначейства для виконання.
Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Механізм виконання виконавчого листа, виданого 05.02.2021 Хмельницьким міськрайонним судом по справі № 686/8422/20 про стягнення 10510 грн. моральної шкоди, завданої бездіяльністю органів державної влади, регламентований пунктами 35 - 40 розділу «Безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам» Порядку виконання рішень. Виконання зазначеного рішення здійснюється за рахунок бюджетної програми КПКВК 3504030 «Відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, відшкодування громадянинові вартості конфіскованого та безхазяйного майна стягнутого в дохід держави, відшкодування шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадових і службових осіб». Виконавцем бюджетної програми КПКВК 3504030 є Державна казначейська служба України.
Зокрема, пунктом 35 Порядку виконання рішень передбачено, що Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що провадить оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, органу прокуратури або суду; шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.
Відповідно до п. 36 Порядку виконання рішень у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку, до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду.
Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету (пункт 38 Порядку виконання рішень).
На виконання положень Порядку виконання рішень у Державній казначейській службі України відкритий рахунок для бюджетної програми за КППКВК 3504030.
У Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік передбачено спеціальну бюджетну програму КПКВК 3504030.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
Статтею 95 Конституції України встановлено правило, за яким виключно Законом «Про Державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Так само пунктом 8 частини 1 статті 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Згідно додатку № 3 до Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік», Державній казначейській службі України за КПКВК 3504030 виділено 150 000,00 гривень.
Відповідно до листа Державної казначейської служби України № 5- 05-1-05/16513 від 10.08.2021, Казначейством протягом січня - липня 2021 року за КПКВК 3504030 виконано 194 судових рішення на суму 89 000,00 гривень. Залишок коштів складає 61 000,00 гривень. Разом з тим, станом на 10.08.2021 на виконанні за КПКВК 3504030 залишається 576 судових рішень на суму понад 258 163,20 гривень.
Станом на 28.08.2021 перед виконавчим листом Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.02.2021 року по справі №686/8422/20 знаходиться 235 виконавчих документа, які надійшли раніше на загальну суму 8 230 000 грн. Наявний залишок коштів не дозволяє виконати виконавчий лист Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.02.2021 року по справі №686/8422/20 у поточному році.
Строки погашення заборгованості за такими рішеннями залежать від суми коштів, встановленої у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до п. 39 Порядку, у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом одного місяця з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.
Казначейство відкладає безспірне списання коштів державного бюджету та поновлює його з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України.
Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.
Державна казначейська служба України постійно звертається до Міністерства фінансів України із пропозиціями щодо необхідності визначення у Законі про Державний бюджет України достатнього обсягу коштів за бюджетною програмою, що дозволило б виконувати судові рішення, гарантовані державою, у встановлені законом строки.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.04.2020 по справі №804/2076/17: «Сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи».
Відповідач у своєму відзиві вказує також на те, що виконання рішення поза чергою є неможливим, оскільки це призведе до перевищення повноважень працівників Казначейства та порушення принципу рівності стягувачів перед законом, адже будуть порушені права осіб, які подали виконавчі листи до Казначейства раніше, ніж позивач. Також, законодавством України не передбачено будь-яких виключень, які можуть вплинути на зміну черговості при виконанні виконавчих документів у таких категоріях справ.
Перерахування коштів стягувачам відбувається виключно у зв'язку з наявністю сформованої черги, в якій перебуває на виконанні значна кількість виконавчих документів.
Отже, Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, відповідно до наданих повноважень, вжито всіх передбачених законодавством заходів, спрямованих на виконання рішення суду по справі №686/8422/18, що свідчить про відсутність бездіяльності Головного управління Казначейства.
Відповідно до п.5 постанови Пленуму ВСУ № 4 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», загальними підставами відшкодування завданої громадянинові моральної шкоди є: наявність, власне, такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням та вини останнього в її заподіянні.
Згідно з п.З Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995, моральна шкода - втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Як вбачається з матеріалів справи, моральна шкода позивачем не обґрунтована та документально не підтверджена. Позивачем не доведено розмір шкоди та причинний зв'язок цієї шкоди з діями відповідача.
При цьому, за правилами ч. 1 ст. 81 ППК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
За таких обставин по справі, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява є безпідставною, необгрунтованою, а викладені в ній обставини не знайшли свого підтвердження під час слухання справи.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263 - 265 ЦПК України, ст. ст. 22, 23, 1166, 1167, 1173, 1174 ЦК України, постановою Пленуму ВСУ від 31.03.1995 №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», постановою №10 Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна в особі представника - ГУ ДКСУ в Хмельницькій області, про відшкодування моральної шкоди, завданої невиконанням рішення суду у справі №686/8422/20, - залишити без задоволення.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 37971775, 29000, м. Хмельницький, вул. Свободи 70.
Повний текст рішення суду виготовлено 03.11.2021 року.
Суддя