Постанова від 02.11.2021 по справі 461/6475/21

Справа №461/6475/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Полюхович А.В., представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.02.2018 року, орган, що видав 5610, номер запису у демографічному реєстрі 19960827-05014,

за ч.6 ст.481 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

як вбачається з протоколу про порушення митних правил №1279/20900/21 від 14.07.2021 р. о 01 годині 29 хвилин у зону митного контролю пункту пропуску «Рава-Руська - Хребене» Львівської митниці, в'їхав рейсовий автобус марки «Neoplan N122L», реєстраційний номер НОМЕР_2 , у якому громадянин України ОСОБА_1 повертався з приватної поїздки з України в Польщу у якості пасажира.У ході митного контролю вказаного транспортного засобу та в ході перевірки баз даних ЄАІС Держмитслужби України було виявлено, що гр. України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України 17.10.2020 р о 00 годині 31 хвилин через пункт пропуску "Рава-Руська-Хребенне" Галицької митниці Держмитслужби легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації Литва), VIN № НОМЕР_4 у митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів» під письмове зобов'язання про зворотнє вивезення від 17.10.2020 року № UA209060/2020/5825, згідно якого зобов'язувався вивезти зазначений транспортний засіб у термін до 16.12.2020 р. Станом на 14.07.2021 р. вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та в інший митний режим не поміщено.

На момент перетину кордону, відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, зазначеною особою подано не було. У відповідності до вимог ст.192 Митного кодексу України, до найближчого митного органу про обставини, події (аварії або дії обставин непереборної сили), місцезнаходження товарів і транспортного засобу, вказаний громадянин не звертався.Згідно ч.4 ст 380 Митного кодексу України громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Цей строк може бути продовжений митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Автор протоколу зазначає, що громадянином України ОСОБА_1 перевищено строк тимчасового ввезення автомобіля марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації Литва), VIN № НОМЕР_4 більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статтею 481 Митного кодексу України.

Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковано за ч.6 ст.481МК України.

У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - Полюхоич А.В., просила суд закрити провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , мотивуючи тим, що 15.06.2021 року введено в дію Закон України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України" (№ 1403-ІХ), яким розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 97-910. Наведену норму закону ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) виконала, здійснила митне оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки митного режиму тимчасового ввезення та добровільно сплатив до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнюють розміру п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян та задекларував такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, що підтверджується уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА №372838 від 16.10.2021 року,актом про проведення огляду транспортного засобу від 16.10.2021 року, здійсненим у пункті пропуску «Ягодин» Волинської області. Зважаючи на введення в дію вищезазначених законодавчих норм, представник просить суд закрити провадження у справі.

Представник Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцький Б.І. щодо закриття провадження у справі не заперечив.

Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Полюхович А.В., думку представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. ст.245, 252 КУпАП та ст.486 МК України, завданнями провадження в справі про порушення митних правил і обов'язками органу, який її розглядає, є своєчасне, всебічне, повне, і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає особа адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається із протоколу про порушення митних правил №1279/20900/21 від 14.07.2021 року, ОСОБА_1 ввіз на митну територію України 17.10.2020 р о 00 годині 31 хвилин через пункт пропуску "Рава-Руська-Хребенне" Галицької митниці Держмитслужби легковий автомобіль марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації Литва), VIN № НОМЕР_4 у митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів». Станом на 14.07.2021 р. вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та в інший митний режим не поміщено. Тобто, перевищено строк тимчасово ввезеного вищевказаного транспортного засобу на митну територію України більше ніж на тридцять діб. В протоколі зазначено, що зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.6 ст.481 Митного кодексу України.

Верховна Рада України ухвалила Закон України Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України, № 1403-IX від 15.04.2021 року, що введений в дію 15.06.2021 року, який звільняє від штрафних санкцій власників автомобілів, які були ввезені до кінця 2020 року за умови одноразової сплати п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 8500 грн.

Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 97" 910.

В пункті 97 Розділу XXI Митного кодексу України зазначено: Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п 'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у суми що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.

Із наданих стороною захисту документів вбачається, що ОСОБА_1 здійснено митне оформлення легкового автомобіля марки «RENAULT MEGANE», реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації Литва), VIN № НОМЕР_4 , що підтверджується уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА №372838 від 16.10.2021 року, актом про проведення огляду транспортного засобу від 16.10.2021 року, здійсненим у пункті пропуску «Ягодин» Волинської області. При цьому, до нарахованих платежів включено суму добровільної сплати в розмірі 8500 грн.

Суд приймає до уваги посилання сторони захисту на внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України, та ухвалення закону щодо встановлення пільгової ставки для розмитнення для автомобілів на єврономерах мають підґрунтя.

Відповідно до Закону № 1403-IX від 15.04.2021 року, здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно ст.527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

Відтак, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, тому провадженні у справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст.486, 489, 527 МК України, ст.ст.7, 245, 247, 252, 280, КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І.Р.Волоско