Справа № 323/2528/21
Провадження № 3/323/891/21
03.11.2021 р.м. Оріхів
Суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Мінаєв М.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділення поліції № 4 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У вересні 2021 до Оріхівського районного суду Запорізької області надійшла справа про адміністративне правопорушення за протоколом серії ААБ № 252958 від 15.09.2021 щодо громадянина ОСОБА_2 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Вказаним протоколом встановлено, що 15.09.2021 о 01 год. 20 хв. ОСОБА_2 був виявлений по вул. Шевченка в с. Мала Токмачка Пологівського району Запорізької області як такий, що керував мотоблоком KENTAVR з явними ознаками алкогольного сп'яніння у виді запаху алкоголя з порожнини рота, порушення мовлення, вираженого тремтіння рук, але від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнав. Надав пояснення, пославшись на те, що не відмовлявся від проходження огляду, але під тиском працівників поліції погодився під відеозапис заявити, що відмовляється. Крім того, на думку ОСОБА_2 , мотоблок KENTAVR не транспортним засобом, і тому на нього не поширюються вимоги до водії транспортних засобів. До того ж, він рухався узбіччям, і тому не був учасником дорожнього руху.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом був досліджений відеозапис з бодікамери поліцейського, на якому зафіксовано, зокрема, те, що ОСОБА_2 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння як на місці зупинки за допомогою портативного газоаналізатора, так і в медичному закладі. На іншому відеозаписі зафіксований факт керування ОСОБА_2 мотоблоком KENTAVR, що самим ОСОБА_2 не оспорювалось.
Водночас суд бере до уваги доводи ОСОБА_2 щодо неналежності мотоблоку KENTAVR до транспортних засобів.
При вирішенні цього питання суд виходить з такого.
ОСОБА_2 було надано для дослідження інструкцію з експлуатації мотоблоку KENTAVR, з якої судом встановлено, що такий мотоблок є автономним самохідним силовим агрегатом з дизельним двигуном, який призначений для механізації ручної праці в фермерських господарствах, за допомогою навісного обладнання, що використовується під час обробки ґрунту, догляду за насадженнями тощо, а також для виконання транспортних операцій, однак він не призначений для постійної експлуатації в якості транспортного засобу на дорогах загального користування з твердим покриттям та на вулично-дорожній мережі.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді кримінальних та адміністративних справ зазначених категорій суди мають ураховувати положення правових норм, у яких визначено поняття транспортні засоби, зокрема, примітки до ст. 286 КК, ч. 6.ст. 121 КУпАП, п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. Виходячи із цих положень транспортними засобами, про які йдеться у статтях286,287,289,290 КК, статтях121,122,123,124,130,132 КУпАП, слід вважати всі види автомобілів, трактори й інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби, що приводяться в рух за допомогою двигуна з робочим об'ємом 50 куб. см і більше або електродвигуна потужністю понад 3 кВт.
Не є транспортними засобами мопеди, велосипеди з двигуном із робочим об'ємом до 50 куб. см, рухомий склад метрополітену, фунікулера та інших видів залізниць (пасажирські й вантажні потяги, локомотиви, дрезини тощо).
Відповідно до вимог ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Водночас, у наказі Держстандарту України № 31 від 25 січня 1995 року «Засоби транспортні дорожні», яким затверджено перелік транспортних засобів, мотоблок до них не відноситься.
Для керування мотоблоком водійське посвідчення не потрібне, призначення його є обробка землі оператором, який рухається по землі, також мотоблок не підлягає реєстрації як транспортний засіб і для керування ним не потрібно посвідчення водія.
За приписами п.2.1. ПДР України водій механічного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії й талон, що додається до посвідчення, б) реєстраційний документ на транспортний засіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що під час керування вказаним вище мотоблоком ОСОБА_2 не був суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що виключає наявність в його діях складу вказаного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом
Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, на ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керуючись ст.ст.276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Оріхівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області М.М. Мінаєв