1Справа № 335/9446/21 3/335/2274/2021
26 жовтня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Воробйов А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Запоріжжя справу про адміністративне правопорушення, що надійшла ГУ ДПС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ „Амбар Експорт БКВ”, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
При проведенні перевірки ТОВ „Амбар Експорт БКВ”, головним бухгалтером якого є ОСОБА_1 , встановлено порушення, а саме: не подання контролюючому органу річної фінансової звітності за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня, року наступного за звітним, а саме ТОВ „Амбар Експорт БКВ” в порушення п. 46.2 ст. 46 Податкового Кодексу України до 10 червня 2021 року, не було подано контролюючому органу річну фінансову звітність за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Відповідно до ст.І4 Закону України від 16.07.1999 року “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” ТОВ „Амбар Експорт БКВ” відноситься до категорії підприємств, які повинні оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Євсеєнко В.В. заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку зі спливом терміну накладення адміністративного стягнення, оскільки правопорушення вчинено в період 10.06.2021 року.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із Законом.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Запорізькій області за результатами камеральної перевірки своєчасності подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню за 2020 рік разом з аудиторським звітом ТОВ „Амбар Експорт БКВ” складено Акт перевірки №7597/08-01-18-07/40921939 від 16.08.2021 року, у висновку якого зазначено, що перевіркою встановлено, що ТОВ „Амбар Експорт БКВ” в особі посадової особи - головного бухгалтера ОСОБА_1 вчинено правопорушення, а саме: в порушення п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України до 10.06.2021 року не подано контролюючому органу річної фінансової звітності за 2020 рік, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня, року наступного за звітним.
26.08.2021 року відносно ОСОБА_1 складено протокол № 2707/12/08- 01-18-07 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Статтею 38 Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП), встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій статті 38 КУпАП (адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення).
Враховуючи вимоги статті 38 КУпАП, адміністративні правопорушення поділяють на: триваючі правопорушення; правопорушення, що мають разовий характер.
Обчислення строків адміністративного стягнення залежить від його виду. При цьому статтею 38 КУпАП встановлено строки, після закінчення яких виключається накладення адміністративних стягнень. За цих обставин не може бути розпочато провадження в справі, а розпочате - підлягає закриттю (п. 7 ст. 247 КУпАП). Таким чином, для більшості правопорушень перебіг строку притягнення до адміністративної відповідальності починається з дня вчинення правопорушення.
КУпАП не містить визначення поняття «триваюче правопорушення». Проте визначення поняття «триваюче правопорушення» знайшло відображення й у листі Міністерства доходів і зборів України від 13.05.2013 № 1101/Н/99-99-15-04-01-14. Так, зокрема, Міндоходів України було зазначено, що триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок (наприклад, у разі виявлення таких проступків: відсутності обліку доходів і витрат, для яких встановлена обов'язкова форма обліку (обліку результатів підприємницької діяльності відповідно до вимог чинного законодавства), бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його з порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших правопорушень, пов'язаних з нарахуванням податків, і встановити які можна лише в ході документальної перевірки на підставі первинних документів).
Стягнення за такі адміністративні правопорушення може бути накладене в строк не пізніше, ніж через два місяці з дня його виявлення (з дати складання і підписання акту перевірки).
До адміністративних правопорушень, що мають разовий характер, у контексті порушень законодавства з питань податкового та бухгалтерського обліку, належать, до прикладу, такі проступки: несвоєчасне подання декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень на внесення платежів у бюджети і державні цільові фонди і тощо.
Враховуючи те, що дане правопорушення не є триваючим і оскільки його вчинено, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, в період 10.06.2021 року то станом на час розгляду даної справи судом сплив тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності, встановлений статтею 38 КУпАП.
Згідно із п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
За таких обставин, вважаю, що провадження у справі необхідно закрити у зв'язку із спливом строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 8, 38, 163-1, 247, 283, 284 КУпАП,-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити у зв'язку зі спливом терміну накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В.Воробйов