Постанова від 02.11.2021 по справі 260/3584/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 рокуЛьвівСправа № 260/3584/20 пров. № А/857/12772/21

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Волошин М.М.

за участі представника позивача: Габовда О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської міської ради на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 року (рішення ухвалене о 13:15 у м. Ужгород судом у складі головуючого судді Скраль Т.В.) у справі за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області до Мукачівської міської ради, третя особа на стороні відповідача Мукачівське міське комунальне підприємство “Мукачівводоканал” про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,-

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2020 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Мукачівської міської ради, третя особа на стороні відповідача: Мукачівське міське комунальне підприємство “Мукачівводоканал”, про стягнення з Мукачівської міської ради кошти у розмірі 3 763 632, 57 грн. в рахунок погашення податкового боргу платника податків Мукачівського міського комунального підприємства “Мукачівводоканал”.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що від 27.10.2016 ЗОАС по справі №807/1379/16 про стягнення податкового боргу у розмірі 4 075504,81грн., рішення від 20.07.2018 ЗОАС по справі №807/430/18 про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 4075504,81грн. за рахунок майна ММКП «Мукачівводоканал» вказаного в Акті опису майна №1 від 02.06.2017) з врахуванням реалізованого майна на суму 311 872,24 грн. становить 3 763 632,57 грн. та залишається непогашеним. При цьому, процедура стягнення боргу за рахунок коштів, які знаходяться у власності самого платника, передбаченою статтею 95 ПК, не призвела до погашення податкового боргу ММПМ «Мукачівводоканал», а неприйняття Мукачівською радою, як органу управління ММПМ «Мукачівводоканал», рішень та не вжиття заходів щодо погашення заборгованості ММПМ «Мукачівводоканал» стали підставою для реалізації імперативного права податкового органу щодо звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості у розмірі 3 763 632,57 грн. з Мукачівської міської ради. Таким чином, обґрунтовані обставини надають всі підстави податковому органу для звернення до суду про стягнення боргу у розмірі 3 763 632,57 грн. з Мукачівської міської ради, як органу управління ММПМ «Мукачівводоканал». Просив позов задоволити.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто кошти з рахунків Мукачівської міської ради на погашення суми податкового боргу в розмірі 3 763 632, 57 грн. який обліковується за Мукачівським міським комунальним підприємством “Мукачівводоканал”.

Рішення суду першої інстанції оскаржила Мукачівська міська рада. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із місцезнаходженням: 89600, Закарпатська область, місто Мукачево, вул. Духновича Олександра, будинок 103В. Дане підприємство за організаційно правовою формою є комунальним підприємством, засноване на майні спільної власності територіальних громад, що закріплюється за ним на праві господарського відання. Засновником Мукачівського міського комунального підприємств:. «Мукачівводоканал» є Мукачівська міська рада.

Разом з тим, станом на 27.10.2020 року за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 26 799 275,45 грн, а саме по платежам:

30 21081400 «Надходження податків і зборів (обов'язкових платежів), як. справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені Податковим кодексом (крім податків та зборів, які надходили до місцевих бюджетів), включаючи розстрочені та відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового борг з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувались станом на 31 грудня 2010 року та сум донарахованих за актами перевірок» у розмір 379802,15грн.;

50 11020200 «Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності»;

50 6010200 «Комунальний податок» у розмірі 21010,43 грн.;

50 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб м. Мукачево» у розмірі 1645838,01 грн.;

50 21010300 «Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарним підприємств та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності АРК, області, міст Києва та Севастополя)» у розмірі 2029760,00 грн.;

85 13020401 «Надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами» у розмірі 1064310,94 грн.;

85 13030100 «Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення» у розмірі 13778172,74 грн.;

85 19010200 «Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти» у розмірі 2867554,61 грн.;

85 19010300 «Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини» у розмірі 8884,13 грн.;

85 19050200 «інші збори за забруднення навколишнього середовища» у розмірі 605349,62 грн.;

50 18010501 «Земельний податок з юридичних осіб» смт. Кольчино у розмірі 1830050,70 грн.;

50 18010502 «Земельний податок з юридичних осіб» смт. Чинадієво у розмірі 2094431,25 грн.;

50 18010520 «Земельний податок з юридичних осіб» с. Ключарки у розмірі 374110,87грн., (т.1 а.с. 6-7).

Згідно статті 16 ПК України одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

У зв'язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі пункту 6.2.1 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на той час, втратив чинність 01.01.2011 року), було виставлено податкові вимоги:

- від 17 грудня 2001 року №1/37, яка була направлена на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, вручено - 26.12.2001 p.,;

- від 25 лютого 2002 року №2/323, дана вимога була направлена на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, вручено - 02.03.2002 р.

Податковим органом вживались заходи щодо стягнення вищенаведених сум податкового боргу в судовому порядку, а саме:

- постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року у справі 807/1379/16 ( гол. Шешеня О.М.) позов Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Закарпатській області до Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" - задоволено частково. Стягнуто з Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" суму податкового боргу у розмірі 4075504,81 грн.., в тому числі 346814,61 грн. пені;

- постановою Закарпатського окружного адміністративного суду 23 жовтня 2018 року по справі № 807/675/18 (гол. Рейті С.І.) позов Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал про стягнення податкового боргу задоволено. Стягнуто з розрахункових рахунків Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал" кошти у сумі 7184931,00 грн., на погашення суми податкового боргу у розмірі 7184931,00 грн. по наступних платежах: 915157,62 грн. по платежу 19010200 "надходження від скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти", 3642306,90 грн. по платежу 13030100 "плата за користування надрами для видобування корисних копалин", 131452,75 грн. по платежу 19050200 "інші збори за забруднення навколишнього природного середовища", 24107,45 грн. по платежу 19010300 "надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях", 66669,71 грн. по платежу 21081400 "надходження податків і зборів (обов'язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року", 117560,89 грн. по платежу 13020401 "надходження збору за спеціальне використання води", 669838,77 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (м. Мукачево), 2460,25 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (с. Н.Давидково), 34843,12 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (с. Павшино), 730550,77 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (с. Кольчино), 738745,04 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (с. Чинадієво), 109337,23 грн. по платежу 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" (с. Ключарки), 1900,50 грн. пені по платежу 16010200 "комунальний податок" (с. Н. Давидково).

На виконання вищенаведених рішень Закарпатського окружного адміністративного суду, податковим органом вживались заходи щодо стягнення коштів з рахунків Боржника, а саме шляхом направлення інкасових доручень до банків у яких відкриті рахунки Боржника, а саме: інкасове доручення від 31.01.2018 №1343-17 на суму 553670,01 грн.; інкасове доручення від 31.01.2018 №1348-17 на суму 3658517,76 грн.; інкасове доручення від 16.04.2018 №1356-17 на суму 2161950,04грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1357-17 на суму 2161950,04грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1361-17 на суму 873327,22грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1362-17 на суму 873327,22грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1358-17 на суму 2161950,04грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1360-17 на суму 873327,22грн.; інкасове доручення від 20.04.2018 №1353-17 на суму 52844,52грн.; інкасове доручення від 10.04.2019 №12519-52 на суму 915157,62грн.; інкасове доручення від 10.04.2019 №12518-52 на суму 3642306,90грн.; інкасове доручення від 18.06.2019 №12519-52 на суму 915157,62грн.; інкасове доручення від 18.06.2019 №12518-52 на суму 3642306,90грн.; інкасове доручення від 10.12.2019 №12544-52 на суму 915157,62грн.; інкасове доручення від 10.12.2019 №12545-52 на суму 66669,71грн.; інкасове доручення від 16.03.2020 №12561-52 на суму 66669,71грн.; інкасове доручення від 16.03.2020 №12558-52 на суму 915157,62грн.; інкасове доручення від 16.03.2020 № 12560-52 на суму 3642306,90грн.; інкасове доручення від 16.03.2020 №12559-52 на суму 24107,45грн.; інкасове доручення від 28.04.2020 №12568-52 на суму 3642306,90грн.; інкасове доручення від 28.04.2020 на суму 24107,45грн,. інкасове доручення від 28.04.2020 № 12569-52 на суму 66669,71 грн.; інкасове доручення від 28.04.2020 №12566-52 на суму 915157,62 грн.; інкасове доручення від 14.05.2020 №12572-52 на суму 3642306,90грн.; інкасове доручення від 14.05.2020 №12573-52 на суму 66669,71грн.; інкасове доручення від 14.05.2020 №12571-52 на суму 24107,45грн.; інкасове доручення від 14.05.2020 №12570-52 на суму 915157,62грн.; інкасове доручення від 22.07.202: №11028-52 на суму 873327,22 грн.; інкасове доручення від 22.07.2020 №11029- 52 на суму 2161950,04 грн.; інкасове доручення від 22.07.2020 №11030-52 на суму 191978,15 грн.; інкасове доручення від 22.07.2020 №11031-52 на суму 280430,42 грн.; інкасове доручення від 22.07.2020 №11033-52 на суму 457570,49грн.; інкасове доручення від 22.07.2020 №11034-52 на суму 863860,86 грн., інкасове доручення від 22.07.2020 №11035-52 на суму 358636,36 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11037-52 на суму 457570,49 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11038-52 на суму 863860,86 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11039-52 на суму 358636,36 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11040-52 на суму 873327,22 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11041-52 на суму 191978,15 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11042-52 на суму 2161950,04 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11043-52 на суму 280430,42 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11044-52 на суму 915157,62 грн.; інкасове доручення від 19.08.2020 №11045-52 на суму 24107,45 грн.; інкасове дорученні від 19.08.2020 №11046-52 на суму 3642306,90 грн.; інкасове доручення вії 19.08.2020 №11047-52 на суму 66669,71 грн.; інкасове доручення від 23.09.202. №11054-52 на суму 915157,62 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11055- 52 на суму 24107,45 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11056-52 на суму 3642306,90 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11057-52 на суму 66669,7: грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11058-52 на суму 873327,22 грн. інкасове доручення від 23.09.2020 №11059-52 на суму 191978,15 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11061-52 на суму 280430,42 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11063-52 на суму 457570,49 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11064-52 на суму 863860,86 грн.; інкасове доручення від 23.09.2020 №11065-52 на суму 358636,36 грн., (т.1 а.с. 55-63, 73-110).

Вказані платіжні доручення були повернуті банками без виконання, оскільки у ММКП «Мукачівводоканал» відсутні кошти на рахунках.

Як вбачається із зазначених норм, Податковим Кодексом України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.

Вжиті заходи податковим органом шляхом стягнення коштів з рахунків ММКП «Мукачівводоканал» залишилися безрезультатними.

Пунктом 89.3 статті 89 ПК України передбачено, що із змінами та доповненнями майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

На підставі рішення заступника начальника ГУ ДФС у Закарпатській області №1 від 02 червня 2017 року про опис майна в податкову заставу ММКП «Мукачівводоканал», було проведено опис майна, що задокументовано актом опису майна №1 від 02.06.2017 на суму 10 788 827,39 грн..

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на нерухоме майно платника податків згідно Акту опису майна №1 від 02.06.2017 було накладено податкову заставу.

Частинами 1, 6 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом від умерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.

Листом від 27 грудня 2017 року за № 6859/10/07-16-17-00-10 ГУ ДФС у Закарпатській області звернулося до Мукачівської міської ради про вжиття заходів та прийняття рішення у відповідності до статті 96 ПК України щодо погашення заборгованості ММКП «Мукачівводоканал».

Рішенням 36 сесії 7-го скликання Мукачівської міської ради № 941 25 січня 2018 року у відповідь на лист Головного управління ДФС у Закарпатській області №6859/10/07-16-17-00-10 від 27.12.2017 надано Головному управлінню ДФС у Закарпатській області дозвіл на продаж майна ММКП «Мукачівводоканал», що перебуває в податковій заставі згідно порядкових номерів акту опису майна № 1 від 02.06.2017, а саме: №29, №57, №30, №31. №59; №47; №52; №55; №54.

Згідно вимог статті 95 ПК України ГУ ДФС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду про надання дозволу Головному управлінню ДФС у Закарпатській області на погашення суми усієї суми податкового боргу за рахунок майна Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал» вказаного в Акті опису майна №1 від 02.06.2017 та на яке поширюється право податкової застави.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду 20 липня 2018 року по справі № 807/430/18 позов Головного управління ДФС у Закарпатській області - задоволено частково. Надано Головному управлінню ДФС у Закарпатській області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 4075504,81 за рахунок майна Мукачівського міського комунального підприємства "Мукачівводоканал", яке перебуває у податковій заставі згідно Акту опису майна № 1 від 02 червня 2017 року. В решті позовних вимог відмовити.

Позовні вимоги у даній справі обґрунтовувалися тим, що за відповідачем рахувався податковий борг у розмірі 9647573,24 грн. Позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення податкового боргу у судовому порядку. Так зокрема, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року стягнуто з відповідача податковий борг у розмірі 4075504,81 грн. Крім того, позивачем були винесені інкасові доручення, однак вони були повернуті банками без виконання, у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках відповідача. Оскільки вказані заходи не дали позитивного результату, позивач звернувся до суду з вимогою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду та з врахуванням Рішення 36 сесії 7-го скликання Мукачівської міської ради № 941 від 25.01.2018 щодо продажу частини описаного в акті опису майна №1 від 02.06.2017, ГУ ДФС у Закарпатській області було проведено реалізацію майна на суму 338 991,66 грн. (із них спрямовано на витрати пов'язані з реалізацією майна у розмірі 27119,42 грн.). До Бюджету в рахунок погашення податкового боргу за наслідком продажу майна надійшли кошти у розмірі 311872,24грн. Проте, вчинені податковим органом заходи з продажу майна не призвели до погашення повної суми заборгованості ММКП «Мукачівводоканал».

Згідно пункту 96.1 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: 96.1.1. виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; 96.1.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; 96.1.4. прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Податковим органом до Мукачівської міської ради, як органу управління ММПМ «Мукачівводоканал» у відповідності до п.96.1 ст. 96 ПК України було надіслано листи (звернення) з проханням про прийняття рішень та вжиття заходів визначених ст.96 ПКУ щодо ММПМ «Мукачівводоканал», а саме:

- від 21.11.2016 №4010/9/07-09-17-00 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 5479445,23грн. станом на 01.11.2016 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано, (т.1 а.с. 124);

- від 12.05.2017 №629/9/07-09-17-00 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 3405620,48грн. станом на 01.05.2017 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано, (т.1 а.с. 125);

- від 28.02.2018 №1742/10/07-16-17-00-01 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 8158145,97грн. станом на 21.02.2018 та необхідністю прийняття рішення. У відповідь Мукачівською міською радою надіслано лист від 16.03.2018 з повідомленням, що дане питання буде винесене на розгляд постійної депутатської комісії, (т.1 а.с. 126-127);

- від 17.05.2018 №640/9/07-16-17-00 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 10009737,11грн. станом на 01.05.2018 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано, (т.1 а.с. 128);

- від 05.12.2018 №1531/9/07-16-52-08 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 7411133,81грн. станом на 01.01.2018 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано, (т.1 а.с. 129-130);

- від 28.03.2019 №19621/9/07-16-52-17 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 15508493,13грн. станом на 01.02.2019 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано, (т.1 а.с. 131-132);

- від 06.12.2019 №1366/9/07-16-52-10 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 22649624,60грн. станом на 01.12.2019 та необхідністю прийняття рішення. У відповідь Мукачівською міською радою надіслано лист від 21.01.2020 про те, що реалізація майна недоцільна, оскільки ММКП «Мукачівводоканал» є стратегічним для життєдіяльності міста підприємством, (т.1 а.с. 133-134, 135);

- від 03.08.2020 №2891/9/07-16-52-10 про виконання вимог ст. 96 ПКУ у зв'язку з наявною заборгованість ММПМ «Мукачівводоканал» 25339345,50 грн. станом на 01.07.2020 та необхідністю прийняття рішення. Відповідь Мукачівською міською радою не надано.

Згідно пункту 96.3 статті 96 ПК України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення

Мукачівською міською радою не надано відповіді на вищенаведені звернення в встановленим законом строк, а відповіді від 16.03.2018 та від 21.01.2020 № 105/01-23/11771 свідчить про відмову щодо прийняття рішення Мукачівською міською радою у відповідності п.96.1 ст.96 ПКУ.

Відтак, податковим органом доведено до Мукачівської міської ради про існування податкового боргу ММПМ «Мукачівводоканал», у зв'язку з чим Мукачівська міська рада має розглянути питання про виділення майна ММПМ «Мукачівовдоканал» для реалізації в рахунок погашення податкового боргу або прийняти одне з рішень: виділення коштів з місцевого бюджету на сплату податкового боргу; затвердження плану досудової санації, який передбачає погашення податкового боргу боржника; ліквідацію ММПМ «Мукачівводоканал» та призначення ліквідаційної комісії; прийняття рішення щодо порушення справи про банкрутство зазначеного платника податків. Однак, вказані питання про виділення майна та прийняття рішення залишилися Мукачівською міською радою нерозглянутими.

Також, податковим органом до Мукачівської міської ради у відповідності до норм підпунктів 96.4, 96.5 статті 96 направлено подання від 30.01.2020 про розірвання трудового договору з керівником ММПМ «Мукачівводоканал» за наслідком виникнення та постійного зростання заборгованості перед бюджетом щодо сплати податкових зобов'язань по ММПМ «Мукачівводоканал». З наданої відповіді від 12.02.2020 Мукачівською міською радою, вбачається, що робота керівника за наслідком розгляду його звіту визнана задовільною і тому підстав для розірвання трудового контракту немає,.

Відтак, податковим органом вжито вичерпний перелік заходів щодо погашення заборгованості ММПМ «Мукачівводоканал» з дотриманням процедури стягнення податкового боргу, встановленої положеннями статті 95 Податкового кодексу України та з урахуванням особливостей, встановлених статтею 96 Податкового кодексу України, однак такі заходи виявилися безрезультатними.

Відповідно до пункту 96.3 статті 96 ПК України у разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або із отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення - податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Щодо посилань відповідача, що на рахунок ММКП "Мукачівводоканал" поступали кошти за період з 01 січня 2017 року по 31.12.2019 року на суму 112 303 865, 27 грн. та вказане свідчить, що позивачем недостатньо вживалися заходи спрямовані на примусове виконання рішення суду, то судом такі оцінюються критично, оскільки такі дії третьої особи свідчать про ухилення від виконання прямого обов'язку по сплаті податкового боргу, який роками накопичується боржником.

Сума боргу, яка заявлена до стягнення з Мукачівської міської ради в розмірі 3 763 632, 57 грн є несплаченою заборгованістю ММКП «Мукачівводоканал» по постанові від 27.10.2016 року Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 807/1379/16 про стягнення податкового боргу 4 0755 504, 81 грн., та така заборгованість виникла за період з 19.12.2014 року по 08.09.2016 року на підставі самостійно поданих податкових декларацій, розрахунків та нарахованої пені у відповідності до ст. 129 ПК України та вказана сума на час розгляду даної справи залишається несплаченою, що підтверджується розрахунком боргу.

Так, борг у розмірі 4075504,81грн. по ММПМ «Мукачівводоканал» підтверджений рішеннями суду (постанова від 27.10.2016 ЗОАС по справі №807/1379/16 про стягнення податкового боргу у розмірі 4 075504,81грн., рішення від 20.07.2018 ЗОАС по справі №807/430/18 про надання дозволу на погашення суми податкового боргу в розмірі 4075504,81грн. за рахунок майна ММКП «Мукачівводоканал» вказаного в Акті опису майна №1 від 02.06.2017) з врахуванням реалізованого майна на суму 311872,24грн. становить 3763632,57грн. та залишається непогашеним.

Процедура стягнення боргу за рахунок коштів, які знаходяться у власності самого платника, передбаченою статтею 95 ПК України, не призвела до погашення податкового боргу ММПМ «Мукачівводоканал» а неприйняття Мукачівською радою, як органу управління ММПМ «Мукачівводоканал» рішень та не вжиття заходів щодо погашення заборгованості ММПМ «Мукачівводоканал» стали підставою для реалізації імперативного права податкового органу щодо звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості у розмірі 3763632,57грн. з Мукачівської міської ради.

Водночас, у платника є можливість отримання інформації щодо стану розрахунків платника за податками, зборами та ЄВ у довільній формі за місцем знаходження на податковому обліку у контролюючому органі.

За даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС по відкритих інтегрованих картках платника податків - ММКП «Мукачівводоканал» (03344556) станом на 29.10.2021 заборгованість зі сплати податків, зборів та платежів до бюджетів усіх рівнів складає 29 081 815,99 гривень.

Разом з тим, на виконані у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) знаходиться виконавчий лист №807/1379/16/2021, виданий Закарпатським окружним адміністративним судом про стягнення з ММКП «Мукачівводоканал» (03344556) податкового боргу в сумі 4075504 грн. 81 коп.

Станом на 29.10.2021 в рахунок погашення податкового боргу по виконавчому листу № 807/1379/16/2021 від відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшли кошти в сумі 1 612 744 грн. 95 коп., залишок по виконавчому листу становить 2 462 759 грн. 86 копійок.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив розглядуваний спір, однак від відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшли кошти в сумі 1 612 744 грн. 95 коп., залишок по виконавчому листу становить 2 462 759 грн. 86 копійок., через що оскаржуване рішення суду слід змінити, в частині суми стягнення коштів на погашення суми податкового боргу.

В решті рішення суду прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків прийнятого судом рішення, а тому підстави для його скасування чи зміни у цій частині є відсутніми.

Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Мукачівської міської ради задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 в адміністративній справі № 260/3584/20 змінити, виклавши резолютивну частину рішення суду в наступній редакції:

«1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області до Мукачівської міської ради, третя особа на стороні відповідача: Мукачівське міське комунальне підприємство Мукачівводоканал про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу - задоволити.

2. Стягнути кошти з рахунків Мукачівської міської ради (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, пл. Духновича, 2, код ЄДРПОУ 38625180) на погашення суми податкового боргу в розмірі 2 462 759, 00 грн. (два мільйони чотириста шістдесят дві тисячі сімсот п'ятдесят дев'ять гривень, 00 коп.) який обліковується за Мукачівським міським комунальним підприємством Мукачівводоканал (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Духновича Олександра, 103В, код ЄДРПОУ 03344556).

В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. З. Улицький

судді С. М. Кузьмич

Р. М. Шавель

Повне судове рішення складено 03.11.2021