Справа № 855/205/19
03 листопада 2021 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача - Степанюка А.Г.,
суддів - Губської Л.В., Епель О.В.,
при секретарі - Закревській І.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву Державної судової адміністрації України про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання у справі за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинити дії, -
У червні 2019 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - Відповідач, ЦВК) про:
- визнання протиправною та скасування постанови ЦВК №1323 від 25.06.2019 року «Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №170 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року»;
- зобов'язання ЦВК повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , самовисуванця в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №170 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 року;
- зобов'язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №170.
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.06.2019, яке набрало законної сили 01.07.2019, у задоволенні позову відмовлено повністю. Крім того, цим судовим рішенням приписано стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві 11 червня 2002 року) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н.; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банку МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050), судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
У вересні 2021 року Державна судова адміністрація України (далі - Заявник, ДСА України) звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду із заявою про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, в якій просила поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа Шостого апеляційного адміністративного суду, виданого 22.11.2019 у справі №855/205/19, про стягнення з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору у розмірі 768,40 грн.
Указана заява обґрунтована тим, що, по-перше, виконавчий лист було видано після закінчення строку на пред'явлення його до виконання, по-друге, упродовж 2019-2021 років на адресу ДСА України надійшло понад 69 тисяч виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафів, що з урахуванням обмеженої кількості штатних працівників та запровадженим карантином на території України унеможливило своєчасно звернутися до суду із вказаною заявою.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2021 заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 03.11.2021.
Заперечень щодо поданої заяви від учасників справи не надійшло.
Учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду заяви, у судове засідання не прибули.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає за необхідне подану заяву задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.
Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом.
За правилами ч. 1 ст. 12 Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
У свою чергу, приписами ч. ч. 1, 2 ст. 376 КАС України передбачено, що стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Викладені норми у своєму взаємозв'язку свідчать, що стягувач, який пропустив строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, має право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про поновлення пропущеного строку. При цьому, підставою для поновлення строку можуть слугувати лише поважні причини.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист у цій справі було видано 22.11.2019, у той час як строк пред'явлення виконавчого документа до виконання зазначено 03.10.2019.
Судовою колегією звертається увага, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Тобто видача вказаного виконавчого листа поза межами граничного строку пред'явлення його до виконання зумовлювала виникнення необхідності у стягувача - ДСА України, яка до того ж не була стороною у справі, звертатися до суду із заявою про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Схожу позицію висловив Верховний Суд, зокрема, у постановах від 12.06.2018 у справі №808/8245/15 та від 21.08.2018 у справі №804/6528/13-а, де суд касаційної інстанції зазначив про те, що можливість отримання виконавчого листа після закінчення строку пред'явлення його до виконання належить до поважних причин для поновлення такого строку.
За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що причини пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважними, а відтак заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення його до виконання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 321, 325, 328, 376 КАС України, колегія суддів, -
Заяву Державної судової адміністрації України про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання - задовольнити.
Поновити Державній судовій адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) пропущений строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа №855/205/19, виданого Шостим апеляційним адміністративним судом 22 листопада 2019 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач А.Г. Степанюк
Судді Л.В. Губська
О.В. Епель
Повний текст ухвали складено та підписано «03» листопада 2021 року.