Рішення від 20.10.2021 по справі 909/526/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/526/21

Господарський суд Івано-Франківської області у складі

судді Рочняк О. В.;

секретар судового засідання Михайлюк А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Коломийської окружної прокуратури в інтересах держави

бульвар Лесі Українки, 47, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200

до відповідача: Городенківської міської ради

вул.Шевченка Тараса, буд.77, м. Городенка, Коломийський р-н, Івано-Франківська обл., 78103

до відповідача: Фермерського господарства "Кадуб"

с. Сновидів, Чортківський р-н, Тернопільська обл., 48455

про визнання незаконним та скасування рішень органу місцевого самоврядування, визнання недійсними договорів про відшкодування збитків заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї та повернення земельних ділянок

учасники судового процесу:

від Івано-Франківської обласної прокуратури: Попова Олена Володимирівна;

від відповідачів: представники не з"явилися

ВСТАНОВИВ: Коломийська окружна прокуратура в інтересах держави звернулася до суду з позовом до Городенківської міської ради та Фермерського господарства "Кадуб" про:

- визнання незаконним та скасувати рішення Городенківської міської ради №343-5/2021 від 25.03.2021 «Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства «Кадуб» в особі ОСОБА_1 в селі Уніж Городенківської територіальної громади»;

- визнання незаконним та скасувати рішення Городенківської міської ради №344-05/2021 від 25.03.2021 «Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства «Кадуб» в особі ОСОБА_1 в селі Лука Городенківської територіальної громади»;

- визнання недійсним договір №1 від 30.03.2021 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї, укладеної між Городенківською міською радою та фермерським господарством «Кадуб»;

- визнання недійсним договір №2 від 30.03.2021 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї, укладеної між Городенківською міською радою та фермерським господарством «Кадуб»;

- зобов"язання фермерського господарства «Кадуб» повернути одержані за актами приймання-передачі від 30.03.2021 земельні ділянки з кадастровими номерами 2621682000:08:002:0147 площею 12,4535 га та 2621682000:04:001:0466 площею 20,5574 га у комунальну власність Городенківської міської ради.

Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 09.06.2021, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 30.06.2021, встановив сторонам строк для надання відзиву на позов та відповіді на відзив.

Копії ухвали від 09.06.2021, направлені сторонам за юридичними адресами, вказаними в позовній заяві, що відповідають даним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вручено прокуратурі та Городенківській міській раді - 15.06.2021, Фермерському господарству "Кадуб" - 14.06.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

29.06.2021 до відділу документального забезпечення, канцелярії господарського суду від Городенківської міської ради надійшла заява №677 від 25.06.2021 (вх.№9888/21) про розгляд справи без участі представника Городенківської міської ради та відзив на позовну заяву №676 від 25.06.2021 (вх.№9889/21).

В підготовчому засіданні 30.06.2021 суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про відкладення підготовчого засідання на 09.08.2021.

09.07.2021 до відділу документального забезпечення, канцелярії господарського суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив №09.53-60-899вих-21 від 07.07.2021 (вх.№10588/21).

За результатами підготовчого засідання, яке відбулося 09.08.2021, суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 20.09.2021, про що позивач повідомлений під розписку, а відповідачі - ухвалою повідомленням.

В судовому засіданні 20.09.2021 суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про відкладення судового розгляду справи по суті на 20.10.2021.

В судове засідання 20.10.2021 представники відповідачів не з"явилися, хоча відповідачі належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.

Клопотань про відкладення розгляду справи та інших клопотань від відповідачів до суду не надходило.

ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Позиція позивача: прокурор позов підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити. Зазначила, що оспорювані договори про відшкодування збитків заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на них від 30.03.2021, укладені між Городенківською міською радою та ФГ "Кадуб", фактично є договорами оренди, які в установленому порядку не зареєстровані, а тому є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Вказала на те, що укладаючи зазначені договори Городенківська міська рада створила умови, за яких ФГ "Кадуб" отримало в користування земельні ділянки площею 33,0109 га не на конкурентних засадах, що суперечить зокрема вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі".

Позиція відповідача - Городенківська міська рада проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Вказує на те, що рішення міської ради від 25.03.2021 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства. Відповідно до укладених договорів надано термін, який не буде порушувати права особи на сільськогосподарську продукцію яка вирощена шляхом незаконної обробки земельних ділянок. Метою даного правочинну було відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів. За таких обставин, вважає, що договори про відшкодування втрат від 13.04.2020 відповідають усім вимогам дійсності правочину.

Позиція відповідача - ФГ "Кадуб" правом на надання відзиву на позов не скористався.

Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

За результатами обстеження земельних ділянок площею 12,4535 га за адресою: с. Уніж Городенківського району Івано-Франківської області та площею 20,5574 га за адресою: с. Лука Городенківського району Івано-Франківської області комісією встановлено, що земельні ділянки використовуються ТОВ "Кадуб", орендар зазнав витрат під час дії договору, обробив земельні ділянки, висадив сільськогосподарські культури та вніс мінеральні добрива, про що складено акти №1 та №2 обстеження земельних ділянок від 16.03.2021 (а.с. 20, 26).

Рішенням восьмого демократичного скликання п"ятої сесії Городенківської міської ради №343-5/2021 від 25.03.2021 "Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства "Кадуб" в с. Уніж Городенківської територіальної громади" вирішено надати директору ФГ "Кадуб" ОСОБА_1 дозвіл на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне користування земельною ділянкою площею 12,4535 га, кадастровий номер 2621682000:08:002:0147 в с. Уніж Городенківської територіальної громади для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном до 31.10.2021. Встановити плату за користування земельною ділянку в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 15).

Рішенням восьмого демократичного скликання п"ятої сесії Городенківської міської ради №344-5/2021 від 25.03.2021 "Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства "Кадуб" в с. Лука Городенківської територіальної громади" вирішено надати директору ФГ "Кадуб" ОСОБА_1 дозвіл на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне користування земельною ділянкою площею 20,5574 га, кадастровий номер 2621682000:04:001:0466 в с. Лука Городенківської територіальної громади для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном до 31.10.2021. Встановити плату за користування земельною ділянку в розмірі 10 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 21).

30.03.2021 між Городенківською міською радою (власник земельної ділянки) та ТОВ "Кадуб" (користувач земельної ділянки) укладено договори №1 та №2 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї (а.с. 16-18, 22-24).

Відповідно до п. 1 договорів, користувач, що фактично користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за адресою:

- с. Уніж Городенківського району Івано-Франківської області, площею 12,4535 га, кадастровий номер 2621682000:08:002:0147 (за період від січня 2021 року до жовтня 2021 року), добровільно зобов'язується щомісячно до 10 числа поточного місяця сплачувати кошти у вигляді збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на них, в сумі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 474 088 грн 78 коп. Підстави для відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї;

- с. Лука Городенківського району Івано-Франківської області, площею 20,5574 га, кадастровий номер 2621682000:04:001:0466 (за період від січня 2021 року до жовтня 2021 року), добровільно зобов'язується щомісячно до 10 числа поточного місяця сплачувати кошти у вигляді збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на них, в сумі 10% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 349 263 грн 26 коп. Підстави для відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї.

Пунктом 3 договорів передбачено, що згідно з розрахунком заборгованості на дату укладення договору за фактичне використання земельної ділянки з січня 2021 року по жовтень 2021 року складає:

- 47 408 грн 88 коп. Термін погашення заборгованості з дати укладення договору, по 7901 грн 48 коп. щомісячно;

- 34 926 грн 33 коп. Термін погашення заборгованості з дати укладення договору, по 5821 грн 05 коп. щомісячно.

Плата вноситься у такі строки щомісячно до 10 числа поточного місяця (п. 4 договорів).

Згідно з п. 8 договорів, щомісячна сума збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельними ділянками без правовстановлюючих документів на них за цим договором нараховується на підставі довідки про грошову оцінку та розрахунки суми збитків місцевого бюджету від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою.

Пунктом 9 договорів передбачено, що договір діє з дати його укладення (підписання) до дати отримання правовстановлюючих документів та реєстрації речових прав на вищевказані земельні ділянки.

Передавання вищезазначених земельних ділянок на підставі укладених між сторонами 30.03.2021 договорів здійснено на підставі актів приймання-передачі земельних ділянок від 30.03.2021 (а.с. 19, 25).

Листом №1335 від 18.05.2021 Городенківська міська рада у відповідь на лист №53-99вих-21 від 26.03.2021 повідомила Коломийську окружну прокуратуру про те, що земельні ділянки (сільськогосподарського призначення) площею 20.5574 га кадастровий номер 2621682000:04:001:0466 в с. Лука та площею 12,4535 га кадастровий номер 262168200:08:002:0147 в с. Уніж використовуються ТОВ "Кадуб" на підставі договорів про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї (договір №1 та договір №2). Земельні торги по вищевказаних земельних ділянках не проводилися та не заплановані (а.с. 27-29).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна станом на 01.06.2021 право комунальної власності за Городенківською міською радою на земельну ділянку з кадастровим номером 262168200:08:002:0147 площею 12,4535 га зареєстровано 13.05.2021, а на земельну ділянку з кадастровим номером 2621682000:04:001:0466 площею 20,5574 га - 05.05.2021 (а.с. 29-30, 31-32).

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

За змістом частини 3 статті 4 ГПК України, до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Так, відповідно до частин 3-5 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Поряд з цим, відповідно до частини 1, абзацу 1 частини 3 та абзацу 1 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Аналіз положень частин 3-5 статті 53 ГПК України у взаємозв'язку зі змістом частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави вважати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, що згідно ст.14 Конституції України перебуває під особливою охороною держави.

Земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об'єктом права власності Українського народу (ст.13 Конституції України), а органи місцевого самоврядування здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями комунальної власності.

Суд з'ясував, що у справі, що розглядається, наявні виключні підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді в якості позивача, оскільки Городенківська міська рада, яка є органом уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є стороною оспорюваних договорів та відповідно відповідачем у справі.

Таким чином подання позову прокурором в інтересах держави у даній справі є обґрунтованим.

Спірні правовідносини між сторонами регулюються Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

У відповідності до ч.ч.1, 4 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень приймають нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до ЗК України, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Оскаржуючи договори №1 та №2 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї від 30.03.2021, укладені між Городенківською міською радою та ФГ "Кадуб", прокурор стверджує, що вказані договори є удаваними, якими сторони фактично приховали укладення договору про оренду землі, так як користування земельною ділянкою можливе виключно на підставі такого договору.

Частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, а відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Частиною 2 ст. 235 ЦК України визначено, що якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

За удаваним правочином (ст. 235 ЦК України) сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. На відміну від фіктивного правочину, за удаваним правочином права та обов'язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину. Встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховати інший правочин, суд на підставі ст. 235 ЦК України має визнати, що сторонами вчинено саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, що регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.

При оцінці дійсних домовленостей сторін при укладенні оскаржуваних договорів №1 та №2, суд не вважає, що сторони домовились про укладення договорів про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, оскільки за своїм змістом умови оскаржуваних договорів, відповідають договору оренди землі.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до ч.1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

З огляду на вищевикладене, законодавець встановив єдиний правовстановлюючий документ, яким врегульовано відносини щодо оренди землі.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги умови оскаржуваних договорів №1 та №2, суд прийшов до висновку, що по своїй правовій природі договори про відшкодування збитків містять ознаки договору оренди; у всіх розділах договорів присутній акцент на передачу земельних ділянок шляхом укладення договору оренди; сторони - орендар та орендодавець, платіж - орендна плата, земля - предмет оренди, що дає підстави ідентифікувати оскаржувані договори саме як договори оренди землі.

Отже, при встановленні відповідності оспорюваних договорів вимогам ст. 203 ЦК України, суд застосовує законодавство, що регулює оренду землі та порядок укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст. 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено загальні вимоги додержання яких є необхідним для чинності правочину: 1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. 2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. 3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. 4.Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. 5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. 6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно з ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені чатинами 1-3,5,6 ст. 203 цього Кодексу.

Зокрема, ч.2 ст. 215 Цивільного кодексу України визначено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно приписів статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Як встановлено судом, оскаржувані договори №1 та №2 про відшкодування збитків від 30.03.2021 у встановленому порядку не зареєстровано, державні реєстраційні номери не присвоєно.

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Статтею 127 Земельного кодексу України встановлено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частинами 2 та 3 ст. 134 Земельного Кодексу України визначено випадки, за якими земельні ділянки або право на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), і при цьому передача в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не підпадає.

Тобто, надання спірних земельних ділянок в оренду не належить до випадків, передбачених частинами 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, а тому необхідною умовою для передачі в оренду в такому випадку є проведення земельних торгів, за результатами яких органом місцевого самоврядування приймається відповідне рішення.

Згідно приписів статті 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Таким чином, наведені вище обставини та правові норми є підставою для визнання недійсними зазначених договорів згідно ч.1 ст.215 ЦК України.

Отже, договори №1 та №2 про відшкодування збитків Городенківської міської ради від недотримання коштів за фактичне землекористування від 30.03.2021 належить визнати недійсним.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що рішення Городенківської міської ради №343-5/2021 та №344-05/2021 від 25.03.2021 прийняті з порушенням вимог статей 124, 127, 134, 135 Земельного кодексу України без проведення земельних торгів, що призвело до незаконного набуття права користування ФГ "Кадуб" земельними ділянками загальною площею 33,0109 га не на конкурентних засадах.

Згідно з приписами частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Пунктом 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Способи захисту порушених прав встановлено статтею 20 Господарського кодексу України та статтею 16 ЦК України, до яких відноситься, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. При цьому для вирішення питання щодо наявності правових підстав для визнання незаконним та скасування відповідного рішення органу державної влади суду необхідно встановити невідповідність такого рішення вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав ці акти. Обов'язковою умовою визнання цих актів недійсними є порушення у зв'язку з їх прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

За наведених обставин та правових норм, рішення Городенківської міської ради №343-5/2021 та №344-05/2021 від 25.03.2021 прийняті всупереч норм законодавства України і підлягають визнанню незаконним та скасуванню.

Внаслідок недійсності договорів №1 та №2 про відшкодування збитків від 30.03.2021 у землекористувача за вказаними угодами - ФГ "Кадуб" відсутні в подальшому правові підстави для користування земельними ділянками переданими за вказаними угодами, а відтак, відповідно до ст.152 Земельного кодексу України, відповідач зобов'язаний їх звільнити.

Отже, позовна вимога про зобов"язання ФГ "Кадуб" повернути земельні ділянки з кадастровими номерами 2621682000:08:002:0147 площею 12,4535 га та 2621682000:04:001:0466 площею 20,5574 га у комунальну власність Городенківської міської ради належить до задоволення.

Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними і допустимими доказами ті обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог до відповідачів; відповідачами не надано доказів у спростування позовних вимог, відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України суд покладає судовий збір на відповідачів.

Керуючись ст.ст.73, 74, 76-80, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Городенківської міської ради №343-5/2021 від 25.03.2021 «Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства «Кадуб» в особі ОСОБА_1 в селі Уніж Городенківської територіальної громади»;

Визнати незаконним та скасувати рішення Городенківської міської ради №344-05/2021 від 25.03.2021 «Про надання дозволу на укладення договору по відшкодуванню втрат за фактичне використання земельною ділянкою фермерського господарства «Кадуб» в особі ОСОБА_1 в селі Лука Городенківської територіальної громади»;

Визнати недійсним договір №1 від 30.03.2021 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї, укладеного між Городенківською міською радою та фермерським господарством «Кадуб»;

Визнати недійсним договір №2 від 30.03.2021 про відшкодування збитків, заподіяних місцевому бюджету несплатою коштів за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на неї, укладеного між Городенківською міською радою та фермерським господарством «Кадуб»;

Зобов"язати фермерське господарство «Кадуб» (с. Сновидів, Чортківський р-н, Тернопільська обл., 48455, код ЄДРПОУ 31877963) повернути одержані за актами приймання-передачі від 30.03.2021 земельні ділянки з кадастровими номерами 2621682000:08:002:0147 площею 12,4535 га та 2621682000:04:001:0466 площею 20,5574 га у комунальну власність Городенківської міської ради.

Стягнути з Городенківської міської ради (вул. Т. Шевченка, буд.77, м. Городенка, Коломийський р-н, Івано-Франківська обл., 78103, код ЄДРПОУ 04054292) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000, код 03530483) 6 810 (шість тисяч вісімсот десять) гривень 00 коп. судового збору.

Стягнути з Фермерського господарства "Кадуб" (с. Сновидів, Чортківський р-н, Тернопільська обл., 48455, код ЄДРПОУ 31877963) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000, код 03530483) 6 810 (шість тисяч вісімсот десять) гривень 00 коп. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції в порядку розділу 4 ГПК України.

Повне рішення складено 02.11.2021

Суддя О.В. Рочняк