номер провадження справи 18/134/21
25.10.2021 справа № 908/2141/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, розглянувши матеріали справи № 908/2141/21
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Мрія” (69098, м. Запоріжжя, вул. Полякова, буд. 13-В)
до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)
про стягнення 15847,92 грн.
Без повідомлення (участі) представників учасників справи
Заявлено позовні вимоги про стягнення 15847,92 грн. боргу з оплати послуг з управління багатоквартирними будинками.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2021 справу № 908/2141/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-100 від 06.09.2017 позивач надає послуги з управління будинком співвласникам багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . При цьому вказує, що відповідачем, як співвласником багатоквартирного будинку, належним чином не виконано зобов'язання щодо своєчасної оплати наданих послуг за період з липня 2018 року по червень 2021 року, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 15847,92 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на статті 319, 322 Цивільного кодексу України, Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках”, ст.ст. 10, 16, 18, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування”, ст. ст. 1, 5 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 27.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/2141/21; присвоєно справі номер провадження 18/134/21; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання; встановлено відповідачу строк для надання суду обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 20.08.2021. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив на позов, а також доказів направлення відповіді на відзив відповідачу - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов.
Позивач отримав копію ухвали суду від 27.07.2021 про відкриття провадження у справі 03.08.2021, відповідач - 02.08.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Від відповідача 17.08.2021 (конверт датований 16.08.2021) надійшов відзив на позов, в якому він проти заявлених вимог заперечив, заявлені вимоги вважає безпідставними. Вказує, що згідно з нормами чинного законодавства споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично ними користувалися. Позивачем на підтвердження наданих відповідачу послуг надано довідку про витрати з управління багатоквартирним будинком за період з 01.11.2017 по 31.03.2021 по будинку АДРЕСА_1 , з переліком складових послуг з управління та утримання будинком, проте, зазначений переляк у договорі № К-100 від 31.03.2017 відсутній, а акт звірки взаємних розрахунків за період з листопада по березень 2021 року містить підпис лише позивача. За доводами відповідача, позивачем не надано жодних доказів фактичного надання відповідачу послуг (рахунки, акти, документи первинного бухгалтерського обліку тощо), які б свідчили про виконання позивачем зобов'язань за договором та наявність у відповідача заборгованості саме на заявлену до стягнення суму. Також відповідач відзначив, що частина нежитлового приміщення № 21 першого поверху (літ. А-4) площею 66,10 кв. м. у складі кімнат №№ 1-7 в будинку АДРЕСА_1 на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 487/10 від 31.01.2020 передано у користування ТОВ «МАХАН» (в подальшому змінено на ТОВ «СТАКР ЮА»). Крім того, з 27.04.2001 по 12.11.2018 частина нежитлового приміщення №21 першого поверху (літ. А-4) площею 66,10 кв. м. у складі кімнат №№ 1-7 в будинку АДРЕСА_1 на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 83 від 27.04.2001 перебувала у користуванні ПАТ «Державний ощадний банк України». Відносно заявлених позивачем 6000,00 грн. витрат на оплату правової допомоги відповідач вказав на їх недоведеність, оскільки з наданого позивачем акта виконаних робіт від 31.03.2021 неможливо встановити, які саме послуги надавались адвокатом. Просить в позові відмовити.
Позивач відповіді на відзив не надав. Наданими відповідачем до відзиву на позов фіскальним чеком, поштовою накладною та описом вкладення підтверджується направлення відзиву на позов на адресу позивача 16.08.2021. Отже, у позивача було достатньо часу для висловлення своїх заперечень, в разі їх наявності.
Щодо строку розгляду справи по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Провадження у даній справі відкрито 27.07.2021. Отже, суд мав розпочати розгляд справи по суті після 27.08.2021 та закінчити 27.09.2021.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".
Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, зважаючи на знаходження судді-доповідача у справі Левкут В.В. у щорічній відпустці по 13.09.2021 та у відрядженні по 18.09.2021, з огляду на значну завантаженість судді, суд ухвалив розпочати розгляд справи по суті та прийняти рішення у справі 25.10.2021 за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, без повідомлення (участі) у судовому засіданні представників позивача та відповідача.
При цьому суд зауважує, що з огляду на конкретні обставини справи, справа розглянута судом у розумний строк, який є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, правильного вирішення справи по суті та застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, суд
Відповідно до п. 1 рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 “Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя” призначено управителем будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №1 до цього рішення, за об'єктом конкурсу (група будинків) №1 товариство з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія”.
В пункті 5 вказаного рішення зазначено, що Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради спільно з Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради підготувати проект договору з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя, що має бути укладений від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноваженою особою виконавчого комітету Запорізької міської ради, строком на один рік, з обов'язком управителя розпочати надання послуг з управління багатоквартирними будинками з 01 листопада 2017 року.
Також зазначеним рішенням (п. 6) уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу.
У відповідності до п. 7 рішення Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради зобов'язано забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя (ТОВ “Керуюча компанія “Мрія”), з яким укладено договір, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської влади та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема, на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них, відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги.
Співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради Бородай О.М., який уповноважений на укладення цього договору рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 №520, згідно із Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, надалі іменовані - “Замовник”, з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю “Керуюча компанія “Мрія”, в особі генерального директора, надалі - “Управитель”, з іншої сторони, 06.09.2017 укладений договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-100 (далі - Договір).
За умовами п. 1 Договору Управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
Пунктом 5 Договору встановлено, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на житлово-комунальні послуги для житлових та нежитлових приміщень на 1 поверсі: 6,66 гривень на місяць за 1 квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у об'єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі співвласників, у тому числі: 1) за утримання та інші складові послуги - 6,06 грн/м.кв; 2) винагорода управителеві - 0,61 грн/м.кв. Для житлових та нежитлових приміщень на 2 та вище поверхах: 6,66 грн. на місяць за 1 квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у об'єкті, яке перебуває у власності або користуванні кожного зі співвласників, у тому числі: 1) за утримання та інші складові послуги - 6,06 грн/м.кв.; 2) винагорода Управителеві - 0,61 грн/м.кв.
Відповідно до п. 18 цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.2018.
Пунктом 23 Договору, сторони визначили, що правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства.
У разі припинення дії цього договору об'єкт передається замовникові із складенням акта прийняття-передачі (п. 24 Договору).
Відповідно до ст. 3-1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, який чинний з 01.05.2019, договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
За доводами позивача, оскільки частина нежитлового приміщення № 21 (частка 53/100 нежитлового приміщення І поверху літ. А-4 площею 130,4 кв. м., що становить 66,10 кв. м.) належить до об'єктів права комунальної власності, що належить територіальній громаді міста Запоріжжя, відповідач є співвласником багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Наявність заборгованості за Договором за період з 01.11.2017 по 31.03.2021 з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком, стало підставою для звернення позивача до суду з позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами регулюються Законом України “Про житлово-комунальні послуги” від 09.11.2017 № 2189-VIII, предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. (ч. 1 ст. 2 Закону).
Як зазначено в п. 31 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, який чинний з 01.05.2019, договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Відповідно до п. 2, 11-14 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону виконавець комунальної послуги - це суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) для відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку. Послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору. Споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач. Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Частиною 1 ст. 6 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Виходячи з наведених вище норм права слідує, що житлово-комунальні послуги, які включають в себе, зокрема, послуги з утримання багатоквартирним будинком повинні відбуватися та надаватися виключно на підставі договору, укладеного між управителем (або виконавцем цих послуг) та споживачем.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем (споживачем) зобов'язань, а саме не внесення оплати за надані послуги ТОВ “Керуюча компанія “Мрія” з утримання, обслуговування будинку і прибудинкової території за адресою АДРЕСА_1 на підставі Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №К-100 від 06.09.2017. Позивач зазначив, що виходячи з площі приміщення, що є власністю Запорізької міської ради (66,10 кв. м.) щомісячна вартість послуг Управителя, яка підлягає до сплати, складає 440,22 грн., проте, відповідачем не здійснено оплату за надані послуги за період з 01.11.2017 по 31.03.2021. Також позивач зазначив, що заборгованість Запорізької міської ради (з урахуванням позовної давності) за період липень 2018 року - червень 2021 року складає 15847,95 грн.
Згідно із частинами 3, 4 статті 11 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: перелік послуг; вимоги до якості послуг; права і обов'язки сторін; відповідальність сторін за порушення договору; ціна послуги; порядок оплати послуги; порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання. (ч. 3 ст. 12 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”).
Зазначений договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Статтею 901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Пункт 1 частини 1 статті 20 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву кореспондує визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із наведеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 06.03.2018 у справі №910/15085/16).
Виходячи з загальних норм цивільного права, обов'язок відповідача сплачувати на підставі закону вартість послуг з утримання і обслуговування будинку і прибудинкової території має узгоджуватись з самим фактом їх надання.
Відповідно до п. 12 ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
За приписами ст. 12 зазначеного Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2.1) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком. Зобов'язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов'язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
На вимогу споживача надається інформація про фактичні витрати управителя відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Позивачем на підтвердження наданих відповідачу послуг до матеріалів справи надано Довідку про витрати за послуги з управління багатоквартирним будинком, згідно з якою витрати позивача з управління будинком АДРЕСА_1 за період з 01.11.2017 по 31.03.2021 складають 7150877,48 грн.
Інших доказів надання позивачем, як управителем багатоквартирного будинку житлово-комунальних послуг з управління та утримання багатоквартирного будинку, за вказаною адресою суду не надано.
У відповідача, як співвласника багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , міг виникнути обов'язок зі сплати послуг по утриманню будинку, однак лише за фактично отримані житлово-комунальні послуги.
Проте, жодних доказів фактичного надання позивачем послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 (рахунки, акти тощо) позивачем не надано.
До матеріалів справи позивачем надано лише копію направленої на адресу відповідача претензії № 29/04 від 29.04.2021, до якої додавались: рахунок на оплату, акт звірки станом на 31.03.2021 та довідка про витрати Управителя станом на 31.03.2021. При цьому, у наданому рахунку № 468 від 09.04.2021 розрахунок витрат наведений виходячи з площі 130,4 кв. м. Тобто, відповідачу виставлявся рахунок на оплату на всю площу нежитлового приміщення №21 першого поверху (літ. А-4) по АДРЕСА_1 , що є неправомірним.
Також слід відзначити, що позивач у довідці надає перелік витрат за надані послуги станом на 31.03.2021, а з відповідача просить стягнути витрати за надані послуги за період з липня 2018 року по червень 2021 року.
Крім того, як свідчать матеріали справи, частина спірного нежитлового приміщення №21 першого поверху (літ. А-4) площею 66,10 кв. м. у складі кімнат №№ 1-7 в будинку АДРЕСА_1 , стягнення вартості наданих послуг за яким є предметом заявлених позивачем вимог, з 27.04.2001 по 12.11.2018 на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 83 від 27.04.2001 перебувала у користуванні ПАТ «Державний ощадний банк України».
На підставі договору оренди нежитлового приміщення № 487/10 від 31.01.2020 частину спірного нежитлового приміщення № 21 першого поверху (літ. А-4) площею 66,10 кв. м. у складі кімнат №№ 1-7 в будинку АДРЕСА_1 передано у користування ТОВ «МАХАН». Додатковою угодою від 08.04.2021 до договору оренди, у зв'язку з створенням ТОВ «СТАРК ЮА» шляхом виділу з ТОВ «МАХАН», замінено сторону Орендаря у договорі оренди від 31.01,2020 на ТОВ «СТАРК ЮА».
Таким чином, оскільки спірне приміщення по листопад 2018 року знаходилось у користуванні ПАТ «Державний ощадний банк України», а з січня 2020 року знаходиться у користуванні ТОВ «МАХАН» (з 08.04.2021 замінено на ТОВ «СТАРК ЮА»), які безпосередньо користувались частиною нерухомого майна та отримували послуги з управління/утримання будинку, обов'язок сплати за спожиті послуги покладається саме на цих осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено фактичного надання відповідачу послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , тому в задоволенні заявлених позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Позивачем не доведено наявності обставин, які можуть бути підставою для визнання наявними між сторонами господарських відносин та наявності у відповідача заборгованості за надані за договором послуги, а тому вимоги позивача про стягнення їх вартості є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
З урахуванням викладених і досліджених обставин у їх сукупності, судом відхиляються аргументи позивача та відмовляється у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 46, 74, 76-80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 01.11.2021.
Суддя В.В. Левкут