Рішення від 02.11.2021 по справі 463/12176/21

Справа №463/12176/21

Провадження №2-а/463/260/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року м. Львів

Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Яворського С.Й.

з участю секретаря судових засідань Козак О.В.

представника позивача Арендач М.В.

відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перекладача Білути А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: м. Львів, вул. Личаківська, 74) до громадянки Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) (місцезнаходження: ПТТ (з м.д.н.п. Мостиська) 7 прикордонного загону, вул. Я. Мудрого 113, м. Мостиська, 81000) про затримання з метою ідентифікації, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, просить затримати громадянку Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що громадянка Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині» Яворівського району, Львівської області, пред'явила на паспортний контроль паспорт громадянина Французької Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 03.10.2016 року на ім'я ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході проведення поглибленої перевірки паспортного документу встановлено, що паспортний документ містить недостовірні відомості про особу та не належить пред'явнику, чим вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща,внаслідок чого о 13 год. 55 хв. 31.10.2021 року була затримана прикордонним нарядом «Старший зміни прикордонних нарядів у пункту пропуску» від відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " 7 прикордонного Карпатського загону. 01.11.2021 року про затримання громадянки Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 проінформовано Почесне консульство Сирійської Арабської Республіки в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України. У зв'язку з відсутністю у відповідача документів, що посвідчують особу та на підставі яких вона може вибути з території України, позивач в порядку п.1 ч.1 ст.289 КАС України звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом, який просить задоволити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, передбачених в позові.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила та пояснила, що у зв'язку з наявністю у неї коштів має змогу сплатити заставу у відповідному розмірі, встановленому судом. У зв'язку із цим просила застосувати до неї такий захід, передбачений ст.289 КПК України, як зобов'язання іноземця внести заставу. Крім того, додала, що на території України проживає уже три роки, а саме в м. Одеса. Оригінали документів, що посвідчують її особу знаходяться у Швеції, де вона до приїзду в Україну проживала.

З'ясувавши обставини справи, заслухавши думку учасників справи, оглянувши матеріали справи ухвалюючи рішення відповідно до вимог ст.ст.246,289 КАС України, суд вважає, що позов слід задоволити виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач громадянка Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині» Яворівського району, Львівської області, пред'явила на паспортний контроль паспорт громадянина Французької Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданий 03.10.2016 року на ім'я ОСОБА_5 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході проведення поглибленої перевірки паспортного документу встановлено, що паспортний документ містить недостовірні відомості про особу та не належить пред'явнику, чим вчинила спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, внаслідок чого о 13 год. 55 хв. 31.10.2021 року була затримана прикордонним нарядом «Старший зміни прикордонних нарядів у пункту пропуску» від відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " 7 прикордонного Карпатського загону.

На підставі протоколу про адміністративне затримання від 31 жовтня 2021 року відповідача поміщено у ПТТ (з м.д.н.п. Мостиська) 7 прикордонного загону, вул. Я. Мудрого 113, м. Мостиська, 81000.

01.11.2021 року про затримання громадянки Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 проінформовано Почесне консульство Сирійської Арабської Республіки в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України.

02.11.2021 року Мостиським районним судом Львівської області відповідача було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

У відповідності до ч.3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Пунктом 7 ч.1 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 вказаного Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та пояснень представника позивача, даних в судовому засіданні, судом встановлено, що у відповідача відсутні документи (оригінали), що посвідчують її особу та на підставі яких вона може вибути з території України.

Крім того, представлені позивачем документи свідчать про те, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Європейські країни, не завдавши шкоди національним інтересам України. Проте вибрав найбільш легкий та незаконний спосіб перетину кордону без належних на це документів.

Відповідно до п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1110, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення за межі України; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих ДМС, її територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Згідно п. 5 вказаного Типового положення іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців з дня фактичного затримання особи.

Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування не може перевищувати шести місяців з дня фактичного затримання особи. У разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк чи прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, такий строк може бути продовжений, але не більш як на дванадцять місяців.

Згідно з п.12 р. ІІ Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 лютого 2016 року №141, іноземці та особи без громадянства утримуються в ПТПІ протягом строку, необхідного для виконання постанови адміністративного суду: про примусове видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, але не більш як 12 місяців.

Частиною 1 ст. 289 КАС України передбачено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Зважаючи на вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та підставність заявленого позову, а відтак такий задовольняє в повному обсязі.

Поряд з цим суд вважає за необхідне зазначити наступне. Приймаючи рішення про необхідність затримання громадянки Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації, та відповідно відмовляючи в задоволенні заявленого останньою в судовому засіданні клопотанні про застосування до неї такого заходу, передбаченого ст.289 КПК України, як зобов'язання іноземця внести заставу, суд виходив з наступного. Заявлене відповідачем у судовому засіданні клопотання суд вважає на даний час передчасним, оскільки згідно матеріалів справи та пояснень учасників справи, даних в судовому засіданні, судом встановлено, що відповідач двічі свідомо порушила законодавство України: незаконно в'їхавши на територію України по підробленому документі та здійснивши 31.10.2021 року спробу незаконного перетину кордону України з Республікою Польщею, за що притягнута до адміністративної відповідальності судом. Про свідоме та умисне порушення відповідачем законодавства України свідчить той факт, що, як пояснила в судовому засіданні сама відповідачка, оригінали документів, що посвідчують її особу знаходяться у Швеції, де раніше проживала, тобто двічі незаконно перетинаючи кордон України знала, що перетинає такий без належних документів, що посвідчують її особу. Поряд з цим, проживаючи на території України понад три роки, з незрозумілих суду підстав відповідач не вчиняла жодних дій щодо відновлення своїх документів: не зверталась ні до дипломатичних представництва своєї країни походження в Україні, ні до дипломатичних представництв Швеції в Україні. Сам факт наявності у відповідача грошових коштів для сплати застави, на думку суду, з урахуванням аналізу положень ст.289 КАС України не є достатнім для застосування до відповідача такого заходу як зобов'язання іноземця внести заставу. Вказаний захід за наявності в особи коштів може бути застосований в комплексі з іншими обставинами, які б давали суду можливість застосувати до відповідача менш жорсткий захід, аніж затримання. А тому в задоволенні такого клопотання суд відмовляє у зв'язку з відсутністю таких обставин.

Керуючись ст. ст. 6,9,72-77,289,295,297 КАС України, ст.1,3,9Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

ухвалив:

Позов 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: м. Львів, вул. Личаківська, 74) до громадянки Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) (місцезнаходження: ПТТ (з м.д.н.п. Мостиська) 7 прикордонного загону, вул. Я. Мудрого 113, м. Мостиська, 81000) про затримання з метою ідентифікації - задоволити.

Затримати громадянку Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації.

Строк дії рішення в частині затримання іноземця становить шість місяців починаючи з дня фактичного затримання 13.55 год. 31 жовтня 2021 року до 13.55 год. 30 квітня 2022 року.

Роз'яснити позивачу, що у відповідності до положень ч.11 ст.289 КАС України, за наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Рішення суду у відповідності до ч.16 ст.289 КАС України може бути оскаржене в апеляційному порядку в 10-денний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та проголошено 02 листопада 2021 року.

Суддя: С.Й. Яворський