Справа № 201/8116/21
Провадження №2-а/201/113/2021
29 жовтня 2021 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Батманова В.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням ДМР про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія РАП №271201161 від 20.08.2020, серія РАП №273307292 від 15.09.2020, серія РАП №273803000 від 17.09.2020, серія РАП №275283708 від 12.10.2020, серія РАП №275435711 від 12.10.2020, серія РАП №275636755 від 15.10.2020, серія РАП №281157052 від 10.12.2020, серія РАП №290247068 від 17.03.2021, серія РАП №291644018 від 01.04.2021, серія РАП №293299389 від 14.04.2021,
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська 11 серпня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням ДМР про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія РАП №271201161 від 20.08.2020, серія РАП №273307292 від 15.09.2020, серія РАП №273803000 від 17.09.2020, серія РАП №275283708 від 12.10.2020, серія РАП №275435711 від 12.10.2020, серія РАП №275636755 від 15.10.2020, серія РАП №281157052 від 10.12.2020, серія РАП №290247068 від 17.03.2021, серія РАП №291644018 від 01.04.2021, серія РАП №293299389 від 14.04.2021.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.08.2021 суддею визначено суддю Батманову В.В., яка ухвалою від 12.08.2021 прийняла позов до свого провадження та призначила справу до розгляду в спрощеному провадженні.
В обґрунтування позову позивач по тексту позову зазначав, що 20.08.2020, 15.09.2020, 17.09.2020, 12.10.2020, 15.10.2020, 10.12.2020, 17.03.2021, 01.04.2021, 14.04.2021 інспектором винесено постанови, згідно із якими позивач, 08.07.2020, 31.07.2020, 03.08.2020, 26.08.2020, 27.08.2020, 28.08.2020, 24.11.2020, 15.02.2021, 23.02.2021 та 11.03.2021 здійснив зупинку транспортним засобом «BMW X5» в районі будинку, що знаходиться за адресою м. Дніпро, вул. Старокозацька, 66, чим порушив п. 3.34 розділу 33 Правил дорожнього руху, затверджені постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001. Спірними постановами позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. за ч. 1 ст. 122 КУпАП. Позивач не погоджується з даною постановою, вважає, що вона винесена із порушенням вимог ст. 254, 268 КУпАП. Тому просить позов задовольнити.
Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням було направлено копію позовної заяви та копію ухвали про відкриття провадження по справі.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, 07.10.2021 подав суду відзив на позовну заяву, у якому посилався на правомірність винесеної постанови, дослідження всіх обставин справи, ведення фіксації правопорушення. У зв'язку з чим, просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач скористався своїм правом надання відповіді на відзив, яку подав до суду 18.10.2021 та в якій заперечував проти доводів відповідача з підстав вказаних у позові.
Категорія адміністративного позову ОСОБА_1 підпадає під правила розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до п. 20, ч.1 ст. 4, ч. 2 ст. 12, ст. 257, 286 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається зі спірних постанов, 08.07.2020, 31.07.2020, 03.08.2020, 26.08.2020, 27.08.2020, 28.08.2020, 24.11.2020, 15.02.2021, 23.02.2021 та 11.03.2021, позивач, здійснив зупинку транспортним засобом «BMW X5» в районі будинку, що знаходиться за адресою м. Дніпро, вул. Старокозацька, 66, чим порушив п. 3.34 розділу 33 Правил дорожнього руху, затверджені постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001. Спірними постановами позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. за ч. 1 ст. 122 КУпАП. Позивач не був згоден з даною постановою, вважаючи, що вона винесена із порушенням вимог ст. 254, 268 КУпАП.
Дійсно п. 3.34 розділу 33 Правил дорожнього руху, затверджені постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001р. забороняються зупинка і стоянка транспортних засобів, крім таксі, що здійснює посадку або висадку пасажирів (розвантаження чи завантаження вантажу).
Втім, критично ставлюсь до того, що постанова є безспірним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення, оскільки на підтвердження порушення позивачем п. 3.34 розділу 33 ПДР України, а відповідно, й наявності у позивача складу адміністративного правопорушення, інспектором не надано жодних належних та достатніх доказів.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та постанови про адміністративне правопорушення, відповідачем при винесені постанови не було наведено доказів, на яких ґрунтується висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, не надано доказів і суду під час розгляду даної справи.
Дійсно згідно відповіді ДПП УПП в Дніпропетровській області по вул. Старокозацькій у м. Дніпрі встановлено дорожні знаки 3.34 «Зупинку заборонено» зокрема біля буд. № 62, з правого боку вулиці, за напрямком руху зі сторони вул. Андрія Фабра в бік вул. Шмідта.
Проте, як встановлено у рішенні від 17.06.2021 у справі 201/2388/2021 та вбачається з наданого позивачем відеозапису він рухаючись по вул. Старокозацькій у м. Дніпрі зі сторони вул. Шмідта в бік вул. Андрія Фабра та повертаючи до прилеглої території будинку № 66 по вул. Старокозацькій у м. Дніпрі позбавлений можливості побачити зону дії знаку та відповідно сам знак 3.34 «Зупинку заборонено», враховуючи також, що на вказаній ділянці відсутня дорожня розмітка, передбачена п. 10.5.30 ДСТУ разом із знаком 3.34 «Зупинку заборонено», а відтак поворот ліворуч не заборонений.
При цьому, окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї. В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
За таких обставин, вважаю, що постановою не підтверджується факт порушення позивачем п. 3.34 розділу 33 Правил дорожнього руху.
В силу ст.ст. 245, 280 КУпАП посадова особа, уповноважена розглядати адміністративну справу при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
В частині 1 статті 14-2 КУпАП вказано, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів. Відповідно до вимог процесуального закону, докази мають бути належними та допустимими. Допустимими є ті докази, які зібрані у відповідності до закону, компетентними органами та в установленому порядку, а належними - якщо вони підтверджують факт даного адміністративного проступку.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283,284 КУпАП. В ній, зокрема необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
За вимогами ст. 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Винесення постанови, тим саме притягнення до відповідальності на підставі двох суперечливих доказах (протокол та пояснення особи), є необ'єктивним розглядом справи та відтак незаконним.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В матеріалах адміністративної справи містяться суперечливі докази - самі постанови і пояснення ОСОБА_1 . З постанови не вбачається, чому інспектор віддав перевагу власним переконанням та не прийняв до уваги пояснення правопорушника.
В своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п. 1 ст. 32 Конвенції), неодноразово наголошував, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів: (п. 45 рішення ЄСПЛ у справі «Бочаров проти України» від 17.06.2011р; п. 75 рішення ЄСПЛ у справі «Огороднік проти України» від 05.05.2015 р; п. 52 рішення ЄСПЛ у справі «Єрохіна проти України» від 15.02.2013 р.).
Відтак, вважаю за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія РАП №271201161 від 20.08.2020, серія РАП №273307292 від 15.09.2020, серія РАП №273803000 від 17.09.2020, серія РАП №275283708 від 12.10.2020, серія РАП №275435711 від 12.10.2020, серія РАП №275636755 від 15.10.2020, серія РАП №281157052 від 10.12.2020, серія РАП №290247068 від 17.03.2021, серія РАП №291644018 від 01.04.2021, серія РАП №293299389 від 14.04.2021.
Приймаючи до уваги поважність причин пропуску позивачем строку на подачу адміністративної позовної заяви, про що зазначено в позовній заяві, вважаю за можливе поновити ОСОБА_1 строк на подачу даної адміністративної позовної заяви.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, Постановою Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», Законом України від 08.07.2011 "Про судовий збір", ст.ст. 247, 258, 288, 289 КУпАП, ст.ст. 72, 77, 139, 241-256, 257, 263, 268 КАС України, суддя,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія РАП №271201161 від 20.08.2020, серія РАП №273307292 від 15.09.2020, серія РАП №273803000 від 17.09.2020, серія РАП №275283708 від 12.10.2020, серія РАП №275435711 від 12.10.2020, серія РАП №275636755 від 15.10.2020, серія РАП №281157052 від 10.12.2020, серія РАП №290247068 від 17.03.2021, серія РАП №291644018 від 01.04.2021, серія РАП №293299389 від 14.04.2021 - задовольнити.
Постанови серії РАП №271201161 від 20.08.2020, серія РАП №273307292 від 15.09.2020, серія РАП №273803000 від 17.09.2020, серія РАП №275283708 від 12.10.2020, серія РАП №275435711 від 12.10.2020, серія РАП №275636755 від 15.10.2020, серія РАП №281157052 від 10.12.2020, серія РАП №290247068 від 17.03.2021, серія РАП №291644018 від 01.04.2021, серія РАП №293299389 від 14.04.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП - скасувати.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
Стягнути з Інспекції з питань контролю за паркуванням ДМР на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 4 540 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: В.В. Батманова