Справа № 632/2115/21
провадження № 3/632/601/21
03 листопада 2021 року місто Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого Васяновича Г.М., за участю секретаря судового засідання Боровок Т.П., прокурора Старишка В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Малинівський Ржаксинського району Тамбовської області Російської Федерації, громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , пенсіонерки, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалася, -
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє повноваження депутата Олексіївської сільської ради Первомайського району Харківської області 7-го скликання, і відповідно до абзацу 15 частини1 статті 1, підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, на якого поширюється дія цього Закону, а також, згідно із приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, «перед звільненням», за період з 01 січня по 30 листопада 2020 року, а саме - 12 серпня 2021 року.
Також ОСОБА_1 , будучі особою, яка припинила повноваження депутата Олексіївської сільської ради Первомайського району Харківської області 7-го скликання, і відповідно до абзацу 15 частини1 статті 1, підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, на якого поширюється дія цього Закону, а також, згідно із приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, «після звільнення», а саме - 02 липня 2021 року.
ОСОБА_1 визнала себе винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за наведених вище обставин і пояснила, що дійсно була депутатом Олексіївської сільської ради Первомайського району Харківської області 7-го скликання,ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» і була зобов'язана подати зазначені вище декларації шляхом заповнення відповідних форм на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за 2020 рік, а також декларацію перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, однак своєчасно цього не зробила.
Прокурор вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена наданими суду доказами.
Заслухавши прокурора та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши надані матеріали, суд доходить наступного.
Відповідно до рішення І сесії VII скликання Олексіївської сільської ради Первомайського району Харківської області № 1 від 18 липня 2019 року на чергових місцевих виборах ОСОБА_1 обрано депутатом зазначеної ради.
Згідно із вимогами абзацу 1 частини 1 статті 8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» повноваження сільської, селищної ради та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до сільської, селищної об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади рішення про підсумки додаткових виборів та визнання повноважень не менше половини депутатів від територіальної громади, що приєдналася, обраних на виборах до сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади.
Як вбачається з додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 725-р Олексіївська сільська рада Первомайського району Харківської області увійшла до складу Олексіївської сільської ради Лозівського району Харківської області.
Рішенням Олексіївської сільської ради Лозівського району Харківської області «Про початок повноважень депутатів Олексіївської сільської ради VIII скликання» № 1 від 30 листопада 2020 року, визнано повноваження депутатів VIII скликання цієї ради, серед яких ОСОБА_1 відсутня.
Таким чином, 30 листопада 2020 року припинено повноваження ОСОБА_1 як депутата Олексіївської сільської ради Первомайського району Харківської області.
Пунктом 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, в тому числі є депутати місцевих рад.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно із частинами 2 та 3 наведеної статті, особи, зазначені у пункті 1, п.п. «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім цього, вказані особи зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З Роз'яснень, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 11 серпня 2016 року щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, вбачається, що декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.
Декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції наявні 5 декларацій ОСОБА_1 , в тому числі «перед звільненням» - дата подання 12 серпня 2021 року о 14 годині 04 хв., та «після звільнення» із датою подання 02 липня 2021 року о 16 годині 24 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучі депутатом сільської ради, повноваження якого були припинені достроково - 30 листопада 2020 року, повинна була подати дві декларації - не пізніше 20 грудня 2020 року, при припиненні діяльності, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та припинивши діяльність, до 01 квітня 2021 року, однак всупереч наведеному подала зазначені декларації 12 серпня 2021 року та 02 липня 2021 року, відповідно.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за цією нормою настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи наведене суд доходить висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: порушення вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При вирішенні питання про адміністративне стягнення враховуються характер вчинених правопорушень, ступінь вини ОСОБА_1 , дані про її особу, щире каяття, те, що вона вперше притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відтак, стягнення повинно бути накладене в межах санкції цієї статті.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 гривні.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області.
Постанова дійсна для пред'явлення до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя:Г. М. Васянович