Справа № 161/18394/21
Провадження № 3/161/5686/21
01 листопада 2021 року суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Кирилюк В.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно протоколу не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Луцького міськрайонного суду з Луцького РУП ГУНП у Волинській області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст.184 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення, а не протоколи про адміністративні правопорушення, в яких лише зазначається фактичні обставини справи, що підлягають перевірці на підставі зібраних документів.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що матеріали даної справи слід повернути на доопрацювання, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 184 КУпАП, однак в матеріалах справи відсутні дані про притягнення останньої до відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП. Не містить відомостей про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності ЄДРСР та АСДС Луцького міськрайонного суду Волинської області. Крім того, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не містять характеризуючих даних щодо особи.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків, або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Ці ж самі дії вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення утворюють склад правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Враховуючи те, що суддя позбавлений можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та винести законне і обґрунтоване рішення, приходжу до висновку, що дані матеріали слід повернути Луцькому РУП ГУНП у Волинській області для доопрацювання.
В ході доопрацювання необхідно усунути вищезазначені недоліки, а також виконати інші дії в яких виникне необхідність та додати до протоколу про адміністративне правопорушення необхідні докази для ствердження вини правопорушника. При доопрацюванні адміністративних матеріалів необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 256, 278 п.2 КУпАП України, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП повернути Луцькому РУП ГУНП у Волинській області - для доопрацювання.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Кирилюк В.Ф.