Справа № 560/8191/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
02 листопада 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сторчака В. Ю. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сади Дністра" до Головного управління ДПС в Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сади Дністра» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області (Відповідач-1), Державної податкової служби України (Відповідач-2), у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій № 1984146/37347542 від 30.09.2020 року, рішення Державної податкової служби України №56307/37347542/2 від 15.10.2020 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Сади Дністра» № 3 від 08.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної № 3 від 08 серпня 2020 року, для реєстрації якої позивач надав усі необхідні документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції, передбаченої договором поставки від 06 серпня 2020 року № 19-20/О, укладеним ним із товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Українська Борошномельна Компанія». Зазначав, що контролюючий орган у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 08 серпня 2020 року не вказав, які саме копії документів необхідно подати для реєстрації податкової накладної. Просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій № 1984146/37347542 від 30.09.2020 року та рішення Державної податкової служби України №56307/37347542/2 від 15.10.2020 року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Відповідач-2 подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Зазначає, що позивач, порушивши вимоги пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, не надав повного пакету документів, що підтверджують правомірності виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів / послуг під час складення податкової накладної № 3 від 08 серпня 2020 року. Вважає, що рішення Державної податкової служби України від 15 жовтня 2020 року № 56307/37347542/2 прийнято з дотриманням вимог Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року. У задоволені позовних вимог просить відмовити.
Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін виходячи з такого.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сади Дністра» - юридична особа, зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08 листопада 2010 року, основний вид економічної діяльності - 01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників.
06 серпня 2020 року позивач та Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Українська Борошномельна Компанія» уклали договір поставки № 19-20/О.
Відповідно до пункту 1.1. договору поставки № 19-20/О продавець зобов'язується поставити та передати у власність, а покупець прийняти та оплатити ячмінь фуражний урожаю 2020 року власного виробництва на умовах, передбачених даним договором. Кількість товару, згідно пункту 1.2. договору, складає 100 метричних тонн + / - 10 %, ціна за 1 метричну тонну становить 5200,00 грн. з ПДВ. За умовами пункту 2.6. договору поставки продавець передає товар покупцеві на протязі двох днів з моменту отримання коштів. Відповідно до пункту 3.1. договору поставки покупець здійснює оплату товару шляхом попередньої оплати у розмірі 80 % від вартості обсягу відвантаженого товару, решта 20 % на протязі трьох днів з дня реєстрації продавцем податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних та надання наступних документів: 3.1.1 оригінал договору поставки з підписом та печаткою постачальника, 3.1.2 оригінал видаткової накладної на товар, 3.1.3 копії податкової накладної та копії квитанції № 1 про реєстрацію електронної податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, виписаної у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
На виконання умов договору поставки № 19-20/О від 06 серпня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія», згідно платіжного доручення № 381 від 07 серпня 2020 року, оплатило послуги позивача за договором поставки від 06 серпня 2020 року № 19-20/О шляхом попередньої оплати у розмірі 208 000 грн.
08 серпня 2020 року позивач доставив 40,5 тонн ячменю; загальна вартість послуг щодо поставки товару складає 210 600,32 грн, у тому числі ПДВ - 35 100,05 грн. Факт поставки товару підтверджують: товарно-транспортна накладна № 037475 від 08.08.2020 року, товарно-транспортна накладна № 112331 від 08.08.2020 року, накладна № 3 від 08.08.2020 року, акт звірки взаєморозрахунків.
За фактом поставки товару позивач склав податкову накладну від 08 серпня 2020 року № 3 та надіслав її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію від 27 серпня 2020 року про зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 08 серпня 2020 року, зазначивши, що коди УКТЗЕД / ДКПП товару / послуг 1003 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
У зазначеній квитанції відповідач-2 вказав, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
28 вересня 2020 року позивач надіслав відповідачу пояснення та копії документів на підтвердження інформації, що міститься у податковій накладній № 3 від 08 серпня 2020 року, реєстрацію якої зупинено.
Рішенням від 30 вересня 2020 року № 1984146/37347542 відповідач відмовив позивачу у реєстрації податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року. Підставою для відмови слугувало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У розділі рішення «Додаткова інформація» відповідач зазначив: платник не надав достатній пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року в ЄРПН; відповідно до наданого платіжного доручення № 381 від 07.08.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія» перерахувало кошти на суму 208 000 грн, проте податкова накладна № 3 від 08.08.2020 року складена на суму 210 600,32 грн, чим порушено вимоги пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України; платник не надав звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур (ф. № 37-сг), документальне підтвердження транспортування товару до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія».
Позивач подав скаргу щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.09.2020 року № 1984146/37347542.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15 жовтня 2020 року скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою залишення скарги без задоволення стало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
Вважаючи рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій № 1984146/37347542 від 30.09.2020 року, рішення Державної податкової служби України № 56307/37347542/2 від 15.10.2020 року протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції не встановив обставин, які б унеможливлювали реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 08.08.2020 року.
Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з положеннями абзаців "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:м
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Згідно з положеннями пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та / або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пунктів 12, 13 та 14 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у п. 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та / або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
За правилами пункту 7 Порядку № 1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та / або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
У квитанції від 27.08.2020 року про зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року відповідач запропонував надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної у вказаній податковій накладній.
На виконання вимог контролюючого органу позивач надіслав пояснення та копії документів щодо виконання умов договору поставки № 19-20/О від 06.08.2020 року.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок № 520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п. 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та / або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та / або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та / або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Підставою для прийняття рішення від 30.09.2020 року № 1984146/37347542 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року слугувало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. У розділі рішення «Додаткова інформація» відповідач зазначив: платник не надав достатній пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року в ЄРПН; відповідно до наданого платіжного доручення № 381 від 07.08.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія» перераховано кошти на суму 208 000грн, проте податкова накладна № 3 від 08.08.2020 року складена на суму 210 600,32 грн., чим порушено вимоги пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України; платник не надав звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур (ф. № 37-сг), документальне підтвердження транспортування товару до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія».
Так, з матеріалів справи встановлено, що на підтвердження здійснення господарської операції, передбаченої договором поставки № 19-20/О від 06.08.2020 року, позивач надіслав пояснення та копії документів, а саме: договір поставки № 19-20/О від 06.08.2020 року, додаткову угоду № 1 від 08.08.2020 року до договору поставки № 19-20/0 від 06.08.2020 року, рахунок-фактуру № 3 від 06.08.2020 року, платіжне доручення № 381 від 07.08.2020 року, накладну № 3 від 08.08.2020 року, довіреність № 58 від 07.08.2020 року, акт звірки взаєморозрахунків за договором поставки № 19-20/0 від 06.08.2020 року, зведену відомість по рахунку 361 за серпень 2020 року, банківські виписки з 01.01.2020 по 23.09.2020 року, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року форми 4-СГ, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року форми 4-СГ, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01 грудня 2019 року форми 29-СГ, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП від 30.03.2018 року, форма № 20-ОПП від 20.08.2020 року, договір позички № 02/20 від 01.07.2020 року, договір оренди транспортного засобу № 1/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 3/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 4/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 01/20 від 01.04.2020 року, акт № 1 на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю на 30 липня 2020 року, акт № 1 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин під урожай 2020 року, акт № 1 про витрати насіння і садівного матеріалу за квітень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за червень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за травень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за квітень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за березень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за липень 2020 року, договір поставки № 1700/21 від 16.04.2020 року, видаткову накладну № 1920 від 17.04.2020 року, специфікацію № 1 до договору № 1700/21 від 16.04.2020 року, рахунок на оплату по замовленню № 1700 від 16.04.2020 року, товарно-транспортну накладну № 1920 від 17.04.2020 року, рахунок-фактуру № ВН000001 від 01.06.2020 року, договір поставки № ВН010620/01 від 01.06.2020 року, додаток № 1 від 01.06.2020 року до договору поставки № ВН010620/01 від 01.06.2020 року, видаткову накладну № ВН000005 від 02.06.2020 року, видаткову накладну № 137 від 18.02.2020 року, специфікацію № СП-1 до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, договір купівлі продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 86 від 06.02.2020 року, видаткову накладну № 266 від 25.03.2020 року, специфікацію № СП-2 від 25.03.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 263 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 466 від 05.05.2020 року, видаткову накладну № 271 від 26.03.2020 року, специфікацію № СП-3 від 26.03.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 271 від 26.03.2020 року, видаткову накладну № 480 від 12.05.2020 року, специфікацію № СП-5 від 08.05.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 456 від 08.05.2020 року, договір поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, специфікацію № 2 від 07.04.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 63 від 26.03.2020 року, рахунок на оплату № 107 від 25.03.2020 року, специфікацію № 1 від 25.03.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 105 від 09.04.2020 року, рахунок на оплату № 149 від 07.04.2020 року, специфікацію № 2 від 07.04.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, договір оптової поставки ПММ № 8/1/15 від 03.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ65 від 31.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ50 від 10.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ77 від 21.04.2020 року, видаткову накладну № НУШ 85 від 30.04.2020 року, видаткову накладну № НУШ 89 від 12.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ95 від 20.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ 107 від 10.06.2020 року, видаткову накладну № НУШ 105 від 29.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ119 від 30.06.2020 року, видаткову накладну № НУІІІ 115 від 22.06.2020 року, видаткову накладну № НУШ 136 від 31.07.2020 року, видаткову накладну № НУШ 128 від 20.07.2020 року, видаткову накладну № НУШ 123 10.07.2020 року.
З огляду на встановлені обставини апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що, надані позивачем документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року.
Водночас, колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача, як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року, на ненадання позивачем документального підтвердження транспортування товару до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія» не можуть слугувати
Так, згідно з положеннями розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за № 128/2568, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку.
Отже, товарно-транспортна накладна призначена для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, а не для підтвердження факту надання послуг з перевезення.
У відповідності до матеріалів справи встановлеон, що відповідно до наданого платіжного доручення № 381 від 07.08.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Українська Борошномельна Компанія» перерахувало кошти на суму 208 000 грн., однак податкова накладна № 3 від 08.08.2020 року складена на суму 210 600,32 грн.
Відповідно до пункту 192.1. статті 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг
Згідно із пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 року за № 137/28267, з урахуванням внесених до нього змін та доповнень (далі - Порядок № 1307), у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів / послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, включаючи і терміни такої реєстрації, аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
Реєстрація розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних може бути здійснена тільки після реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної. Розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований у зв'язку із сплином терміну, встановленого статтею 102 розділу ІІ Податкового кодексу України.
З огляду на зазначене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, рішення № 1984146/37347542 від 30.09.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 08.08.2020 року є неправомірним.
Згідно з пложеннями пункту 56.1. статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 56.23. статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом.
Механізм розгляду скарги щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку № 1165 скарга повинна містити дані про: найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, який подає скаргу; індивідуальний податковий номер платника податку; податковий номер або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта); номер та дату оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня; відомості про оскарження рішення комісії регіонального рівня в судовому порядку; вимоги платника податку, який подає скаргу.
Платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.
Як встановлено в ході розгляду справи позивач додав до скарги пояснення та копії документів, а саме: скаргу-прохання, договір поставки № 19-20/0 від 06.08.2020 року, додаткову угоду № 1 від 08.08.2020 року до договору поставки № 19-20/0 від 06.08.2020 року, рахунок фактуру № 3 від 06.08.2020 року, платіжне доручення № 381 від 07.08.2020 року, накладну № 3 від 08.08.2020 року, довіреність № 58 від 07.08.2020 року, акт звірки взаєморозрахунків за договором поставки № 19-20/0 від 06.08.2020 року, товарно-транспортну накладну № 037475 від 08 серпня 2020 року, товарно-транспортну накладну № 112331 від 08 серпня 2020 року, зведену відомість по рахунку 361 за серпень 2020 року, банківські виписки з 01.01.2020 по 23.09.2020 року, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року форми 4-СГ, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2019 року форми 4-СГ, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду на 01 грудня 2019 року форми 29-СГ, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форма № 20-ОПП від 30.03.2018, форму № 20-ОПГ1 від 20.08.2020 року, договір позички № 02/20 від 01.07.2020 року, договір оренди транспортного засобу № 1/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 3/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 4/18 від 02.01.2018 року, договір позички № 01/20 від 01.04.2020 року, акт № 1 на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю на 30 липня 2020 року, акт № 1 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин під урожай 2020 року, акт № 1 витрати насіння і садівного матеріалу за квітень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за червень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за травень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за квітень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за березень 2020 року, обліковий лист праці і виконаних робіт за липень 2020 року, договір поставки № 1700/21 від 16.04.2020 року, видаткову накладну № 1920 від 17.04.2020 року, специфікацію № 1 до договору № 1700/21 від 16.04.2020 року, рахунок на оплату по замовленню № 1700 від 16.04.2020 року, товарно-транспортну накладну № 1920 від 17.04.2020 року, рахунок-фактуру № ВН000001 від 01.06.2020 року, договір поставки № ВН010620/01 від 01.06.2020 року, додаток № 1 від 01.06.2020 року до Договору поставки № ВН010620/01 від 01.06.2020 року, видаткову накладну № ВН000005 від 02.06.2020 року, видаткову накладну № 137 від 18.02.2020 року, специфікацію № СП-1 до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, договір купівлі продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 86 від 06.02.2020 року, видаткову накладну № 266 від 25.03.2020 року, специфікацію № СП-2 від 25.03.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 263 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 466 від 05.05.2020 року, видаткову накладну № 271 від 26.03.2020 року, специфікацію № СП-3 від 26.03.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 271 від 26.03.2020 року, видаткову накладну№ 480 від 12.05.2020 року, специфікацію № СП-5 від 08.05.2020 року до договору купівлі-продажу № 47 від 06.02.2020 року, рахунок на оплату № 456 від 08.05.2020 року, договір поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, специфікацію № 2 від 07.04.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 63 від 26.03.2020 року, рахунок на оплату № 107 від 25.03.2020 року, специфікацію № 1 від 25.03.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, видаткову накладну № 105 від 09.04.2020 року, рахунок на оплату № 149 від 07.04.2020 року, специфікацію № 2 від 07.04.2020 року до договору поставки № 25/03/20-01 від 25.03.2020 року, договір оптової поставки ПММ № 8/1/15 від 03.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ65 від 31.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ 50 від 10.03.2020 року, видаткову накладну № НУШ 77 від 21.04.2020 року, видаткову накладну № НУШ 85 від 30.04.2020 року, видаткову накладну № НУШ 89 від 12.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ 95 від 20.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ 107 від 10.06.2020 року, видаткову накладну № НУШ 105 від 29.05.2020 року, видаткову накладну № НУШ 119 від 30.06.2020 року, видаткову накладну № НУШ 115 від 22.06.2020 року, видаткову накладну № НУШ 136 від 31.07.2020 року, видаткову накладну № НУШ 128 від 20.07.2020 року, видаткову накладну № НУШ 123 10.07.2020 року.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1165 за результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.
Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішенням №56307/37347542/2 від 15.10.2020 року залишила скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси.
Таким чином апеляційний суд вважає обгрунтованими доводи суду першої інстанції, що подані позивачем документи є достатніми для прийняття рішення про задоволення скарги та скасовування рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з пунктами 19 і 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та / або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та / або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 року №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.
Враховуючи зазначені положення законодавства та встановлені в справі обставини колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що належним захистом порушеного права позивача буде зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 08.08.2020 року.
Згідно з положеннями ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сторчак В. Ю. Граб Л.С.