01 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/10228/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, виражене у формі листа від 30 липня 2021 року № 2500-0307-5/38963 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та повернення пенсійного матеріалу без виконання;?
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 25 червня 2021 року (наступний день після звільнення зі служби).
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у призначенні пільгової пенсії за вислугу років.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем до суду надано відзив, в якому зазначив, що рішення про відмову ґрунтується виключно на нормах законодавства, що регулюють спірне питання, тому Головне управління не вбачає законних підстав для задоволення позовних вимог та призначення позивачу пенсії за вислугу років.
У відповіді на відзив позивач просив задовольнити позовні вимоги повністю з підстав, викладених у позові.
Третя особа правом щодо подачі до суду пояснень не скористалася.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає вказати на таке.
Позивач проходив службу у Чернігівському міському відділі Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Чернігівській області. Наказом начальника Головного управління ДСНСУ в Чернігівській області (по особовому складу) від 15.06.2021 № 103 ОСОБА_1 звільнений зі служби цивільного захисту та виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 24 червня 2021 року. Відповідно до наказу вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 26 років 01 місяць 13 днів.
Окрім того, дані щодо трудового стажу позивача підтверджуються копією трудової книжки серії НОМЕР_1 , довідками та поданням про призначення пенсії, які додані позивачем до матеріалів справи, де встановлено, що вислуга років на день звільнення позивача складає 26 років 01 місяць 13 днів.
Головне управління ДСНС України у Чернігівській області 12 липня 2021 року направило на адресу відповідача подання про призначення пенсії № 70 01-3326/70 07, до якого була додана заява позивача від 09 липня 2021 року про призначення пенсії та інші документи, які відображені у пункті 3 подання про призначення пенсії.
Листом від 30 липня 2021 року за № 2500-0307-5/38963 відповідач повернув пенсійний матеріал щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на адресу ГУ ДСНС України в Чернігівській області без виконання на тій підставі, що у наданому пенсійному матеріалі відсутній розрахунок вислуги років, а також те, що час навчання позивача у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 21 серпня 1994 року по 21 червня 1997 року не зараховується до вислуги років, а відтак, у позивача відсутня вислуга років, необхідна для призначення пенсії за вислугу років.
Відмову відповідача у призначенні пенсії за вислугу років позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам законодавства України, а відтак, порушує права та законні інтереси на призначення пенсії за вислугу років, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
Так, за змістом ч. 1 ст. 2 зазначеного Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно абз. 8 п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних роки і більше; до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Отже, законом чітко визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних роки і більше.
Водночас, статтею 171 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного імперативного обов'язку, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 затверджено «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (надалі - Порядок № 393).
Згідно з п.1 Порядку № 393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу Органів внутрішніх Справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в Органах Внутрішніх Справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.
Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 26 років 01 місяць 13 днів, на підставі ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, як звільненого зі служби в період після 01 жовтня 2020 року.
Зміст викладених вище правових норм, зокрема, п. 1 Порядку № 393, свідчать про те, що вказаний нормативно-правовий акт, який визначає обчислення вислуги років на пільгових умовах, підлягає застосуванню саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Перелік документів необхідний для призначення пенсії за вислугу років визначений пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1. У коментованому пункті розрахунок вислуги років не передбачений.
Абзацом 5 пункту 7 Порядку № 3-1 передбачено подання документу про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону № 2262-12).
Відповідно до п. «б» статті 12 Закону № 2262-12 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Однак, пункт «б» статті 12 Закону № 2262-12 на позивача не поширюється, адже у ньому йде мова про змішаний стаж. Застосуванню підлягає пункт «а» статті 12 Закону № 2262-12, оскільки станом на червень 2021 року вислуга років позивача становить 26 років 01 місяць 13 днів.
Таким чином, доводи відповідача про відсутність у пенсійному матеріалі позивача розрахунку вислуги років не знаходять свого підтвердження.
Відповідач у листі від 30.07.2021 вказав, що час навчання ОСОБА_1 у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою не зараховується до вислуги років, посилаючись при цьому на пункт 2 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей», відокремивши час навчання у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою від військової служби та обчисливши окремо військову службу та час навчання в ліцеї, тобто вислуга років є меншою за необхідну для призначення пенсії за вислугу років, а саме меншою ніж 25 років.
Однак, такі дії відповідача є протиправними, оскільки право на зарахування до загального строку військової служби часу навчання у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 21.08.1994 по 21.06.1996 було встановлено постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 24.09.2007 у справі № 2-а-490/20007.
Постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 24.09.2007 Чернігівський міський об'єднаний військовий комісаріат зобов'язано зарахувати до вислуги років позивача строк навчання у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 21 серпня 1994 року по 21 червня 1997 року і зробити про це записи у військово-облікові документи - військовий квиток, облікову картку та видати позивачу відповідну довідку з приводу зарахування зазначеного строку навчання до вислуги років.
Ухвалою Деснянського районного суду міста Чернігова від 13.12.2007 у справі № 2-а-490/2007 було роз'яснено постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 24.09.2007. Зокрема, суд роз'яснив, що загальний строк військової служби та вислуга років, виходячи зі змісту судового рішення, є тотожними поняттями, а довідка про зарахування строку навчання у військовому ліцеї до вислуги років є підтвердженням служби в Збройних Силах України.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
На виконання постанови Деснянського районного суду міста Чернігова від 24.09.2007 у справі № 2-а-490/2007 Чернігівський міський об'єднаний військовий комісаріат вніс відомості про період навчання позивача у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 21.08.1994 по 21.06.1997 у розділ VII «Службові відмітки» військового квитка серії НОМЕР_2 та видав довідку від 01 квітня 2008 року № 1/484 про зарахування до вислуги років строку навчання у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою з 21 серпня 1994 року по 21 червня 1997 року.
12 травня 2008 року наказом ГУ МНС України в Чернігівській області (по особовому складу) № 136 о/с час навчання позивача у Чернігівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою тривалістю 02 роки 10 місяців 00 днів було зараховано до вислуги років.
Таким чином, на час звільнення з військової служби - 24.06.2021 вислуга років ОСОБА_1 становила 26 років 01 місяць 13 днів, що підтверджується наказом начальника ГУ ДСНС України в Чернігівській області № 103 від 15.06.2021, поданням про призначення пенсії № 70 01-3326/70 07 від 12.07.2021 та послужним списком.
Щодо призначення пенсії необхідно вказати про те, що відповідно до пункту «б» ч. 1 ст. 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.
Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправної відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії за вислугу років та повернення пенсійного матеріалу без виконання, яка виражена у формі листа від 30.07.2021 № 2500-0307-5/38963; зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років з 25.06.2021 (наступний день після звільнення зі служби).
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та повернення пенсійного матеріалу без виконання, яка виражена у формі листа від 30.07.2021 № 2500-0307-5/38963.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 25.06.2021 (наступний день після звільнення зі служби).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул.П'ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005, код ЄДРПОУ: 21390940.
Повний текст рішення суду виготовлено 01 листопада 2021 року.
Суддя О.В. Заяць