Рішення від 01.11.2021 по справі 620/10283/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/10283/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 09.08.2021 та здійснити виплату призначеної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що дії відповідачів щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років є протиправними, оскільки в зоні посиленого радіоекологічного контролю проживав та працював в періоди з 26.04.1986 по 10.08.1988 та з 09.11.1990 по теперішній час, а тому станом на 01.01.1993 проживав та працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю 4 роки 5 місяців 6 днів, що дає підстави для призначення пенсії згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивачем не підтверджено факт постійного проживання позивача у зоні посиленого радіологічного контролю. Вказує, що позивача в період з 26.04.1986 по 27.06.1987 та з 01.08.1987 по 30.06.1988 навчався в м. Дніпропетровську, що свідчить про те, що він не проживав в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки станом на 01.01.1993 позивач працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю 2 роки 0 місяців 2 дні, що суперечить вимогам статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначає, що посилання позивача, що у спірні періоди він був зареєстрований у м. Семенівка та дуже часто приїздив додому, жодним чином документально не підтверджено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 має посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках категорії 4 серії НОМЕР_1 , виданого 15.03.1993 (а.с. 7).

09.08.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 31-37).

За принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 253450001948 від 16.08.2021, згідно якого до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Згідно наданим документам ОСОБА_1 , працював в м. Семенівка Чернігівської області на території зони посиленою радіоекологічного контролю з 09.11.1990 по теперішній час, але на 01.01.1993 це складає 02 роки 00 місяців 02 дні, що не дає права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку. Страхового стажу заявник має 39 років 04 місяці 29 днів. Працює. ОСОБА_1 набуде права для призначення пенсії згідно Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в 60 років (а.с. 38).

Листом від 17.08.2021 № 2500-0215-8/41235 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивачу було повідомлено про прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії (а.с. 39).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).

Пунктом 4 частини першої статті 11 Закону передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до статті 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік зменшується на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. * Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Відповідно до абзацу дев'ятого підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Згідно пункту 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Так, відповідно до наведених вище положень законодавства, підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є належність особи до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та факт проживання (роботи), а не реєстрації у зоні посиленого радіологічного контролю.

Так, згідно довідки виконавчого комітету Семенівської міської ради від 09.08.2021 № 11-07/2879 позивач постійно проживає з 26.04.1986 по 31.07.1986 та з 01.08.1986 по 10.08.1988, з 09.11.1990 по 15.03.1996, з 26.09.2016 по теперішній час в м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106, до 31.12.2014 відносилось до зони посиленого радіоекологічного контролю (а.с. 8).

Разом з тим, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с. 9-14) позивач з 13.11.1985 по 01.07.1987 працював на посаді медсестри в терапевтичному відділенні Міської клінічної лікарні № 2 в м .Дніпропетровськ (записи № 1, 2).

Згідно запису № 3 від 02.07.1987 трудової книжки та диплому серії НОМЕР_3 позивач з 1981 року по 27.06.1987 навчався в Дніпропетровському ордена Трудового Червоного Прапора медичному інституті (а.с. 15).

Згідно посвідчення № 462 з 01.08.1987 по 30.06.1988 позивач проходив підготовку в інтернатурі на базі м. Дніпропетровськ (а.с. 16).

З 01.10.1987 по 30.06.1988 позивач під час проходження інтернатури працював на посаді лікаря-терапевта в третій міській лікарні м. Дніпропетровськ (записи № 4, 5 трудової книжки позивача).

З 22.08.1988 по 26.10.1990 позивач працював дільничним лікарем терапевтом в міській лікарні № 5 м. Дніпропетровська (записи № 6 та 7 трудової книжки позивача).

З 09.11.1990 позивач працює в Семенівській районній лікарні (запис № 8).

Зі змісту вказаних записів трудової книжки, диплому та посвідчення випливає, що позивач за виключенням декількох місяців (липень 1987 року та з липня 1988 року по 21.08.1988) навчався та працював в м. Дніпропетровськ до 26.10.1990.

Таким чином, з моменту аварії на Чорнобильській АЕС та до 31.07.1986 позивач у зоні посиленого радіологічного контролю постійно не проживав та не працював, а тому не має права на початкову величину зниження пенсійного віку на 2 роки.

За таких обставин у спірних правовідносинах зниження пенсійного віку має відбуватись у загальному порядку - на 1 рік за 3 роки проживання.

Враховуючи викладене, зважаючи на віддаленість (більше 600 км) місця проживання позивача (м. Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області), вказаного в довідці виконавчого комітету Семенівської міської ради від 09.08.2021 № 11-07/2879, та місця навчання і роботи позивача в м. Дніпропетровськ (тепер м. Дніпро), суд вважає, що належними доказами, які містяться в матеріалах адміністративної справи, підтверджується період проживання позивача до 01.01.1993 на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (м. Семенівка), з 02.07.1987 по 31.07.1987, з 01.07.1988 по 10.08.1988, а з 09.11.1990 підтверджується період проживання та роботи на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що загалом становить 02 роки 04 місяці 03 дні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наданими позивачем та наявними в матеріалах справи доказами, не підтверджено проживання або відпрацювання ним 4-х років у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993, тобто, протягом періоду, визначеного статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що давало б право йому на зменшення пенсійного віку.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.01.2020 у справі № 572/245/17.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 09.08.2021 та здійснити виплату призначеної пенсії задоволенню не підлягають.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Генерала Батюка, 8, м. Славянськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.11.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна