Рішення від 02.11.2021 по справі 580/6659/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року справа № 580/6659/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.09.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру моєї пенсії з 88 % до 70 % сум грошового забезпечення та відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 88% сум грошового забезпечення визначених на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України № 40 від 18.03.2021 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04,2019 у розмірі 88% сум грошового забезпечення визначених на підставі довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України №40 від 18.03.2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, розмір якої з дати призначення обраховувався із розрахунку 88 % грошового забезпечення. Після перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019р., основний розмір пенсії був зменшений відповідачем з 88% грошового забезпечення до 70%. Позивач звертає увагу, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, відтак зміни внесені до ст. 13 Закону №2262-ХІІ стосуються лише осіб, яким пенсія призначається, а не перераховується вже призначена пенсія. З урахуванням зазначеного, вважає зазначені дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії протиправними.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

27.09.2021р., до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що матеріали пенсійної справи щодо позивача вже містять довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії встановленої форми згідно постанови №103, на підставі якої позивачу у 2018 році перераховано пенсію. Також зазначено, що підвищення грошового забезпечення із 2018 року для здійснення перерахунку пенсії не відбулось, а КМУ не ухвалював постанови про перерахунок пенсій особам, що отримують пенсію згідно Закону №2262-ХІІ, відтак підстави для повторного перерахунку пенсії позивача - відсутні. Крім того, зазначено, що довідка Черкаського інституту пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля не відповідає ні затвердженій формі, ні вимогам чинного законодавства. Також зазначено, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019р., однак звернувся із заявою про перерахунок пенсії лише у серпні 2021 року. Зазначено також про дискреційність повноважень відповідача з питань перерахунку пенсій.

04.10.2021р. до суду від позивача надішла відповідь на відзив, в якій вказано про безпідставність доводів у відзиві на позов з підстав зазначених у позові.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.08.2008р. позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р.

У рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 13.02.2019р. у справі №580/73/19 судом встановлено, що згідно протоколу за пенсійною справою 2304000919 (МНС) від 20.08.2008р. розмір пенсії позивача становить 88% грошового забезпечення виходячи із вислуги років - 31 рік.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.03.2021р. №580/5991/20, Черкаським інститутом пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України видано довідку від 18.03.2021р. №40 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, станом на 05.03.2019р.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 20.05.2021р. у справі №580/2286/21, (набрало законної сили - 23.06.2021р.) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України про розмір грошового забезпечення №40 від 18.03.2021, з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно протоколу перерахунку пенсії позивача від 25.06.2021р., відповідач, на виконання вказаного рішення суду згідно довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019р. у розмірі 70% від грошового забезпечення.

10.08.2021р. позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку розміру його пенсії згідно довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40 в розмірі 88% від грошового забезпечення.

За наслідками розгляду вказаної заяви, відповідач рішенням від 19.08.2021р. повідомив позивачу що проведено перерахунок його пенсії з 01.04.2019р. із грошового забезпечення згідно довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40. Вказано, що перерахунок здійснено на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду 20.05.2021р. у справі №580/2286/21 однак вказаним рішенням не встановлено зобов'язань перерахунку пенсії позивача у розмірі 88 % грошового забезпечення. Стаття 13 Закону №2262 в редакції, що діє на 1 квітня 2019 року, передбачає, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 із розрахунку 88% оновленого грошового забезпечення, зазначеного в довідці Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40 - немає, у зв'язку з чим, відмовлено у проведенні перерахунку розміру пенсії позивача із 01.04.2019р. у розмірі 88% грошового забезпечення, згідно довідки від 18.03.2021р. №40.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії при її перерахунку з 01.04.2019р., з 88% до 70% - протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті (у редакції чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому, Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналіз викладених норм свідчить, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Під час перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, що застосовується саме під час призначення пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, що обчислювалося під час її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Вказані висновки суду відповідають правовій позиції висловленої у постанові Верховного Суду від 19.06.2018р. у справі №583/2264/17 та у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019р. у зразковій справі №240/5401/18, що набрало законної сили за результатами апеляційного оскарження до Великої Палати Верховного Суду 16.10.2019р.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював висновок, згідно з яким Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи дії відповідача, у контексті спірних правовідносин, за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд доходить висновку, що відповідач, під час здійснення перерахунку розміру пенсії позивача з 01.04.2019р. з 70% його грошового забезпечення діяв не на підставі та не у спосіб, встановлений законами України, з огляду на що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення встановленого при призначенні пенсії відсоткового значення у розмірі 88% до 70% з 01.04.2019р. є протиправними.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що в даному випадку відмова у перерахунку пенсії, викладена в рішенні від 19.08.2021р. є протиправною.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог на підставі ст. 9 КАС України та визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.08.2021р. про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу з 01.04.2019 року пенсії у розмірі 88 % грошового забезпечення відповідно до довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40, відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ.

Стосовно посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду із даним позовом, оскільки позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019р., однак звернувся із заявою про перерахунок пенсії лише у серпні 2021 року, суд зазначає, що правові підстави звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019р. у розмірі 88% сум грошового забезпечення у позивача виникли після здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20.05.2021р. у справі №580/2286/21, у розмірі 70 % сум грошового забезпечення, який в свою чергу здійснений у червні 2021 року.

При цьому суд врахував, що згідно висновків Великої Палати Верховного Суду України від 24 червня 2020 року за результатами перегляду рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 03.09.2021р. У справі №460/1904/19 суд вважає необгрунтованим, оскільки її висновки сформовані за інших обставин справи та правового регулювання.

З урахуванням зазначеного, доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення із даним позовом, суд вважає необгрунтованим.

Згідно частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає обгрунтованими, в зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що позов належить задовольнити, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 02.09.2021р. №0.0.2252310399.1, наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення з 01.04.2019р. відсоткового значення розміру призначеної ОСОБА_1 , відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, пенсії під час її перерахунку з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 19.08.2021р., про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 88 % сум грошового забезпечення відповідно до довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок пенсії з 01.04.2019р., згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, із розрахунку відсоткового значення розміру пенсії 88 % суми грошового забезпечення відповідно до довідки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України від 18.03.2021р. №40 та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених з 01.04.2019р. сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО