Ухвала від 01.11.2021 по справі н/560/5248/20

Справа № н/560/5248/20

УХВАЛА

01 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Польовий О.Л., розглянувши заяву Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по адміністративній справі № 560/5248/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради подало до суду заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами по адміністративній справі №560/5248/20.

Статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені вимоги щодо форми та змісту заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 364 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами додається документ про сплату судового збору.

Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами до адміністративного суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Предметом цього позову була вимога немайнового характеру (про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії).

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий фізичною особою встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тому заявнику необхідно сплатити судовий збір за подання заяви про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами у розмірі 1261,20 грн (150% від 840,80 грн).

Однак, всупереч вимог Кодексу адміністративного судочинства України, заявник не надав документ про сплату судового збору.

Крім цього, заявник подав клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв'язку з відсутністю фінансування.

Згідно з частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.

В обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору заявник не надав достатніх доказів, які б підтверджували його скрутне матеріальне становище та неспроможність сплатити судовий збір в розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001, справа "Креуз проти Польщі", право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Особа, яка утримується за рахунок Державного бюджету України, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

Таким чином, обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету України та відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору суб'єктами владних повноважень, не є такими, що не залежать від волі особи, та дають право на відстрочення сплати судового збору.

Тому підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні. Заявник зобов'язаний додати до позовної заяви документ про сплату судового збору.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд в ухвалі від 03.01.2018 по справі К/9901/3312/17.

Відповідно до частини 3 статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.

За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами слід залишити без руху.

Недоліки заяви можуть бути усунуті шляхом подання доказів сплати судового збору в розмірі 1261,20 грн, або документів, які підтверджують звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Керуючись статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Заяву Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяО.Л. Польовий