про залишення позовної заяви без руху
02 листопада 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/6672/21
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Войтович І.І., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Приватного підприємства "Азов-2012" до Генічеського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов державного виконавця,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними та скасувати постанови державного виконавця від 21.09.2021 №66889553 про стягнення виконавчого збору в розмірі 24000,00 грн. та про стягнення витрат виконавчого провадження в розмірі 152,00 грн..
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Статтею 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд звертає увагу позивача на те, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Статтею 1 Закону Закон № 3674-VI встановлено, що судовий збір - це збір, який справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ст. 4 Закону Закон № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2021 року становить 2270,00 грн.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено розміри ставок судового збору. Зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) - відповідно не менше 2270,00 грн.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону №3674-VI).
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI).
Судом встановлено, що позивачем у даній справі не надано до позовної заяви квитанції про сплату судового збору, та в позові ПП "Азов-2012" просить суд відстрочити підприємству сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Позивач зазначає, що розмір судового збору, який він має сплатити з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI складає 2 х 2270,00 х 0,8 = 3632,00 грн., та у зв'язку з тим, що державним виконавцем постановою від 25.10.2021 № 66889553 накладено арешт на всі кошти позивача, дана обставина унеможливлює сплату судового збору.
Суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, процесуальне законодавство передбачає можливість відстрочити сплату судового збору позивачем, враховуючи майновий стан сторони, що відповідно потребує належного обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Позивач у своєму клопотанні зазначив про наявність арешту коштів боржника, що унеможливлює сплату судового збору.
Та, суд не вбачає дане клопотання та обґрунтування зазначеному в ньому таким, що надає суду підстави для застосування ст. 133 КАС України.
Суд зауважує, що за даною справою позивачем було подано заяву про забезпечення позову та сплачено відповідний судовий збір, що підтверджується квитанцією №36918 від 01.11.2021, а також ПП "Азов-2012" було подано до суду 01.11.2021 позов із заявою про забезпечення позову, провадження №540/6669/21 із вимогами, аналогічними у даній позовній заяві та сплачено судовий збір за забезпечення позову. Ухвалами суду від 02.11.2021 заяву про забезпечення позову та позовну заяву повернуто позивачу за його заявами.
Відповідно, у суду відсутні підстави вважати, що позивач не спроможний сплатити судовий збір за даною позовною заявою та враховує необґрунтованість клопотання про відстрочення сплати судового збору, відмовляє в його задоволенні та залишає позов без руху.
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечує позивач , розмір судового збору за подання даної позовної заяви до суду з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI становить 3632,00 грн.
Враховуючи вищезазначене та встановлене, відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків та застосовуючи положення ч. 2 зазначеної статті, суд зазначає, що недоліки позовної заяви повинні бути усунені у строк не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду квитанції про сплату судового збору у розмірі 3632,00 грн.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/6672/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.І. Войтович