Рішення від 02.11.2021 по справі 300/4638/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2021 р. справа № 300/4638/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан" ІФ до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказу від 15.06.2021 №1102-п та податкового повідомлення-рішення від 30.07.2021 №005179/0706, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" (надалі також - позивач, ТзОВ "Сапсан ІФ"), 27.08.2021 звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління ГУ ДПС в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправними та скасування наказу від 15.06.2021 №1102-п та податкового повідомлення-рішення від 30.07.2021 №005179/0706, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 101 000,00 грн.

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що 13.08.2021 позивачем отримано засобами поштового зв'язку податкове повідомлення-рішення від 30.07.2021 №005179/0706. Згідно вказаного ППР, воно винесено на підставі акту (довідки) 090335 фактичної перевірки реєстраційний №3565/09/15РРО/40312525 від 24.06.2021. Згідно розрахунку ППР до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі - 1000,00 грн. за порушення вимог пп.230.1.3 та - 100 000,00 грн. за порушення вимог пп. 230.1.2 Податкового кодексу України. Позивач вважає наказ від 15.06.2021 №1102-п про проведення фактичної перевірки та податкове повідомлення-рішення від 30.07.2021 №005179/0706 протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.09.2021 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.24-25).

Представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області направив відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що відповідно до наказу про проведення фактичної перевірки від 15.06.2021 року №1102-п посадовим особам відповідача доручено здійснити фактичну перевірку АЗС, що розташована за адресою вул. Блавацького, 6, м. Івано-Франківськ, та належить ТОВ "Сапсан" (40312525). У направленнях від 15.06.2021 року №1429 та №1430 пред'явлено службове посвідчення та направлення на проведення перевірки, вручено копію наказу від 15.06.2021 року №1102-п, дата, час - 15.06.21р., 16 год. 32 хв., що свідчить про те, що контролюючим органом дотримано вимоги ПКУ щодо умов допуску до проведення фактичної перевірки. За результатами фактичної перевірки виявлено порушення вимог чинного законодавства, зокрема: відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в період з 05.11.2020 року по 15.06.2021 року - 2 рівнемірів-лічильників рівня пального резервуарів на акцизному складі за №1009598 за адресою вул. Блавацького, 6, м. Івано-Франківськ, чим порушено вимоги п.230.1.2. ст. 230 ПКУ; несвоєчасне подання щоденної довідки, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизному складі №1009598 за 05.06.2021 року, чим порушено вимоги п.230.1.3. ст. 230 ПКУ. За розглядом матеріалів перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області до ТОВ "САПСАН ІФ" застосовані штрафні санкції на суму 101 000 грн., (50000 грн. х 2 - за відсутність реєстрації 2-х рівнемірів-лічильників - повторно; та 1000 - несвоєчасне подання довідки). (а.с. 29-31).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапсан" зареєстроване 02.03.2016 як юридична особа, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія якої містяться у матеріалах справи (а.с. 13).

З метою здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, реалізації підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, та відповідно до пп. 80.2.2, пп. 80.2.5, п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, начальником ГУ ДПС в Івано-Франківській області видано наказ №1102-п від 15.06.2021 "Про проведення фактичної перевірки", яким наказано заступнику начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, контролю за виробництвом та обігом пального, контролю за обігом марки акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Івано-Франківській області Губіну Євгену, головному державному ревізору інспектору відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 провести фактичну перевірку АЗС за адресою вул. Блавацького , 6, м. Івано-Франківськ ТзОВ "Сапсан ІФ" (код 40312525) з 15.06.2021 (а.с.16).

Посадовими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області на підставі направлень від 15.06.2021 №1429, №1430 проведена фактична перевірки АЗС за адресою вул. Блавацького , 6, м. Івано-Франківськ ТзОВ "Сапсан ІФ" (код 40312525).

Посадовими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області відібрано пояснення у працівника ТзОВ "Сапсан ІФ" ОСОБА_2. У даному поясненні працівник ТзОВ "Сапсан ІФ" зокрема зазначив, що 15.06.2021 продав 8л. дизпалива по ціні 25 грн. на загальну суму 200 грн. Фіскальний чек видав (а.с.34),

За результатами фактичної перевірки виявлено порушення вимог чинного законодавства, зокрема: відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в період з 05.11.2020 року по 15.06.2021 року - 2 рівнемірів-лічильників рівня пального резервуарів на акцизному складі за №1009598 за адресою вул. Блавацького, 6, м. Івано-Франківськ, чим порушено вимоги п.230.1.2. ст. 230 ПКУ; несвоєчасне подання щоденної довідки, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизному складі №1009598 за 05.06.2021 року, чим порушено вимоги п.230.1.3. ст. 230 ПКУ, які зафіксовані у акті (довідці) фактичної перевірки №090335 від 24.06.2021 (а.с.14-15).

На підставі акту (довідки) фактичної перевірки №090335 від 24.06.2021 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №005179/0706 від 30.07.2021, яким до ТОВ "Сапсан ІФ" застосовані штрафні санкції на суму 101 000 грн., (50000 грн. х 2 - за відсутність реєстрації 2-х рівнемірів-лічильників - повторно; та 1000 - несвоєчасне подання довідки) (а.с.17).

Не погоджуючись з наказом від 15.06.2021 №1102-п "Про проведення фактичної перевірки" та винесеним податковим повідомленням-рішенням №005179/0706 від 30.07.2021, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з п. 61.1 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п. 19-1.1.16 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

За приписами п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Вимогами п. 75.1 ст. 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.1 статті 80 ПК визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Пунктом 81.1 ст.81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Отже, для встановлення правомірності чи протиправності проведення спірної перевірки визначальними є обставини щодо пред'явлення, направлення або надіслання платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення, копії наказу та службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідно до наказу про проведення фактичної перевірки від 15.06.2021 року №1102-п посадовим особам відповідача доручено здійснити фактичну перевірку АЗС, що розташована за адресою вул. Блавацького, 6, м. Івано-Франківськ , та належить ТзОВ "Сапсан" (40312525) (а.с.16).

У направленнях від 15.06.2021 року №1429 та №1430 міститься запис: "Мені, ОСОБА_2 , пред'явлено службове посвідчення та направлення на проведення перевірки, вручено копію наказу від 15.06.2021 року №1102-п, дата, час - 15.06.21р., 16 год. 32 хв.", що свідчить про те, що контролюючим органом дотримано вимоги ПКУ щодо умов допуску до проведення фактичної перевірки (а.с.32-33).

За результатами фактичної перевірки посадовими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області виявлено порушення вимог чинного законодавства, зокрема:

- відсутня реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в період з 05.11.2020 року по 15.06.2021 року - 2 рівнемірів-лічильників рівня пального резервуарів на акцизному складі за №1009598 за адресою вул. Блавацького, 6, м. Івано-Франківськ, чим порушено вимоги п.230.1.2. ст. 230 ПКУ;

- несвоєчасне подання щоденної довідки, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального на акцизному складі №1009598 за 05.06.2021 року, чим порушено вимоги п.230.1.3. ст. 230 ПКУ.

За розглядом матеріалів перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області до ТзОВ "Сапсан" застосовані штрафні санкції на суму 101 000 грн., (50000 грн. х 2 - за відсутність реєстрації 2-х рівнемірів-лічильників - повторно; та 1000 - несвоєчасне подання довідки).

Щодо відсутності реєстрації рівнемірів в період з 05.11.2020 року по 15.06.2021 року, суд зазначає таке.

Як зазначено в акті (довідці) фактичної перевірки №090335 від 24.06.2021, згідно довідки від 01.04.2020 року, ТзОВ "Сапсан" внесено інформацію про встановлення Рівнемірів на резервуари на акцизному складі 1009598 з назвою Геркон при тому, що вказаний прилад фактично є Витратоміром на місці відпуску пального, тобто реєстрація рівнемірів відсутня.

Згідно Довідки від 31.03.2020 року, з такою самою назвою Геркон зареєстровано на цьому акцизному складі Витратоміри.

А згідно довідки від 16.06.2021 року (за 15.06.2021 року), внесено інформацію про встановлення Рівнемірів на резервуар з назвою УУС-01.

Таким чином, на АЗС по вул. Блавацького, 6, не були зареєстровані 2 рівнеміри в період з 05.11.2020 року по 15.06.2021 року.

Згідно акту фактичної перевірки від 04.11.2020 року за цією ж адресою також було виявлено відсутність (не обладнання) рівнемірів в кількості 2 штуки (а.с.14-15).

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу, інших газів, бутану, ізобутану за зазначеними в цьому підпункті кодами УКТЗЕД - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

У відповідності до п. 1281.1 статті 1281 ПКУ, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.

Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, -

тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.

Суд зазначає, що предметом дослідження у вказаній справі є правомірність рішень контролюючого органу, який повинен діяти виключно на підставі, у спосіб та порядку визначеному законом.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що наказ від 15.06.2021 №1102-п "Про проведення фактичної перевірки" та податкове повідомлення-рішення №005179/0706 від 30.07.2021 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 101 000,00 грн. прийняті Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області правомірно, а відтак не підлягають скасуванню, а заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сапсан ІФ" (код ЄДРПОУ 40312552, вул. В. Симоненка, буд. 33Б, кв. 40, м. Івано-Франківськ, Калуський район, Івано-Франківська область, 76018) до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) про визнання протиправними та скасування наказу від 15.06.2021 №1102-п та податкового повідомлення-рішення від 30.07.2021 №005179/0706, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Микитюк Р.В.