Ухвала від 29.10.2021 по справі 809/581/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"29" жовтня 2021 р. справа № 809/581/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Станішевської В.Р.,

представника Калуської міської ради - Шпитального Р.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву від 30.09.2021 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа для виконання та заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, яка полягає у ненаданні в повному обсязі публічної інформації на запит ОСОБА_1 від 22.03.2018. Зобов'язано Копанківську сільську раду Калуського району Івано-Франківської області повторно розглянути запит на публічну інформацію від 22.03.2018 та надати ОСОБА_1 копії документів, запитуваних у цьому запиті, в порядку, визначеному Законом України “Про публічну інформацію”. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1409,60 грн. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області повторно розглянути запит на публічну інформацію від 22.03.2018 та надати ОСОБА_1 копії документів, запитуваних у цьому запиті, в порядку, визначеному Законом України “Про публічну інформацію”.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018 вказане рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 залишено без змін.

У справі судом видано виконавчі листи, зокрема, 05.10.2018 видано виконавчий лист №809/581/18 щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1409,60 грн., із строком пред'явлення до виконання - 30.08.2021.

На поштову адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 від 30.09.2021 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа для виконання та заміну боржника у виконавчому листі, в якій просить: поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №809/581/18 на три місяці з моменту набрання законної сили ухвали суду про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання; замінити боржника у виконавчому листі №809/581/18 виданого 05.10.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом, а саме, замінити боржника по справі Копанківську сільську раду, на боржника - Калуську міську раду.

В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначає про поважність причин пропуску пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки 24.11.2020 розпочалась реорганізація Копанківської сільської ради шляхом приєднання її до Калуської міської ради, крім того, з 11.03.2020 на території України оголошено загальнодержавний карантин з протидії поширенню коронавірусної інфекції, що потягло ряд обставин, які ускладнили подання виконавчого листа до виконання, а саме: відсутність чи обмежена відсутність руху міського транспорту, обмежена робота установ, служб, їх робота в закритому режимі, заклики (виступи) представників державної влади (МОЗ), місцевого самоврядування до обмеженого пересування та мінімуму контактів. Також зазначає, що згідно рішення Калуської міської ради №15 від 24.11.2020 «Про початок реорганізації Копанківської сільської ради, шляхом приєднання до Калуської міської ради» Калуська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Копанківської сільської ради, на час подання заяви статус Копанківської сільської ради як юридичної особи припинено, а тому наявні підстави для заміни боржника його правонаступником.

У судове засідання заявник не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином. Представник Калуської міської ради в судовому засіданні стосовно задоволення заяви заперечив.

Розглянувши подану заяву від 30.09.2021, дослідивши в сукупності наявні у матеріалах справи письмові докази, суд зазначає наступне.

Згідно із частинами 1, 2 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення (ч.4 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження»).

У відповідності до вимог частини 6 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до статті 376 Кодексу адміністративного судочинства (надалі також - КАС України) стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Отже, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання це проміжок часу, протягом якого особа може звернути виконавчий лист до примусового виконання. Перебіг такого строку починається, зокрема, з наступного дня після набрання рішенням суду законної сили. Поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання можливе тільки з поважних причин.

При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Заявник зазначає, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання ним пропущено у зв'язку із реорганізацією Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області та оголошенням на території України карантину з 12.03.2020 до теперішнього часу.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 на усій території України карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», запроваджено адаптивний карантин на території України та дію карантину продовжено до 31.07.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено продовжити на всій території України дію карантину з 1 серпня до 31 серпня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 №760 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину з 1 серпня до 31 жовтня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2020 №956 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 грудня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" до 28.02.2021 встановлено карантин та запроваджено локдаун з 08.01.2021 по 24.01.2021 включно.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 квітня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 №405 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 30 червня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 №611 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 31 серпня 2021 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №855 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" установлено продовжити на всій території України дію карантину до 01 жовтня 2021 року.

Рішеннями Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, наведених в протоколах №37 від 15.10.2020, №40 від 30.10.2020, №41 від 06.11.2020, №7 від 23.02.2021, встановлено "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 в окремих населених пунктах Івано-Франківській області, в тому числі, з 19.10.2020 в місті Івано-Франківську, з 09.11.2020 - в м.Калуші, з 26.02.2021 - на території Івано-Франківської області. "Червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в Івано-Франківській області скасовано 10.04.2021 (протокол позачергового засідання Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №17 від 09.04.2021).

Отже, з червня 2020 року в Україні загалом та Івано-Франківській області зокрема було пом'якшено карантинні обмеження та запроваджено так званий "адаптивний карантин", під час якого діяли лише окремі обмеження в залежності від встановленого рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19, які загалом, на переконання суду, не могли перешкодити заявнику звернутися до органів виконавчої служби щодо примусового виконання виконавчого листа №809/581/18 від 05.10.2018.

При цьому, суд звертає увагу на факт безперебійної роботи підприємств поштового зв'язку, на можливість заявника скористатися засобами електронного зв'язку, що дозволяло заявнику безперешкодно звернути виконавчий лист до виконання. Також суд враховує, що обмеження руху громадського транспорту тривало незначний проміжок часу, органи державної виконавчої служби роботу не припиняли.

Посилаючись на введення в державі карантинних обмежень у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), ОСОБА_1 не надав суду жодного доказу на підтвердження обставин, пов'язаних із такими подіями, які мали місце у відношенні безпосередньо до нього та перешкоджали своєчасному зверненню до органів виконавчої служби для пред'явлення виконавчого листа від 05.10.2018 №809/581/18 до виконання. Саме ж лише покликання на існування певних обставин, не дає суду можливості вважати що обмеження, впроваджені у зв'язку з карантином, були об'єктивно непереборними обставинами щодо неможливості дотримання строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, а саме до 30.08.2021.

В контексті наведеного, суд вважає за необхідне звернути увагу, що згідно змісту рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №300/3271/20 від 03.12.2020 ОСОБА_1 30.09.2020, тобто під час дії карантинних обмежень, звертався до органу виконавчої служби із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа від 12.11.2019 в іншій справі - № 300/1999/19.

Також, не може вважатися поважною причиною для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання і реорганізація Копанківської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, оскільки у відповідності до рішення Калуської міської ради №15 «Про початок реорганізації Копанківської сільської ради шляхом приєднання до Калуської міської ради» процес реорганізації Копанківської сільської ради розпочався з 24.11.2020. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказана юридична особа припинена 08.02.2021, а виконавчий лист видано судом 05.10.2018 із строком пред'явлення 30.08.2021. Крім того, процес реорганізації Копанківської сільської ради не є перешкодою для звернення виконавчого документа до виконання.

Жодних доказів вчинення будь-яких дій з метою пред'явлення виконавчого листа №809/581/18 до виконання з 05.10.2018 по 30.08.2021 матеріали справи не містять.

Заявник тільки 19.08.2021 звертався до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі в адміністративній справі №809/581/18, яка ухвалою суду від 27.08.2021 повернута заявнику без розгляду з підстав недотримання процесуального законодавства та отримана ОСОБА_1 03.09.2021.

Заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа №809/581/18 від 05.10.2018 до виконання стягувачем подано до суду тільки 30.09.2021.

Жодних інших обставин та доказів на їх підтвердження про неможливість реалізації права на пред'явлення виконавчого документу до виконавчої служби у визначений трьохрічний строк заявником суду не надано.

З огляду на зазначене, наведені ОСОБА_1 в заяві про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа №809/581/18 від 05.10.2018 до виконання підстави пропуску такого строку є неповажними. Заявником не надано суду доказів поважності причин пропуску вказаного строку. Відтак, вимоги про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа №809/581/18 від 05.10.2018 до виконання з наведених ОСОБА_1 підстав задоволенню не підлягають.

Щодо вимог заяви в частині заміни боржника у виконавчому листі №809/581/18 від 05.10.2018 суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями частини 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Суд, за результатами розгляду заяви щодо заміни боржника у виконавчому листі №809/581/18 від 05.10.2018 не вбачає підстав для її задоволення, оскільки судом встановлено відсутність підстав для поновлення пропущеного строку для пред'явлення вказаного виконавчого листа до виконання.

Керуючись статтями 376, 379, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 30.09.2021 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа для виконання та заміну боржника у виконавчому листі №809/581/18 від 05.10.2018 - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.

Ухвала складена в повному обсязі 02.11.2021.