Рішення від 02.11.2021 по справі 140/6017/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/6017/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача сільськогосподарське підприємство у формі ТОВ "Деметра", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща” про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а пізніше, з урахуванням уточнених позовних вимог, до Луцької міської ради (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, кадастровий номер 0721885000:04:000:0829 за рахунок земель державної власності, що знаходиться в постійному користуванні Сільськогосподарського підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю “Деметра” (СГП ТзОВ “Деметра”) та розташована на території Луцької міської об'єднаної територіальної громади, біля с. Озерце;

- зобов'язання Луцької міської ради затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом безоплатної передачі у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, кадастровий номер 0721885000:04:000:0829 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходиться в постійному користуванні СГП ТзОВ “Деметра” та розташована на території Луцької міської об'єднаної територіальної громади, біля с. Озерце.

В обґрунтування позову позивач вказав, що у зв'язку з неотриманням у місячний термін відмови ГУ Держгеокадастру у Волинській області за заявою від 24.12.2020 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою бажаної для відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, він 12.02.2021 надіслав ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомлення про розроблення вищевказаного проекту. Волинською регіональною філією Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру” Турійського районного виробничого відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, що розташована за межами території Жидичинської об'єднаної територіальної громади (ОТГ).

Крім того, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надало висновок про розгляд документації позивача із землеустрою за №5359/82-21 від 26.04.2021 та погодило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, що розташована за межами території Жидичинської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, а відтак визнало, що такий відповідає вимогам чинного законодавства.

14.05.2021 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, однак, ГУ Держгеокадастру у Волинській області, незважаючи на встановлений статтею 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) двотижневий термін для прийняття рішення, не прийняло жодного із рішень - ні про затвердження проекту землеустрою, ні про відмову у його затвердженні.

У подальшому, зважаючи, що з 27.05.2021 ГУ Держгеокадастру у Волинській області втратило право розпоряджатися земельними ділянками державної власності, що передаються у комунальну власність, на виконання п.24 Перехідних положень ЗК України, позивачем 16.06.2021 заява про затвердження проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки площею 2 га кадастровий номер 0721885000:04:000:0829 для ведення особистого селянського господарства та передачу вказаної земельної ділянки у власність - була подана до Луцької міської ради. До заяви позивачем було долучено усі необхідні документи.

Однак, Луцька міська рада жодного рішення за заявою позивача у двотижневий термін не прийняла, чим порушила право позивача на безоплатне отримання вказаної земельної ділянки. Натомість, 09.07.2021 за №6.1-7/54/2021 на адресу позивача був надісланий лист, з якого вбачається, що у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність йому відмовлено.

Свою бездіяльність Луцька міська рада пояснює тим, що з отриманої інформації від ГУ Держгеокадастру у Волинській області (лист від 04.06.2021 №18-3-0.32-3528/2-21) вбачається, що вказаний орган не надавав позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність; з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 має цільове призначення - для іншого сільськогосподарського призначення і входить до складу земельної ділянки з кадастровим номером 0721885000:04:000:1923 площею 34, 2471 га, яка знаходиться у постійному користування СГТзОВ «Деметра».

Позивач вважає бездіяльність Луцької міської ради протиправною та такою, що порушує його право на безоплатне отримання земельної ділянки. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позов від 14.07.2021 №9-3-0.6-4191/2-21 первісний відповідач ГУ Держгеокадастру у Волинській області позовні вимоги заперечив (а.с.39-43). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 14.05.2021 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 із земель державної власності.

ГУ Держгеокадастру у Волинській області листом від 04.06.2021 №М-1623/0-1750/0/95-21 повідомило позивача про неможливість затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, з посиланням на те, що в ГУ Держгеокадастру у Волинській області відсутні повноваження щодо розпорядження бажаною до відведення земельною ділянкою. Рекомендовано звернутись до відповідної територіальної громади за місцем розташування земельної ділянки. Крім того, у відзиві зазначено, що у зв'язку з набранням 27.05.2021 чинності Закону України №1423-ІХ від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, в тому числі спірна земельна ділянка площею 2,00 га, кадастровий номер 0721885000:04:000:0829, в силу вимог закону стали комунальною власністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 задоволено клопотання ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача та допущено у даній справі заміну первісного відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на правонаступника - Луцьку міську раду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.09.2021 залучено до участі у даній справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача сільськогосподарське підприємство у формі ТОВ "Деметра".

У відзиві на позов від 23.09.2021 №3-8/58/2021 (а.с. 85-90) представник Луцької міської ради заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що спірна земельна ділянка відноситься до земель природо-заповідного фонду, які згідно з п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України не переходять у комунальну власність територіальних громад.

Рішенням Ківерцівської районної ради народних депутатів від 16.09.1999 №7/19 СГП ТзОВ “Деметра” передано у постійне користування 312 га земель для сільськогосподарського використання про що видано акт на право постійного користування землею від 07,04.2000 ІІ-ВЛ000058.

В подальшому до Державного земельного кадастру внесено відомості про земельні ділянки кадастровий номер 0721885000:04:000:0816 площею 277,7529 га та кадастровий номер 0721885000:04:000:1923 площею 34,2471 га (разом 312 га). Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо вказаних земельних ділянок зареєстровано право постійного користування за СГП ТзОВ “Деметра”, яке на даний час не є припиненим.

Водночас Указом Президента України від 22.02.2010 №203/2010 “Про створення Ківерцівського Національного природного парку “Цуманська пуща” територію СГП ТзОВ “Деметра” (312 га) включено до території національного природного парку «Цуманська пуща» без вилучення. Разом з тим згідно з інформацією Публічної кадастрової карти земельну ділянку кадастровий номер 0721885000:04:000:1923 площею 34,2471 га поділено. На її місці утворено 12 нових земельних ділянок, в тому числі і спірну земельну ділянку кадастровий номер 0721885000:04:000:0829, на яку претендує ОСОБА_1 .

Отже, спірна земельна ділянка кадастровий номер 0721885000:04:000:0829 входить до складу земельної ділянки кадастровий номер 0721885000:04:000:1923 площею 34,2471 га, наданої в постійне користування сільськогосподарського підприємства у формі ТзОВ «Деметра», яка в свою чергу Указом Президента України від 22.02.2010 №203/2010 включена до території Національного природного парку «Цуманська пуща» без вилучення.

Задоволення позовної вимоги про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки до припинення права постійного користування СГП ТзОВ “Деметра” у порядку, встановленому ч. З, 4 ст. 142 ЗК України, суперечитиме приписам ч. 5 ст. 116 ЗК України.

З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 залучено до участі у даній справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща”.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача СГП ТзОВ “Деметра” у наданих до суду 18.10.2021 поясненнях вказало, що СГП ТзОВ “Деметра” підтримує нотаріально посвідчену заяву від 22.12.2020 про надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,00 га з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, згідно з розробленим проектом землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства площею в межах норм безоплатної приватизації. Не заперечує щодо прийняття рішення про вилучення земельної ділянки площею 2,00 га з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 з постійного користування товариства.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща” пояснень по суті позову не надав.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із заявою від 24.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки державної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, розташованої за межами Жидичинської ОТГ у межах норм безоплатної приватизації (а.с.10). До заяви позивач додав, зокрема: графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, а також нотаріально посвідчену заяву СГП ТзОВ “Деметра” від 22.12.2020 про надання згоди на вилучення із користування частини земельної ділянки кадастровий номер 0721885000:04:000:1923 для надання у власність ОСОБА_1 (а.с.11-12). Вказана заява зареєстрована в головному управлінні 31.12.2020 за №М-12431/0/94-20.

09.02.2021 позивач на підставі абзацу третього частини сьомої статті 118 ЗК України надіслав на адресу ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомлення про розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки (а.с.15).

За замовленням позивача та відповідно до договору про розроблення проекту землеустрою від 09.02.2021 №210306000026-ПЗ (а.с.16) Волинською регіональною філією Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру” Турійського районного виробничого відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру виготовлено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Жидичинської сільської ради Ківерцівського району Волинської області (а.с.21-23).

Згідно з висновком експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про розгляд документації із землеустрою від 26.04.2021 №5359/82-21 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га, що розташована за межами території Жидичинської сільської ради Ківерцівського району Волинської області відповідає земельному законодавству і прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам та його погоджено (а.с.26-27).

Земельну ділянку зареєстровано у Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номера 0721885000:04:000:0829, про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру НВ-0711478852021 від 12.05.2021 (а.с.24 зворот).

14.05.2021 ОСОБА_1 надіслав до ГУ Держгеокадастру у Волинській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 для ведення особистого селянського господарства. До заяви позивач додав: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.20). Вказану заяву відповідач отримав 17.05.2021 (а.с.24-25).

ГУ Держгеокадастру у Волинській області листом від 04.06.2021 №М-1623/0-1750/0/95-21 повідомило позивача про неможливість затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, з посиланням на те, що в ГУ Держгеокадастру у Волинській області відсутні повноваження щодо розпорядження бажаною до відведення земельною ділянкою. Рекомендовано звернутись до відповідної територіальної громади за місцем розташування земельної ділянки (а.с.48).

16.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Луцької міської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою №16-21-0137 щодо відведення та надання у власність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 для ведення особистого селянського господарства. До заяви позивач додав: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки №16-21-0137 та витяг з Державного земельного кадастру від 12.05.2021 про земельну ділянку з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829; копії заяви до ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 24.12.2020 про дозвіл на розроблення проекту землеустрою; повідомлення ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 09.02.2021; договір на розроблення проекту землеустрою від 09.02.2021 (а.с.55-56).

Луцька міська рада, розглянувши заяву позивача, листом від 09.07.2021 №6.1-7/54/2021 повідомила заявника, що відповідно до пункту 24 розділу X Перехідних положень ЗК України надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради. Головним управління Держгеокадастру у Волинській області проінформовано Луцьку міську раду щодо переліку наданих дозволів на розроблення документації із землеустрою, рішення про затвердження яких не приймалось, інформація щодо надання дозволу громадянину ОСОБА_1 відсутня (лист від 04.06.2021 №18-3-0.32-3538/2-21).

Крім того проінформовано, що наявна інформація про державну реєстрацію іншого речового права з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки кадастровим номером 0721885000:04:000:1923 площею 34,2471 га - постійне користування сільськогосподарського підприємства у формі ТзОВ «Деметра».

Земельна ділянка площею 2,0 га кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 сформована та зареєстрована в Державному земельному кадастрі за цільовим призначенням - для іншого сільськогосподарського приз начення (А.01.13), а згідно з пунктом 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - Код КВЦПЗ А.01.03. ОСОБА_1 подана заява про надання у власність земельної ділянки та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровим номером 0721885000:04:000:0829) загальною площею 2,0 га - для ведення особистого селянського господарства (А.01.03). Відповідно до абзацу 3 підпункту “б” пункту 2 статті 21 Закону України “Про Державний земельний кадастр” відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення. Керуючись пунктом 5 статті 20 ЗК України та статтею 50 Закону України “Про землеустрій”, ОСОБА_1 необхідно розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення на земельну ділянку площею 2,0 га кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 для ведення особистого селянського господарства (А.01.03). Враховуючи вищенаведене, Луцька міська рада повертає проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та документи що були додані до заяви (а.с.59-60).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Луцької міської ради щодо затвердження проекту землеустрою стосовно відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га (кадастровий номер 0721885000:04:000:0829), звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (надалі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Частинами першою та третьою статті 22 ЗК України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до пункту “б” частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом положень ст. 122 ЗК України вирішення питань стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно із частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом “в” частини третьої статті 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Як передбачено пунктом “б” частини першої статті 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частиною восьмою статті 118 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Так, відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною четвертою статті 186-1 ЗК України передбачено, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п'ята статті 186-1 ЗК України).

Згідно з частинами шостою, восьмою статті 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Відповідно до пункту 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 (далі - Порядок №1051), державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

За приписами частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Таким чином, законодавством України встановлено підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.

При цьому, з вищенаведених норм ЗК України вбачається, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку, визначеному статтею 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять. При цьому, перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження такого проекту.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.10.2018 у справі № 820/4852/17, та враховуються при вирішенні цієї справи.

Матеріалами справи підтверджено, що Волинською регіональною філією Державного підприємства “Центр Державного земельного кадастру” Турійського районного виробничого відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру виготовлено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Жидичинської сільської ради Ківерцівського району Волинської області (а.с.21-23).

Вказаний проект землеустрою погоджено, про що свідчить висновок експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про розгляд документації із землеустрою від 26.04.2021 №5359/82-21.

Відповідачем не заперечується, що позивачем до заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства було долучено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідно до норм частини першої ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Виходячи з наведених правових норм, рішення про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою належить до виключних повноважень міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Рішення, дії або бездіяльність міської ради про затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою, надання земельних ділянок, залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Умови, за яких орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Під час розгляду справи судом встановлено, що заява ОСОБА_1 від 16.06.2021 про затвердження проекту землеустрою №16-21-0137 щодо відведення та надання у власність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 для ведення особистого селянського господарства на розгляд сесії Луцької міської ради винесена не була, відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду прийнято не було.

При цьому, законодавцем передбачено виключну процедуру розгляду питань з погодження проектів землеустрою та інших земельних питань.

Таким чином, судом встановлено, що питання про затвердження (чи не затвердження) проекту землеустрою уповноваженим суб'єктом владних повноважень на сесії Луцької міської ради не розглядалося, а відповідне рішення не приймалося.

За таких обставин, Луцькою міською радою не було дотримано вимог ст.ст. 26, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” при розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі вказаної земельної ділянки ОСОБА_1 , у зв'язку з чим вимога щодо визнання бездіяльності Луцької міської ради протиправною підлягає задоволенню.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передати земельну ділянку у власність позивачу, суд зазначає наступне.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким безпідставно та протиправно відмовив в його задоволенні.

В такому разі, суд, під час перевірки підстав прийняття рішення, перевіряє конкретні підстави відмови у затверджені проекту землеустрою. У разі визнання незаконності підстав, що стали причиною прийняття рішення про відмову у затверджені проекту землеустрою, доцільним способом захисту є власне зобов'язання уповноваженого суб'єкта прийняти конкретне рішення.

Враховуючи, що Луцькою міською радою не прийнято жодного рішення за заявою позивача, то вимога про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою (до розгляду його заяви уповноваженим суб'єктом владних повноважень та прийняття рішення за результатами такого розгляду) є передчасною, натомість існують підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень розглянути заяву позивача у визначений законодавством спосіб та прийняти відповідне рішення.

Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передати земельну ділянку у власність позивачу - необхідно відмовити у зв'язку з їх передчасністю.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом статті 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не було розглянуто та вирішено у визначений законодавством спосіб заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, у зв'язку з чим, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Луцької міської ради на засіданні чергової сесії міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829 та прийняти рішення з цього приводу.

При цьому, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач.

Частини п'ята та шоста статті 246 КАС України не встановлюють обов'язку суду у резолютивній частині рішення суду встановлювати судовий контроль за його виконанням.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

З наведеного слідує, що встановлення судового контролю може мати місце на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, на користь якої таке рішення ухвалене, за наявності обґрунтованих доводів та підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення у справі. Окремо слід вказати, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Луцької міської ради щодо не прийняття відповідного рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, яка розташована на території Луцької міської об'єднаної територіальної громади, біля с. Озерце.

Зобов'язати Луцьку міську раду на засіданні чергової сесії міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0721885000:04:000:0829, яка розташована на території Луцької міської об'єднаної територіальної громади, біля с. Озерце та прийняти відповідне рішення у межах своїх повноважень.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Луцька міська рада (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204).

Третя особа на стороні позивача: Сільськогосподарське підприємство у формі ТОВ "Деметра" (45288, Волинська область, Ківерцівський район, с. Жабка, вулиця Вишнева, 11, код ЄДРПОУ 03373859).

Третя особа на стороні відповідача : Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща” (45201, Волинська область, м. Ківерці, вулиця Вишневецького, буд. 3А, код ЄДРПОУ 40025214).

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук