Рішення від 02.11.2021 по справі 140/8831/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/8831/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт. Ратне) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення відділення №2 (смт.Ратне) Ковельської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Ковельської РДА відділення № 2, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у розгляді звернення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї; зобов'язання розглянути звернення позивача від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом під час ухвалення рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася із заявою та необхідними документами до відповідача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Однак, у відповідь вона отримала повідомлення про те, що її звернення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї не розглянуте у зв'язку з відсутністю повного пакета документів, оскільки в заяві та декларації не були в повному обсязі відображені відомості про членів її сім'ї, зокрема про реєстраційні номери облікових карток платників податків (РНОКПП) її неповнолітніх дітей. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки її сім'я відмовилася від отримання РНОКПП через релігійні переконання.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що 25.06.2021 позивач звернулася до УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 із заявою та декларацією про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одинокій матері. Однак, подаючи вказану заяву, позивач до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, внесла не в повному обсязі всі відомості про членів свої сім'ї - РНОКПП дітей, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Чоловік позивача ОСОБА_5 перебуває у Державному реєстрі за номером облікової картки платника податків, сама заявниця перебуває в окремому реєстрі Державного реєстру без використання номеру облікової картки платника податків.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям позивачу не призначена згідно пункту 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 у відповідності до положень статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Одже, УСЗН Ковельської РДА діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 25.06.2021 звернулась до УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При цьому, у декларації як членів сім'ї позивач зазначила дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та вказала, що РНОКПП у вказаних дітей відсутні.

Листом від 06.08.2021 № 2347 УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 повідомило позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки, посилаючись на пункт 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (в редакції постанови від 22.07.2020 № 632), заява та декларація вважаються такими, що не подані, так як у пункті 3 декларації відсутня інформація щодо РНОКПП на дітей.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2020 № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (в редакції постанови від 22.07.2020 № 632, далі - Порядок № 250).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації.

Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Як встановлено судом, листом від 06.08.2021 № 2347 відповідач повідомив позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки заява та декларація вважаються такими, що не подані (пункт 5 Порядку № 250), так як у пункті 3 декларації відсутня інформація щодо РНОКПП на дітей.

Разом з тим, суд звертає увагу, що в розумінні пункту 5 Порядку № 250 заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї, зокрема, щодо серії (за наявності) та номером паспорта громадянина України, РНОКПП (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Тобто, у декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити РНОКПП заявника та членів сім'ї, крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

Позивач стверджує, що вона та її неповнолітні діти з релігійних переконань відмовилися від РНОКПП.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Суд звертає увагу, що у паспорті позивача міститься відповідна відмітка про відмову від присвоєння РНОКПП. У свою чергу, щодо дітей позивача, то, зважаючи на їх вік, останні не мають паспорта громадянина України, що унеможливлює проставляння відповідної відмітки про відмову від прийняття РНОКПП. Відтак, на думку суду, у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 2506.2021 позивач не зобов'язана була вказувати РНОКПП своїх неповнолітніх дітей.

Відтак, суд дійшов висновку, що УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 протиправно не розглянуло заяву позивача від 25.06.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, вказані дії відповідач вчинив з порушення пунктів 5, 20 Порядку № 250 та без урахування вказаних чинних нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо можливості фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від РНОКПП. Суд вважає, що відповідач безпідставно вказав на необхідність подання позивачем РНОКПП неповнолітніх дітей.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Так, перевіряючи дії суб'єкта владних повноважень відповідно до закріплених у частині другій статті 2 КАС України критеріям, суд дійшов висновку, що такі дії не відповідають критеріям правомірності, прийняті без урахування всіх обставин справи, оскільки порушують охоронювані законом права, свободи та інтереси сім'ї позивача на отримання державної соціальної допомоги.

За правилами частин першої, шостої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірності вчинення дій, які виразились у нерозгляді звернення позивача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку із чим позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн, сплачений квитанцією від 18.08.2021 номер платежу 1013378714.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 26 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт. Ратне) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25 червня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт. Ратне) розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 червня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Івасюка, 15, код ЄДРПОУ 03192046) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк