02 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/8963/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт.Ратне) про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт.Ратне) (далі - УСЗН Ковельської РДА відділення № 2, відповідач) про визнання протиправним та скасування повідомлення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 09.08.2021 №969, зобов'язання надати державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, однак відповідач відмовив у призначені державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї у зв'язку із тим, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців.
Однак позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки чоловіком позивача було сплачено ЄСВ за жовтень-грудень 2020 року, що підтверджується довідкою форми ОК-5.
З наведених підстав просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовних вимог не визнав та просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що у складі сім'ї позивача є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців.
Посадовими особами відповідача було подано автоматизовані запити щодо відомостей про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та відомості про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та отримано відповіді про відсутність сплати єдиного соціального внеску.
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 24.05.2021 звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї до якої позивачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Рішенням Управління соціального захисту населення відділення №2 Ковельської районної державної адміністрації № 696 від 09.08.2021 ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім'ї було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з тих підстав, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців, про що надіслано повідомлення від 09.08.2021 № 969.
Позивач, не погоджаючись із таким рішенням відповідача звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2020 року №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок №250).
Закон №1768-ІІІ спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Згідно із статтею 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.
Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.
Згідно із пунктом 1 Порядку №250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Згідно з підпунктом 1 пункту 10 Порядку №250 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
Із рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги уповноваженому представнику сім'ї ОСОБА_1 від 09.08.2021 № 696 вбачається, що причиною відмови стало те, що у складі сім'ї є непрацююча працездатна особа, яка не сплатила ЄСВ в мінімальному розмірі сумарно протягом 3 місяців.
Як зазначив відповідач у відзиві на позовну заяву, чоловік позивача працює по цивільно-правовій угоді в СВК «Прип'ять», проте сплата ЄСВ в мінімальному розмірі сумарно протягом 3 місяців (жовтень-грудень 2020 року) відсутня.
Разом з тим, як вбачається із індивідуальних відомостей з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу (довідка за формою ОК-5, сформована 15.06.2021), ОСОБА_2 (код НОМЕР_1 ) сплачено ЄСВ за період жовтень-грудень 2020 року.
Отже матеріалами справи підтверджується, що на момент прийняття відповідачем рішення від 09.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні їй державної соціальної допомоги, а також надіслання позивачу повідомлення про відмову у наданні державної соціальної допомоги 09.08.2021 ОСОБА_2 протягом періоду, за який враховуються доходи було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно більше ніж протягом трьох місяців.
Відтак твердження відповідача з даного приводу є безпідставними та не підтверджені жодними доказами.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
На думку суду, відповідачем як суб'єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не доведено правомірності рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Як слідує з позовної заяви, позивач просить визнати протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оформлене повідомленням від 09.08.2021 № 969.
Однак, суд зазначає, що відмова УСЗН Ковельської РДА відділення № 2 була оформлена рішенням від 09.08.2021 №696 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, якому суд дав належну оцінку. У даному випадку, саме це є рішенням (тобто, є актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України) про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яке і слід визнати протиправним та скасувати, а позов в цій частині підлягає до задоволення.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 від 09.08.2021 № 696 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та зобов'язання відповідача призначити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на підставі її заяви від 24.05.2021.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн, сплачений квитанцією від 19.08.2021 номер платежу 1013403904.
Керуючись статтями 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт.Ратне) (44100, Волинська обл., смт. Ратне, вул. Каштанова, 19а) про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 від 09 серпня 2021 року № 696 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації відділення №2 (смт.Ратне) призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на підставі її заяви від 24 травня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська обл., м. Ковель, вул. Івасюка, 15, код ЄДРПОУ 03192046) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк