"01" листопада 2021 р. Справа № 363/4606/21
01 листопада 2021 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю., розглянувши заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи: Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісті зниклих в районі проведення ООС, Уповноважений Верховної ради України з прав людини про встановлення факту перебування в полоні незаконних збройних формувань,-
До Вишгородського районного суду Київської області звернувся із заявою ОСОБА_1 , в якій просить встановити факт його перебування у полоні, заручником незаконних військових формувань на окупованій території Луганської області у період з 22.10.2014 року по 06.05.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Заявник, звертаючись до суду, із даною заявою, зазначає у ній про обставини перебування ним в полоні, однак не обґрунтовує мету, для встановлення такого факту судом.
Водночас наказом Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України від 08.04.2019 № 573/152/252, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.04.2019 за № 413/33384, було затверджено Положення про Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Пунктом 1 Положення визначено, що Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (далі - Центр) функціонує при Службі безпеки України.
Основним завданням Центру є координація заходів з питань пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, які захоплені та утримуються незаконними збройними формуваннями у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі - РФ) у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до покладених завдань Центр, зокрема:
- створює та веде облік осіб, які незаконно позбавлені волі, захоплені та утримуються незаконними збройними формуваннями у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях (до 30 квітня 2018 року - у районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей);
- координує заходи, які здійснюються за участю Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а також (за згодою) громадських об'єднань та окремих осіб, щодо звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях;
- забезпечує ведення переговорного процесу, у тому числі на міжнародних майданчиках, щодо пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб, які захоплені та утримуються незаконними збройними формуваннями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях;
- розглядає заяви, звернення, повідомлення з питань, віднесених до компетенції Центру.
Судом встановлено, що заявник звертаючись, до суду із заявою про встановлення факту перебування у полоні не звертався до уповноваженого на ведення відповідного обліку органу з заявою про включення до обліку його даних як особи, яка перебувала у полоні, оскільки з долученого до матеріалів заяви листа Штабу Антитерористичного центу при Службі безпеки України від 09.12.2016 року № 3318-В-1576, вбачається, що за даними, що надійшли до Об'єднаного центру з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісті зниклих в районі проведення антитерористичної операції громадянин ОСОБА_1 був протиправно позбавлений волі та насильно утримувався незаконними збройними формуваннями у період з 22.10.2014 по 06.05.2015 року на непідконтрольній території в районі проведення антитерористичної операції.
З урахуванням викладеного розгляд цієї заяви судом у межах цивільного судочинства фактично є перебиранням органом судової влади функцій, які покладені на спеціально уповноважений орган, до якого заявник у позасудовому порядку не звертався.
З урахуванням наведеного, зазначена заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинна бути розглянута у позасудовому порядку уповноваженим органом, за наслідками розгляду якої у заявника може виникати право на судовий захист, що повинно реалізовуватися з урахуванням норм про судову юрисдикцію (правовий висновок зроблений 20.09.2020 року ВС у постанові № 552/2742/19).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, у випадку, коли заява не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі саме з цих підстав, а не з будь-яких інших, що встановлені положенням вказаної статті.
Враховуючи викладені обставини, у відкритті провадження в справі за заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісті зниклих в районі проведення ООС, Уповноважений Верховної ради України з прав людини про встановлення факту перебування в полоні незаконних збройних формувань, слід відмовити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
На підставі п. 1 ч. 1 ст.186,260,353 ЦПК України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, заручників та встановлення місцезнаходження безвісті зниклих в районі проведення ООС, Уповноважений Верховної ради України з прав людини про встановлення факту перебування в полоні незаконних збройних формувань.
Роз'яснити заявнику про його право на звернення до Об'єднаного центру з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях при Службі безпеки України для включення до обліку його даних як особи, яка перебувала у полоні.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя І.Ю.Котлярова