Рішення від 20.10.2021 по справі 460/7979/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 року м. Рівне №460/7979/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту, - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 01.04.2019 пенсії позивачу на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 та зобов'язання здійснити такий перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі вказаної довідки, виходячи з основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 17.05.2002 отримує пенсію, з урахуванням 30 років вислуги в пільговому обчисленні, в розмірі 80% сум грошового забезпечення, яку призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 у справі №460/1862/21 Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі по тексту, - Рівненського ОТЦКСП) підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача. Позивач також звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області з вимогою провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та без обмеження максимального розміру пенсії, однак 15.06.2021 отримав відмову. Вважає дії відповідача щодо такої відмови протиправними, оскільки це обмежує його право на належне пенсійне забезпечення, передбачене чинним законодавством. З огляду на це, просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 22.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.13-14).

27.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області. На обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області і отримує пенсію, з врахуванням 30 років вислуги, в розмірі 80% сум грошового забезпечення, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У 2018 році Рівненським ОТЦКСП було сформовано та надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до Постанови №103 та Постанови №704, внаслідок чого 24.03.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки з розрахунку 70 % сум грошового забезпечення. Так як Кабінетом Міністрів України, після визнання протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови №103, не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала б розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено постановою Кабінету Міністрів України №103, то у відповідача нині відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача по довідці Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021. За наведеного, просив у позові відмовити повністю (а.с.15-17).

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Міноборони України, з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 17.05.2002 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з урахуванням 30 років вислуги в пільговому обчисленні, в розмірі 80% сум грошового забезпечення, що підтверджується копіями: протоколу по пенсійній справі ХГ-0113352 від 28.03.2007 (а.с.20 зв.бік).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» №103 від 21.02.2018 Рівненським ОТЦКСП до ГУ ПФУ в Рівненській області направлено довідку №ХГ13352 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої, грошове забезпечення позивача було обчислене від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (а.с.19 зв.бік).

24.03.2018 ГУ ПФУ в Рівненській області на підставі вказаної довідки здійснило з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача, з розрахунку 70% сум грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою № ХГ-0113352 від 24.03.2018 (а.с.20).

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/621/20 від 10.03.2020 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 встановленого при звільненні розміру пенсії з 80 % до 70 % грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» виходячи з розрахунку 80 % грошового забезпечення.

На виконання вказаного рішення суду, 15.04.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії позивача з розрахунку 80% сум грошового забезпечення, що підтверджується копією перерахунку за пенсійною справою № ХГ0113352 від 15.04.2020 (а.с.19).

Судом також встановлено, що 07.06.2021 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 у справі №460/1862/21, Рівненським ОТЦКСП підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.9, 21).

Згідно з зазначеною довідкою грошове забезпечення позивача обчислене від посадового окладу 5070,00 грн., окладу за військовим званням - 1410,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 3240,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6318,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 507,00 грн. та премії (35%) - 1774,50 грн., а разом 18319,50 грн (а.с.9).

08.06.2021 позивач також самостійно звернувся до відповідача із заявою, якою просив провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату його пенсії на підставі оновленої довідки Рівненського ОТЦКСП від 07.06.2021 (а.с.7).

Листом від 15.06.2021 у відповідь на вказане звернення позивача ГУ ПФУ в Рівненській області відмовило останньому у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки, мотивуючи тим, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б регулювала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, як це було визначено Постановою КМУ №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а тому у ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням поданої до заяви довідки (а.с.8).

Не погоджуючись з діями відповідача щодо такої відмови, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд керується та виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. (далі, - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 51 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі, Порядок №45).

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі, - Постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї постанови визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.

Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та у зв'язку з цим у позивача виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 (далі, - Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Цією ж Постановою №103 також було внесено зміни до Порядку №45, абзацом 1 пункту 5 якого після цих змін, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням, 3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, внаслідок чого стали відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згодом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.

Враховуючи те, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 Порядку №45, що діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що в березні 2018 року Рівненським ОТЦКСП складено і надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.

Разом з цим, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Наведена позиція повністю узгоджується із правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, який відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій справі.

Отже, як встановлено судом, з 05.03.2019 у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що і позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії з 01.04.2019 та надав відповідну довідку, і Рівненський ОТЦКСП надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області встановленої форми довідку №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у здійсненні з 01.04.2019 такого перерахунку з урахуванням усіх складових, зазначених у цій довідці.

Як наслідок, відмовивши позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019 року, відповідач у такий спосіб діяв протиправно, чим позбавив позивача права на належний рівень соціального захисту та пенсійного забезпечення.

За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача протиправно порушені діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у відмові в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 його пенсії.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії позивачу на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.

З огляду на те, що в ході розгляду цієї справи судом встановлено протиправність дій відповідача у спірних правовідносинах, то суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення і похідної позовної вимоги - про зобов'язання відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, згідно з довідкою Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021.

При цьому, враховуючи те, що пенсія позивачу призначена у розмірі 80% сум грошового забезпечення і застосування цього показника до перерахунку пенсії повинно бути незмінним, що також встановлено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/621/20 від 10.03.2020, то суд вважає обґрунтованими доводи позивача про необхідність здійснення відповідачем перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки, виходячи з основного розміру призначеної йому пенсії 80 % сум грошового забезпечення.

За наведеного, порушені протиправними діями відповідача права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням зазначених у ній розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з основного розміру призначеної пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стосовно твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з даним позовом, то суд вважає його необґрунтованим та відхиляє як безпідставне з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є військовим пенсіонером, на якого поширюється дія Закону №2262-ХII.

Відповідно до вимог частини 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому, суд звертає увагу, що без отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії військовослужбовців, у органу Пенсійного фонду не виникає обов'язку здійснення такого перерахунку, а позивач відповідно позбавлений можливості вчасної реалізації свого права на перерахунок пенсії без такої довідки.

Як слідує з матеріалів справи, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 видана Рівненським ОТЦКСП на виконання рішення суду - 07.06.2021, з заявою до органу Пенсійного фонду про здійснення з 01.04.2019 перерахунку на підставі зазначених у вказаній довідці розмірів складових грошового забезпечення позивач звернувся 08.06.2021, а з цим позовом до суду - 16.06.2021 (згідно з датою штампу вхідної кореспонденції суду), а отже в межах шестимісячного строку, встановленого ст.122 КАС України.

За таких обставин, доводи відповідача про протилежне є необґрунтованими і безпідставними, а тому відхиляються судом.

Більше того, аналіз положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» дає підстави для висновку, що строкового обмеження стосовно перерахунку і виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Іншими словами, у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України не застосовується, оскільки це матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Таким чином, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 непроведений у відповідності до вимог чинного законодавства внаслідок протиправних дій органу Пенсійного фонду щодо відмови у його проведенні, тобто з вини відповідача, то такий має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про доведеність в ході розгляду справи порушення прав позивача з боку відповідача у спірних правовідносинах, а тому позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України сплачений судовий збір (а.с.11) підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ( вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/хг13352/1332 від 07.06.2021, із врахуванням зазначених в ній розмірів основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з основного розміру призначеної пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду

Повний текст рішення складений 20 жовтня 2021 року

Суддя Н.С. Гудима