Рішення від 29.10.2021 по справі 440/8705/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/8705/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сенчанської сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач; ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сенчанської сільської ради (надалі також відповідач), у якій просить: визнати незаконним та скасувати рішення десятої сесії Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області восьмого скликання від 13.07.2021 року №235 про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474; зобов'язати Сенчанську сільську раду Миргородського району Полтавської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474, та передати зазначену ділянку у власність ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 30.10.2020 №17418-СГ позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. На підставі розробленого проекту землеустрою 02.07.2021 здійснено реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 в Державному земельному кадастрі. Позивач звернувся з клопотанням до Сенчанської сільської ради про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474, за результатами розгляду якого відповідачем прийнято оскаржуване від 13.07.2021 №235, яким відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивач вважає це рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що проект землеустрою відповідає вимогам законодавства України та погоджений у встановленому законом порядку, а тому у відповідача не було правових підстав для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.

16 вересня 2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.

17 вересня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 110-121/, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 01.06.2020 №13748-СГ надано дозвіл Вирішальненській сільській раді на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадських пасовищ. Рішенням п'ятої сесії восьмого скликання №81 від 01.03.2021 виконавчому комітету Сенчанської сільської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки. 06.07.2021 на підставі розробленої технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок було здійснено реєстрацію земельної ділянки площею 41,1536 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1482 в Державному земельному кадастрі, в межі якої увійшла земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474. Рішенням десятої сесії восьмого скликання Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 13.07.2021 №235 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою у зв'язку з невідповідністю його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівній документації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року відмовлено у прийнятті та повернуто заявнику заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у справі №440/8705/21.

27 вересня 2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог від 15 вересня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року повернуто заявнику без розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у справі №440/8705/21.

11 жовтня 2021 року до суду подано заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року відмовлено у прийнятті та повернуто заявнику заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог у справі №440/8705/21.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 01.06.2020 №13748-СГ надано дозвіл Вирішальненській сільській раді на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 53,1536 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:0742 для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00 - землі загального користування) з подальшою передачею у комунальну власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області /а.с. 125/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 30.10.2020 №17418-СГ надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області орієнтовною площею 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства /а.с. 10/.

На замовлення ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області /а.с. 42-105/.

18.11.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Кучмою Н.В. складено висновок №20503/82-20 про розгляд документації із землеустрою, у пункті 10 якого зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області погоджується.

У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

У пункті 9 висновку зазначені пропозиції до проекту /а.с.103-104/.

11.12.2020 прийнято рішення Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області №28, пунктом 1 якого почато процедуру реорганізації, а пунктом 2 вирішено, що Сенчанська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Вирішальненської, Корсунівської, Ісковецької, Жданівської сільських рад /а.с. 130-132/.

Рішенням п'ятої сесії восьмого скликання Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області №81 від 01.03.2021 виконавчому комітету Сенчанської сільської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення /а.с. 136/.

20.04.2021 відділом у Лохвицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, складеної 17.03.2021, зареєстровано земельну ділянку площею 41,1536 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1467 у Державному земельному кадастрі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 137-141/.

06.05.2021 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5322681900:00:004:1467 площею 41,1536 га за Сенчанською сільською радою Миргородського району Полтавської області, що підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №256059758 від 12.05.2021, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 144/.

02.07.2021 відділом у Лохвицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області зареєстровано земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 у Державному земельному кадастрі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку /а.с. 14-16/.

05 липня 2021 року позивач звернувся до Сенчанської сільської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 та передачу її у власність /а.с. 154/.

06.07.2021 відділом у Лохвицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, складеної 17.03.2021, зареєстровано земельну ділянку площею 41,1536 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1482 у Державному земельному кадастрі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 145-149/.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" кадастрова карта (план) - графічне зображення, що містить відомості про об'єкти Державного земельного кадастру.

Статтею 35 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об'єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, Автономна Республіка Крим). Кадастрова карта (план) ведеться в електронній (цифровій) формі.

Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України "Про Державний земельний кадастр" на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються картографічна основа, індексні кадастрові карти (плани) та всі відомості Державного земельного кадастру, передбачені статтями 12-15 цього Закону, в тому числі у векторному вигляді, без права їх зміни (редагування).

Як вбачається з Публічної кадастрової карти України, та не заперечується сторонами, земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 увійшла у межі земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1482.

Рішенням десятої сесії восьмого скликання (друге пленарне засідання) Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 13.07.2021 №235 "Про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність громадянам" відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів с. Вирішальне Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2,0000 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474 у зв'язку з невідповідністю його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівній документації /а.с. 17, 156-158/.

Позивач не погодився з рішенням десятої сесії восьмого скликання (друге пленарне засідання) Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 13.07.2021 №235 "Про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність громадянам" та звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню десятої сесії восьмого скликання (друге пленарне засідання) Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 13.07.2021 №235 "Про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність громадянам", суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (надалі - ЗК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною 1 статті 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями частини 3 статті 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

За змістом частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України, відповідно до приписів частини 1 якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

За приписами частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як визначено частиною 7, 9 статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 10 статті 118 ЗК України передбачено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з частинами 8, 9, 10 статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій";

надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;

проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.

Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

Таким чином, Земельний кодекс України встановлює повноваження на прийняття органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність та визначає вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні документації із землеустрою: невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

За приписами статті 1 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Частиною 1 статті 25 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Особливим видом такої документації є документація із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, - комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій. Затверджена документація із землеустрою є публічною та загальнодоступною.

Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

За приписами статті 24 цього Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Відповідно до частин 1- 4 статті 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр" поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.

Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.

Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Таким чином, Державний земельний кадастр, документами якого є поземельні книги, містить відомості про об'єкти Державного земельного кадастру, що внесені на підставі документації із землеустрою, та ці відомості в силу Закону є офіційними.

Частиною 1, 3, 4, 9 статті 79-1 ЗК України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

За приписами частини 13 статті 79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема, поділу або об'єднання земельних ділянок.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про землеустрій" у разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.

Судом встановлено, що 02.07.2021 відділом у Лохвицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області зареєстровано земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 у Державному земельному кадастрі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку /а.с. 14-16/.

Натомість, 06.07.2021 відділом у Лохвицькому районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, складеної 17.03.2021, зареєстровано земельну ділянку площею 41,1536 га з кадастровим номером 5322681900:00:004:1482 у Державному земельному кадастрі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 145-149/.

Відомостями Публічної кадастрової карти України підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 увійшла у межі земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1482.

Таким чином, станом на час прийняття оскаржуваного рішення 13.07.2021 реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення якої та передачу її у власність позивач звернувся до відповідача із заявою, була скасована, Поземельна книга на цю земельну ділянку закрита та ця земельна ділянка припинила своє існування як об'єкт цивільних прав в силу статті 79-1 ЗК України.

Відтак, на час прийняття оскаржуваного рішення 13.07.2021 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 не відповідав вимогам статті 79-1 Земельного кодексу України та документації із землеустрою, відомості про яку були внесені до Державного земельного кадастру та є офіційними в силу Закону, а тому рішення десятої сесії восьмого скликання (друге пленарне засідання) Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області від 13.07.2021 №235 "Про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність громадянам", яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів с. Вирішальне сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2,0000 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474, - прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Суд враховує, що рішення та дії щодо реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5322681900:00:004:1482 не є предметом оскарження у даній справі та відсутнє судове рішення про визнання незаконною такої державної реєстрації, яке в силу приписів частини 13 статті 79-1 ЗК України було б підставою для скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Оскаржуваним у даній справі рішенням від 13.07.2021 №235 "Про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність громадянам" не було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5322681900:00:004:1486 та передачі її у власність позивачу.

Земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:004:1486 зареєстрована в Державному земельному кадастрі та відповідно сформована як об'єкт цивільного права 13.09.2021, тобто вже після звернення до суду з позовом у цій справі, що підтверджено витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-5318890782021 від 13.09.2021 /а.с. 181-185/.

Формування земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474 з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру здійснено 02.07.2021, а формування земельної ділянки з кадастровим номером 5322681900:00:004:1486 з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру здійснено 13.09.2021, відтак, в силу статті 79-1 ЗК України ці ділянки є сформованими з моменту присвоєння кожній з них кадастрового номера та можуть бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту їх формування, який не збігається у часі, а тому суд відхиляє доводи позивача про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322681900:00:004:1486 фактично є земельною ділянкою з кадастровим номером 5322681900:00:004:1474.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення десятої сесії Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області восьмого скликання від 13.07.2021 року №235 про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474, а також похідна від неї вимога про зобов'язання Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 код (КВЦПЗ) 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області площею 2 га, кадастровий номер 5322681900:00:004:1474, та передати зазначену ділянку у власність ОСОБА_1 , - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

При вирішенні даної справи суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (№65518/01; пункт 89), “Проніна проти України” (№ 63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 132, 134, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Сенчанської сільської ради (ідентифікаційний код 21048689, село Сенча, Лохвицький район, Полтавська область, 37254) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич