Справа № 509/5834/21
27 жовтня 2021 року Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Євгеній Миколайович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 573936 від 23.07.2021 року - 14.07.2021 року приблизно о 14:00 год за адресою: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 в ході конфлікту з співмешканкою ОСОБА_2 висловлювався в адресу останньої грубою, нецензурною лайкою, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 573937 від 23.07.2021 року - 04.08.2021 року приблизно о 17:00 год за адресою: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 в ході конфлікту з донькою своєї співмешканки, ОСОБА_3 висловлювався в адресу останньої грубою, нецензурною лайкою, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Судом вживалися заходи з метою належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про розгляд справи. Заяв та клопотань ОСОБА_1 до суду не надсилав, при цьому в протоколах зазначив, що вину визнає, з протоколами згоден.
Крім того, для отримання інформації щодо стану розгляду судової справи та прийняття судових рішень функціонує офіційний вебпортал «Судова влада України» за допомогою якої будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду.
Дана позиція повністю відповідає усталеній практиці ЄСПЛ, яку відповідно до ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ як джерело права. Так, у рішенні ЄСПЛ у справі «Пономарев проти України» суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За наведених обставин, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справу у відсутність правопорушника, визнавши причини його неявки в судове засідання неповажними, враховуючи вимоги ст.268 КУпАП, яка не вимагає обов'язкової присутності особи, яка притягається до відповідальності за ст.173-2 КУпАП при розгляді справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства, що передбачає адміністративну відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП встановлена матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 573936 від 23.07.2021року та протоколом про адміністративну відповідальність серії ВАБ № 573937 від 23.07.2021; письмовими поясненнями гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , в яких останній визнав свою вину у вчиненні сварки з гр. ОСОБА_2 , а саме щодо нецензурної лайки щодо співмешканки та її доньки, а також вказав про згоду з викладеним у самих протоколах про адміністративне правопорушення.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, та його вина повністю підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
Однак, відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Згідно з п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Факт вчинення даного адміністративного правопорушення, яке не є триваючим, мав місце 14.07.2021 року, а тому днем закінчення передбаченого ч.2 ст.38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення, в такому разі, слід вважати 14.10.2021 року. Накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за межами цього строку є незаконним.
Крім того суд звертає увагу на те, що протоколи про адміністративне правопорушення з додатками були спрямовані до суду лише 25.10.2021 року від відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області, хоча самі протоколи було складено працівником поліції 23.07.2021 року та повідомлено особу, що розгляд справи відбудеться в Овідіопольському районному суд Одеської області 27.07.2021 року о 10:00 год, отже на момент розгляду справи судом минуло більш ніж три місяці з дня вчинення правопорушення.
З огляду на вищенаведене, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 по ч.1 ст. 173-2 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку три місяці з дня вчинення правопорушення.
Керуючись ст.38, ч.1 ст. 173-2, п.7 ч.1 ст.247, ст.ст. 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2КУпАП - закрити.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області.
Суддя Є. М. Панасенко