П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 жовтня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/6846/18
Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Вербицька Н.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
29 вересня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії на зазначене рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Звертаю увагу, що матеріали даної справи з поданою апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції надійшли 27.10.2021.
Подана апеляційна скарга не відповідає вимогам п.1 ч.5 ст.296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: відсутній документ про сплату судового збору.
Відповідно до п.п. 2, п. 3, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що в межах задоволених, взаємопов'язаних позовних вимог ставка судового збору при зверненні з адміністративним позовом становила 704,80, то апелянту за подачу апеляційної скарги, в даному випадку, слід сплатити 1057,20 грн.
Судовий збір за подачу апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду повинно бути перераховано або внесено на рахунок № UA678999980313101206081015758, код класифікації доходів бюджету - 22030101, отримувач - ГУК в Од.обл./Приморський р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526 , банк отримувач: Казначейство України (ЕАП) , код банку (МФО) 899998, в сумі 1057,20 грн.
Крім того, апеляційна скарга від імені Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії подана за підписом представника Матусевича Руслана Миколайовича.
На підтвердження повноважень представник посилається на копію довіреності від 09.06.2021, якою Голова Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Луганській області Отставних Д.В. уповноважує провідного спеціаліста відділу правового забезпечення ГУ НП в Луганській області Матусевича Р.М. представляти інтереси Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Луганській області в, зокрема, усіх судах України, з правом щодо, зокрема, оскарження судових рішень, подання та підпису всіх документів необхідних для виконання повноважень визначених цією довіреністю..
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року №1401-VIII.
Підпунктом 11 пункту 16-1 "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що з 01 січня 2017 року у Верховному Суді та судах касаційної інстанції представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01 січня 2020 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Згідно з матеріалами справи провадження у даній справі відкрито у грудні 2018 року.
У Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні відомості про те, що Матусевич Руслан Миколайович має статус адвоката і такого документа до апеляційної скарги не додано.
Таким чином, до апеляційної скарги не надано належних доказів того, що особа, яка підписала апеляційну скаргу має повноваження представника.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 55 КАС України (в редакції, чинній станом на дату звернення з апеляційною скаргою) сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника. Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Отже, законодавець розмежував поняття «самопредставництво» та «представницво інтересів», які, відповідно, передбачають участь, зокрема, органу місцевого самоврядування у справі через свого керівника, іншу уповноважену особу відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) або через представника.
Суд звертає увагу, що представником в силу положень ст. 131-1, 131-2 Конституції України може бути виключно прокурор або адвокат.
Виходячи з положень ч. 3 ст. 55 КАС України самопредставництво органу місцевого самоврядування у справі може здійснюватись визначеним у цій нормі процесуального законодавства колом осіб.
Таким чином, у разі здійснення самопредставництва, повноваження особи, яка підписує апеляційну скаргу, мають бути підтверджені, зокрема: статутом, положенням, трудовим договором (контрактом), відомостями про займану посаду.
До апеляційної скарги не надано доказів того, що ОСОБА_2 , який підписав скаргу має статус адвоката, ордеру або договору та не надано доказів наявності у нього повноважень на самопредставництво Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії.
Частиною 3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що обов'язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, з-поміж інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта.
Згідно з відомостями щодо Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08592129), які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (доступні за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result), відсутні відомості про ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного, заявник апеляційної скарги повинен надати до суду апеляційної інстанції докази на підтвердження повноваження особи, яка підписала скаргу, на представництво або самопредставництво Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 296 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 169 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 169, ст.296, 298 КАС України, суддя,-
Апеляційну скаргу Головного управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії - залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги, надання документу про сплату судового збору, на протязі 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст.169 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала в самостійному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя: Вербицька Н. В.