П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 жовтня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/2563/21
Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Домусчі С.Д.
суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.06.2021 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Херсонській області в частині не врахування додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - CoV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року, при підготовці та поданні до ГУ ПФУ в Херсонській області у січні 2021 року документів для призначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Херсонській області внести зміни до грошового атестату №3 від 06.01.2021 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №3 від 06.01.2021 року, що видані на його ім'я, в частині включення до них відомостей про виплату позивачу у період з березня по грудень 2020 року додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS - CoV-2), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що в період з листопада 2015 року по 30.12.2020 року він проходив службу в ГУ НП в Херсонській області. 30.12.2020 року був звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням (наказ ГУ НП в Херсонській області від 30.12.2020 №336о/с). Також позивач вказував, що з 31.12.2020 року йому ула призначена пенсія, яка обчислена за даними грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що видані 06.01.2021 року ГУ НП в Херсонській області.
Проте, відповідно до відомостей грошового атестату №3, складеного ГУ НП в Херсонській області, до складу грошового забезпечення входить: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за стаж служби у розмірі 50%; надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 60%; премія у розмірі 22,229%. Згідно із листом від 07.04.2021 №10/8аз у 2020 році позивачу встановлена та виплачена додаткова доплата за службу в особливих умовах до грошового забезпечення: березень 1932,40 грн., квітень 2036,58 грн., травень 1163,76 грн., червень 633,40 грн., липень 7571,55 грн., серпень 7571,55 грн., вересень 7571,55 грн., жовтень 7571,55 грн., листопад 3965,98 грн., грудень -1760,56 грн. Виплата доплати здійснювалась у липні 2020 року за березень-червень, у серпні 2020 року - за липень, у грудні 2020 року за серпень - грудень 2020 року.
При цьому, до складу грошового забезпечення відповідач не включив додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 року.
Позивач вказував, що відповідач протиправно не врахував зазначену вище доплату до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, оскільки ця додаткова доплата виплачувалась на протязі 2020 року, входила до складу грошового забезпечення, виплачувалась на постійній основі з моменту її запровадження і до моменту звільнення зі служби, та з неї було сплачено єдиний соціальний внесок.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року, уваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про неврахування судом першої інстанції того факту, що ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що такий вид грошового забезпечення як додаткова доплата до грошового забезпечення, передбачена Постановою КМУ від 29.04.2020 року № 375, що виплачувалась апелянту на протязі 2020 року, входила до складу його грошового забезпечення, виплачувалась на постійній основі з моменту її запровадження і до звільнення позивача з органів поліції за КВЕД «Грошове забезпечення», з неї ГУ НП в Херсонській області був сплачений єдиний соціальний внесок.
У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач, послався на правомірність оскаржуваного рішення та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що у період з листопада 2015 року по 30.12.2020 року позивач проходив службу в ГУ НП в Херсонській області, що учасниками справи не оспорюється.
30.12.2020 року позивач звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням (наказ ГУ НП в Херсонській області від 30.12.2020 №336о/с) (а.с. 22).
З 31.12.2020 року ГУ ПФУ в Херсонській області апелянту призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 p. №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), яка обчислена за даними грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які видані 06.01.2021 року ГУ НП в Херсонській області (а.с. 15).
Відповідно до відомостей грошового атестату №3, складеного ГУ НП в Херсонській області на ім'я апелянта, до складу грошового забезпечення увійшли: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за стаж служби у розмірі 50%; надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 60%; премія у розмірі 22,229% (а.с. 16).
Довідка №3 від 06.01.2021 року (а.с. 17) про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», також не включає відомостей щодо додаткової доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 року.
Відповідно до копії листа ГУ НП В Херсонській області від 07.04.2021 №10/8аз (а.с. 11-12) у 2020 році апелянту була встановлена та виплачена додаткова доплата за службу в особливих умовах до грошового забезпечення: березень 1932,40 грн., квітень 2036,58 грн., травень 1163,76 грн., червень 633,40 грн., липень 7571,55 грн., серпень 7571,55 грн., вересень 7571,55 грн., жовтень 7571,55 грн., листопад 3965,98 грн., грудень -1760,56 грн.
Виплата доплати здійснювалась у липні 2020 року за березень-червень, у серпні 2020 року - за липень, у грудні 2020 року за серпень - грудень 2020 року.
До складу грошового забезпечення апелянта додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 року, не включено.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що доплата на період карантину не входить до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» переліку видів грошового забезпечення, а тому відсутні правові підстави для включення зазначеної додаткової виплати до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Частинами 1, 2, 5, ст. 94 Закону № 580-VIII визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Статтею 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Закону 2262-ХІІ (надалі Закон 2262-ХІІ).
Так, частиною 3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, до грошового забезпечення для обчислення пенсії включаються його додаткові види, які відповідають одночасно двом умовам: виплати є щомісячними і з них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ (пункт 2 Постанови КМУ 988).
Пунктом 4 Постанови КМУ № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема:
надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби (абзац третій);
підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу (абзац четвертий);
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання) визначені Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі Порядок № 260).
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади в Національній поліції, та курсантам ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання.
Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат (пункт 6 розділу І Порядку № 260).
Отже, для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ та обчислення її розміру, уповноваженим структурним підрозділом органу за місцем проходження служби поліцейського оформлюється довідка про додаткові види грошового забезпечення, до якої включається інформація про отримане поліцейським протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення додаткове грошове забезпечення, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, виходячи з приписів наведених норм при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ №375 від 29.04.2020 року, на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Виплата, встановлена Постановою КМУ №375 від 29.04.2020 року, є тимчасовою доплатою до грошового забезпечення, та не є тією складовою грошового забезпечення, яка має враховуватись під час обрахунку розміру пенсії апелянта.
З архівних відомостей № 337 та № 338 від 05.04.2021 року (а.с. 13-14) вбачається, що спірні виплати, а саме доплата на період карантину виплачувалась апелянту не систематично протягом 24 календарних місяців перед звільненням та не щомісячно, з огляду на що підстави для їх врахуванню при обчисленні пенсії апелянту відсутні.
Отже, висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для включення доплати на період карантину до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, адже вказана виплата не входить до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Близькі за змістом висновки викладені в постанові Верховного Суду від 16.09.2020 у справі № 612/402/17, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції.
У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року у справі №540/2563/21 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 29.10.2021 року.
Головуючий суддя Домусчі С.Д.
Судді Семенюк Г.В. Шляхтицький О.І.