Постанова від 26.10.2021 по справі 340/298/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 340/298/21

Суддя І інстанції - Дегтярьова С.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Мельника В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі апеляційну скаргу Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут»

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» до виконавчого комітету Світловодської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

СП ТОВ «Світловодськпобут» звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому, просив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради №526 «Про відключення від системи (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води вбудованого нежитлового приміщення будинку АДРЕСА_1 » від 25 вересня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність оскарженого рішення, оскільки при його прийняті не було враховано відсутність протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав на неї апеляційну скаргу в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції не взято до уваги та не враховано подану СП ТОВ «Світловодськпобут» інформацію щодо відключення опалювальної площі, де зазначено, що будинок АДРЕСА_1 відсутній в переліку будинків, які станом на 28.01.2021 року мають відключення опалювальної площі більше 50%, тобто даний будинок повинен відключатися з урахуванням Розділу ІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води. Судом не враховано той факт, що інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг, а тому врахування такої інформації з інших джерел, зокрема з листа голови ОСББ по пров. Нагірний 3 від 11.05.2021 року з якої вбачається, що по АДРЕСА_1 відключення 74 квартир із 145 від ЦО та ГВП, судом першої інстанції є безпідставним. Також зазначає про неврахування відповідачем при прийнятті рішення відсутність протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку, як це передбачено п. 3 розділу ІІ порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 р. № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 р. № 982/33953.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу виконавчий комітет Світловодської міської ради просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженого рішення в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є власником вбудованого нежитлового приміщення площею 124,6 м2 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.54).

17 серпня 2020 року через неналежне виконання позивачем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання ОСОБА_1 подано до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж ЦО і ГВП Світловодської міської ради заяву про надання дозволу на відключення від мережі ЦО і ГВП та встановлення індивідуального опалення в квартирі за адресою АДРЕСА_1 (а.с.38).

Відповідно до пункту 4 протоколу №8 засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води від 17 вересня 2020 року рекомендовано виконавчому комітету Світловодської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (а.с.36-37).

25 вересня 2020 року виконавчим комітетом Світловодської міської ради прийнято рішення №526, яким власнику приміщення ОСОБА_1 , надано дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення (загальна площа 124,6 кв.м.) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, що розташоване в будинку АДРЕСА_1 , при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення та при умові проведення робіт з відключення приміщення до 01.10.2020 року (а.с.39).

З листа голови правління ОСББ «Нагірний 3» від 11.05.2021 р., вбачається, що будинок по АДРЕСА_1 має 9 поверхів та 145 квартир, з них 74 квартири відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води (а.с.101).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутністю правових підстав для визнання протиправним та скасування цього рішення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так, спірні правовідносини, що виникли регулюються Законом України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 року № 2633-IV (далі - Закон № 2633-IV), Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII), «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженні Постановою КМУ від 21.07.2005 №630 (далі - Правила № 630) та «Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 № 169 (далі - Порядок № 169).

У статті 1 Закону №2633- IV визначено, що «система централізованого теплопостачання» - сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об'єднані між собою та використовуються для тепло-забезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання.

«Споживач теплової енергії» - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору; суб'єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 4 Закону № 2633-ІV встановлено, що проектування, будівництво, реконструкція, ремонт, експлуатація об'єктів теплопостачання, виробництво, постачання теплової енергії регламентуються нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.

Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання встановлені статтею13 Закону № 2633-ІV.

До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері; затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

Відповідно до статті 19 Закону № 2633-ІV споживач або суб'єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Положеннями статті 24 Закону № 2633-ІV визначено, що споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання; споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, відповідних нормативно-правових актів та виконання приписів органів, уповноважених здійснювати державний нагляд за режимами споживання теплової енергії згідно із законом.

01 травня 2019 року введено в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VIII.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 2189-VIII до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать, зокрема, встановлення порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону № 2189-VIII до повноважень органів місцевого самоврядування належать, зокрема, затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм.

Частиною 1 статті 6 Закону № 2189-VIII визначено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Статтею 7 Закону № 2189-VIII визначено коло прав і обов'язки споживачів, зокрема споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

Відповідно до статті 8 цього Закону виконавець комунальної послуги має право, зокрема, звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

Пунктом 7 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII передбачено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Не допускається примусове відокремлення (відключення) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, у багатоквартирних будинках у разі відокремлення (відключення) від цих мереж інших власників квартир та нежитлових приміщень.

При цьому, як вже зазначалося вище, статтею 24 Закону № 2633-ІV визначено права та основні обов'язки споживача теплової енергії. Так, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Пунктами 24, 25, 26 Правил №630 визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання положень пункту 25 Правил №630 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (надалі Порядок №169).

Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Дія цього Порядку поширюється на споживачів, виконавців комунальної послуги з постачання теплової енергії, виконавців комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, операторів зовнішніх інженерних мереж, органи місцевого самоврядування (пункти 1, 2 розділу I Порядку №169).

СП ТОВ «Світловодськпобут» є теплопостачальною організацією в розумінні Закону України «Про теплопостачання» та виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 169, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Отже встановлена процедурна можливість відключення від централізованого опалення квартири чи нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, за умови, що в такому будинку вже відключено половина квартир/нежитлових будинків.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №169, інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.

Пунктом 4 розділу I Порядку №169 передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.

Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 169 закріплено, що для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4 розділу ІІІ Порядку №169).

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5 розділу ІІІ Порядку №169).

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку №169, комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.

Виходячи з аналізу зазначених правових норм суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що власники чи орендар нежитлового вбудованого приміщення будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) своє приміщення/квартиру від ЦО та ГВП виключно у разі, якщо на день набрання чинності Законом №2189-VIII не менше як половина квартир цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такому приміщенні. Лише у такому випадку комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.

Враховуючи той факт, що в будинку 3 по провулку Нагірний відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води більше половини квартир, що підтверджується листом голови правління ОСББ «Нагірний 3» від 11.05.2021 року, у відповідача були правові підстави видати дозвіл оскаржуваним рішенням, про що вірно зазначив суд першої інстанції.

При цьому колегія суддів окремо зазначає, що факт відключення від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води може бути підтверджений не лише інформацією, розміщеною на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг, як на тому наполягає апелянт, але і іншими доказами, і таких обмежень законодавством не встановлено.

На спростування доводів відповідача в частині того, що для багатоквартирного будинку до заяви про відключення додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП, що передбачено п.3 розділу ІІ Порядку №169, суд першої інстанції вірно зазначив, що даний пункт визначає таку необхідність для випадку, коли вирішується питання для відключення від ЦО та/або ГВП всього багатоквартирного будинку, а не окремої квартири чи нежитлового приміщення в ньому.

Зважаючи на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Наведені в апеляційній скарзі доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які привели до неправильного вирішення спору по суті не знайшли свого підтвердження, тому рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.

В повному обсязі постанова складена 26 жовтня 2021 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя В.Є. Чередниченко

суддя В.В. Мельник