Постанова від 27.04.2010 по справі 6/73-71

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

27.04.10 Справа № 6/73-71

ПОСТАНОВА

м. Львів

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого -судді Скрипчук О.С.

Суддів Дубник О.П.

Процика Т.С.

При секретарі Мацкулі Н.М.

розглянувши апеляційну скаргу Луцької міської ради за № 504/01-09 від 07.12.2009року

на рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року;

у справі № 6/73-71;

за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна (далі РВ ФДМ) України по Волинській області;

до відповідача: Луцької міської ради, м.Луцьк;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ВАТ «Волиньрибгосп»;

про зобов'язання вчинити дії

за участю представників:

від позивача: Сініцина Л.М. -начальник відділу правового забезпечення;

від відповідача: не з'явився;

від тр.ос.: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

РВ ФДМ України по Волинській області звернулось до господарського суду Волинської області з позовом до Луцької міської ради про визнання 8-квартирного житлового будинку по вул. Кічкарівській, 41а у м. Луцьку та каналізаційно-насосну станцію, що обслуговує цей будинок об'єктами комунальної власності.

Рішенням господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року у справі № 6/73-71 (суддя Пахолюк В.А.) позов РВ ФДМ України по Волинській області до Луцької міської ради про зобов'язання вчинити дії, задоволено. Суд визнав об'єктами комунальної власності Луцької міської ради 8-квартирний житловий будинок по вул. Кічкарівській, 41а у м.Луцьку та каналізаційно-насосну станцію, що обслуговує цей будинок.

Не погоджуючись з даним рішенням суду Луцька міська рада подала апеляційну скаргу № 504/01-09 від 07.12.2009 року, в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року по справі № 6/73-71, прийняти нове яким в позові відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що одним із способів управління державним майном, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебувають на їх балансі є його передача у комунальну власність. Така передача здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності», постановами Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності»від 19.02.1996 року № 222 «Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, які належать суб'єктам підприємницької діяльності»та від 06.11.1995 року № 891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебуває у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу № 10-06-109 від 16.01.2010 року, в якому просить рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року у справі № 6/73-71 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 16.03.2010 року у справі № 6/73-71 залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВАТ «Волиньрибгосп».

Відповідач та третя особа у судове засідання, яке відбулося 27.04.2010 року, повноважних представників не направили не зважаючи на те, що були повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги належним чином, про що свідчить відповідний штамп господарського суду апеляційної інстанції з відміткою про відправку документа, зроблений на звороті у лівому нижньому куті ухвали Львівського апеляційного господарського суду про відкладення розгляду справи від 16.03.2010 року, згідно з вимогами Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75.

Колегія суддів вважає можливим відповідно до ст. 75 ГПК України здійснити перевірку рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами та без участі представників відповідача та третьої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у процесі приватизації ВАТ «Волиньрибгосп»8-квартирний житловий будинок по вул. Кічкарівській, 41а у м. Луцьку та каналізаційно-насосна станція, що обслуговує цей будинок не були включені до статутного фонду товариства і залишились у державній власності.

Згідно з Положенням «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі», затвердженим наказом ФДМУ та Міністерства економіки від 19.05.1999 № 908/68, регіональне відділення наділене повноваженнями по управлінню державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.

Одним із способів такого управління згідно з п.1.4 зазначеного Положення є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності."

Статтею 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з п. 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 об'єкти житлового фонду передаються у комунальну власність безоплатно разом з відповідними зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також: будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання, тощо).

Пунктом 5 Положення встановлено, що передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради.

Згідно із ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»передача об'єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.

Відповідно до ст.ст. 316, 328, 329 ЦК України право власності є правом особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що незаборонені законом, зокрема із правочинів. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом

Цивільний кодекс дає окреме визначення понять «право державної власності»та «право комунальної власності»(ст. 326, 327). Ці поняття та їх зміст є різними за своєю природою і не ототожнюються.

Законодавство України чітко передбачає, що об'єкти житлового фонду, які є державною власністю та перебувають на балансі підприємств, установ та організацій (відомчий фонд) стають об'єктами комунальної власності певної територіальної громади шляхом їх передачі з державної власності у комунальну.

Тобто передача житлового фонду з державної у комунальну власність пов'язана із комплексом відповідних дій не тільки сторін, що передають та приймають майно, а й інших органів, без вчинення яких складання акту приймання-передачі та передача об'єкту не є можливим.

Рішенням господарського суду Волинської області від 27.08.2007 року у справі № 6/71-77 позов РВ ФДМ України по Волинській області до Луцької міської ради про зобов'язання прийняти в комунальну власність житловий будинок та каналізаційно-насосну станцію за адресою: м. Луцьк, вул. Кічкарівська, 41а., задоволено. Суд зобов'язав Луцьку міську раду прийняти в комунальну власність житловий будинок та каналізаційно-насосну станцію за адресою: м. Луцьк, вул. Кічкарівська, 41а. У зв'язку з чим, Луцька міська рада прийняла рішення від 23.12.2008 року № 3316 «Про прийняття у міську комунальну власність житлового будинку та каналізаційно-насосної станції по вул. Кічкарівська, 41а», згідно якого надано згоду на прийняття в комунальну власність вказаних об'єктів, а також погоджено їх передачу на баланс житлово-комунального підприємства № 5 (житловий будинок) та комунальному підприємству «Луцькводоканал» (каналізаційно-насосна станція).

Листом № 1.1.-8/4547 від 18.09.2009 року Луцька міська рада повідомила позивача та третю особу про те, що для належного і повного виконання рішення господарського суду Волинської області від 27.08.2007 року та рішення Луцької міської ради від 23.12.2008 року останнім необхідно представити технічну документацію на житловий будинок та проектну виконавську документацію на каналізаційну насосну станцію, привести каналізаційно-насосну станцію в робочий стан, для її експлуатації.

Отже, відповідачем здійснюються дії щодо приймання спірних об'єктів до комунальної власності міста. Однак, процедура прийняття-передачі об'єктів у комунальну власність міста не виконується з вини позивача.

Зазначені вимоги відповідача відповідають приписам закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Виходячи з вищенаведених нормативних актів слід зазначити, що передача об'єкту державного житлового фонду до комунальної власності здійснюється органами, які наділені відповідними організаційно-господарськими повноваженнями щодо прийняття передачі майна, якими суд не наділений.

Визнавши об'єктами комунальної власності Луцької міської ради 8-квартирний житловий будинок по вул. Кічкарівській, 41а у м. Луцьку та каналізаційно-насосна станція, що обслуговує цей будинок суд першої інстанції порушив свою процесуальну функцію визначену ГПК України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що непередбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками господарського процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року слід скасувати.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103- 105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу задоволити.

2. Рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 року скасувати. Прийняти нове рішення. В позові відмовити.

3.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

4. Справу направити в господарський суд Волинської області.

Головуючий - суддя Скрипчук О.С.

суддя Дубник О.П.

суддя Процик Т.С.